Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Miejsca Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
Tematy Kino LGBT Wybory 2023 Coming out Kalendarz LGBTQ+ Niebinarność
Piątek, 28.07.2023 15:33

Boska Nadia Tereszkiewicz w najnowszym filmie Ozona: „Moja zbrodnia" już wkrótce w naszych kinach

Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (0)
Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (0)

„Moja zbrodnia”, czyli najnowszy film Francoisa Ozona – ojca suksesu queerowych historii: „Lato ‘85” czy „Peter Von Kant” powraca na wielki ekran. Wiemy, kiedy „Mon Crime” trafi do polskich kin.

 

„Moja zbrodnia“ (org. „Mon Crime“ czy swojskie angielskie „The Crime is Mine“) Francoisa Ozona to komedia, rozgrywająca się w latach 30. i oddająca hołd stylowi tamtych czasów. Scenariusz filmu powstał na bazie sztuki teatralnej o tym samym tytule z 1934 roku i opowiada historię dziewczyny, która przez splot niefortunnych zdarzeń, staje się podejrzaną o morderstwo szemranego producenta. W przypływie „geniuszu” linii obrony, kobieta postanawia przyznać się do zbrodni, której nie popełniła, wieszcząc na sali sądowej „To moja zbrodnia”. Bohaterka, niespełniona aktorka, wykorzystuje ten moment do sprawdzenia swoich aktorskich umiejętności i rozpromowania własnego nazwiska.

 

„Moja zbrodnia” to luźna, zabawna komedia, która choć dotyka bardzo poważnych tematów, na każdym kroku stara się je złagodzić i ustawić w humorystyczny nawias. Punkt wyjściowy przypomina nieco głośne „Chicago” Roba Marshalla, choć reżyser zarzeka się, że nie znał tego filmu przed początkiem projektu. Ozon w swojej wersji „Mojej zbrodni”, która stała się tematem dwóch amerykańskich adaptacji – „True Confessions” z 1937 i „Cross My Heart” z 1946 roku, celowo zmienił płeć jednej z głównych bohaterek. W jego wizji przyjaciel prawnik głównej bohaterki jest kobietą. Zmiana płci pozwoliła dodać szczyptę queerowych aluzji, umiejętnie wplecionych w opowieść. „Moja zbrodnia” nie jest jednak otwarcie lesbijskim romansem, ale wyraźnie czuć „coś w powietrzu” w kilku momentach, gdy bohaterki ze sobą rozmawiają. Być może to sama namacalna chemia między aktorkami, bądź współczesny sposób myślenia, kazał zagranicznym recenzentom w ten sposób interpretować bliską więź, jednak nie można odmówić temu racji bytu. Nawet, jeśli wątek ten stanowiłby jedynie posmak właściwej historii. Biorąc pod uwagę wcześniejsze dokonania reżysera, taka interpretacja wydaje się bronić.

 

To zresztą kolejny film twórcy „Ośmiu Kobiet”, który w podobny sposób zmienia płeć bohatera. W 2022 roku w kinach pojawił się „Peter Von Kant”, w którym reżyser celowo zmienił płeć głównej bohaterki, czyniąc z niej homoseksualnego mężczyznę. Zabieg ten otworzył tę historię na nowe konteksty i pomysły, pozwalając twórcy eksplorować interesujące go tematy. Obraz spotkał się z raczej ciepłym przyjęciem, nawet wśród fanów oryginalnego filmu Rainera Wernera Fassbindera, którego główną bohaterką była lesbijka.

 

ZOBACZ TEŻ „Peter Von Kant“: głośny film Francoisa Ozona już w polskich kinach. Oceniamy

„Moja zbrodnia” – zwiastun

 

Film reklamowany jest następującym zwiastunem:

 

„Moja zbrodnia” – twórcy i obsada

 

Film powstał na bazie sztuki teatralnej „Mon Crime” autorstwa Georgesa Berra i Louisa Vernueila. Autorem scenariusza jest sam reżyser Francois Ozon, a na ekranie zobaczymy takie gwiazdy francuskiego i europejskiego kina, jak Nadia Tereszkiewicz, Rebecca Marder, Isabelle Huppert, Fabrice Luchini, Dany Boon czy Andre Dussollier.

 

ZOBACZ TEŻ „Życie i sztuka karmią się wzajemnie” - rozmawiamy z Francoisem Ozonem o jego najnowszym dziele "Peter von Kant"

„Moja zbrodnia” – kiedy premiera?

 

Najnowszy film Francoisa Ozona trafi na ekrany polskich kin już w piątek 4 sierpnia.

 

Źródła: IMDB/HighOnFilms.com/materiały prasowe Aurora Films 

(mk)

OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (7)
mybloodtypeiscoffee gmt tylko-na-chwile dominikaa2 kierownik2 radek
Nie podoba mi się (0)
Komentarze (0)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Autor
Redakcja Queer.pl
Pierwszy polski portal ludzi LGBT
TAGIWięcej
filmy francois ozon kino
Powiązane
Obraz Piątek, 04.08.2017 François Ozon i aż dwie premiery Obraz Środa, 10.05.2017 Cannes gejami stoi? Obraz Poniedziałek, 07.07.2014 Filmowe lato: co warto zobaczyć? Obraz Piątek, 28.02.2014 Chałupy welcome to Obraz Wtorek, 07.09.2010 15 najbardziej kampowych filmów świata
Inne tematy
Recenzja: „Turkusowa suknia” – marokański kandydat do Oscara z wątkiem gejowskiego przebudzenia Czwartek, 21.09.2023 Recenzja: „Turkusowa suknia” – marokański kandydat do Oscara z wątkiem gejowskiego przebudzenia
Wbrew zakazom: para gejów na okładce węgierskiego „Elle”. „Nie chcę być ofiarą we własnym kraju” Poniedziałek, 11.09.2023 Wbrew zakazom: para gejów na okładce węgierskiego „Elle”. „Nie chcę być ofiarą we własnym kraju”
Pełna lista wstydu. Wszyscy kandydaci do sejmu, którzy głosowali za uchwałami anty-LGBT Piątek, 08.09.2023 Pełna lista wstydu. Wszyscy kandydaci do sejmu, którzy głosowali za uchwałami anty-LGBT
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram Youtube
© 1996-2023 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatności