logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
5

W ukryciu

Geje na Litwie

Dodano: 07.05.2007, Aktualizacja: 07.05.2007

Prawa chroniące mniejszości seksualne na Litwie stanowią tylko demokratyczną fasadę. Także samo środowisko, zdaniem niektórych aktywistów, nie wykazuje zbytniego zaangażowania w sprawy obrony swych praw(...) Oczywiście homoseksualiści nie są zaczepiani, czy bici na ulicach- zapewnia Mindaugas- radca prawny stowarzyszenia Tolerant Youth Association (TYA), obawia się jednak podać nam swoje pełne nazwisk...

Chcąc pozbyć się pozostałości po epoce socjalizmu i dostosować do standardów unijnych, Litwa stara się zintegrować swoje mniejszości - w tym również seksualne. Wilno, środek nocy, 30 stopni mrozu. W głębi posępnego podwórza przez okno na drugim piętrze widać słabo świecącą się neonową lampę. To tu, Eduardas Platovas wskazuje palcem rzeczoną plamkę światła. W tym mieszkaniu znajduje się siedziba Litewskiej Ligi Gejów i Lesbijek (Lietuvos Geju Lyga - LLGL). Ukryte w mroku betonowej klatki schodowej, założone przez Platovasa stowarzyszenie choć "walczy" już od ponad dziesięciu lat, pozostaje całkowicie anonimowe. Żadnego symbolu, żadnego napisu. Zza drzwi słychać tylko lekki szmer. Raz w miesiącu w przytulnej salce o ścianach pomalowanych żółtą farbą, członkowie litewskiej społeczności gejowskiej, nierzadko przybyli z daleka, zbierają się w całkowitej dyskrecji. Miejsce to robi jednocześnie za konfesjonał, biuro zażaleń i punkt dowodzenia. Na Litwie homoseksualiści mają zwyczaj siedzieć cicho, informuje Virginija, 25-letnia lesbijka, uczestniczka debat. Nie mamy poczucia przynależności do grupy, nikt tak naprawdę nie wierzy w możliwość zmiany sytuacji. Po naradzie za zamkniętymi drzwiami, przy zaimprowizowanym bufecie, uczestnicy rozmawiają, nawiązują nowe znajomości. To jeden z niewielu sposobów na zapomnienie o licznych, codziennych upokorzeniach. W tym bałtyckim państwie, gdzie, jak dumnie podtrzymują władze, "czuć powiew kapitalizmu", homoseksualiści pozostają mniejszością niewidoczną i podatną na dyskryminację. Według badań wykonanych przez...   ( Pozostało znaków: 6650 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186617   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku