Po raz pierwszy organizator kampanii pogromobusów otrzymał wyrok skazujący. Sąd Rejonowy w Gdańsku uznał prezesa Fundancji Pro – Prawo do Życia za winnego sprawstwa kierowniczego (art. 18 par. 1 KK) w związku ze zniesławieniem osób LGTBTQIA+ (art. 212 KK) oraz działaniem wielokrotnym (art. 12 KK).
Mariusz D., o którym mowa, jest pierwszym organizatorem kampanii pogromobusów, który spotkał się z tak surowym wymiarem kary. Wcześniej skazywani byli kierowcy pojazdów. Mariusz D. został pozwany do sądu między innymi przez Tolerado – stowarzyszenie działające na rzecz społeczności LGBTQ.
Skazany będzie musiał odpracować społecznie, wykonując nieodpłatne prace w wymiarze dwudziestu godzin miesięcznie, a także wpłaci 15 tys. złotych na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej. Zobowiązany jest również do zwrócenia kosztów rozprawy sądowej.
Mariusz D. ma również przeprosić osoby, które mogę czuć się pokrzywdzone przez jego kampanię. Ma tego dokonać na stronie internetowej Fundacji maksymalnie miesiąc od wydania wyroku. Sędzia S.R. Małgorzata Uszacka uznała, że działania wynikające z kampanii pogromobusów miały na celu poniżenie organizacji queerowych oraz osób prywatnych.
Sąd uznał, że działalność Mariusza D. i pogromobusów to mowa nienawiści. Wyrok obejmuje nie tylko kampanię działań pogromobusów, ale też np. zbieranie szkodliwych podpisów przez Fundację Mariusza D.
Pogromobusy, czyli furgonetki, za pomocą których nadawane są szkodliwe społecznie komunikaty (często anty-LGBTQ lub antyaborcyjne), od lat budzą spore kontrowersje w Polsce. W przeszłości skrytykował je między innymi Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, uznając, że powinny zostać wyeliminowane, bo „kojarzą się z hitlerowskimi szczekaczkami”.
Organizator kampanii pogromobusów, uderzając w osoby LGBTQ+, wykorzystywał cytaty Paula Camerona – psychologa, który krytykowany był m.in. przez Amerykańskie Towarzystwo Socjologiczne. Uszacka podkreśla, że wypowiedzi Camerona w żaden sposób „nie przynależą do kanonu nauki”.
(an)
Środa, 23.03.2022 Kierowca homofobicznej furgonetki skazany: pół roku prac społecznych oraz 5 tysięcy złotych kary
Piątek, 17.01.2020 Jak nie dać się mowie nienawiści w internecie
Wtorek, 11.05.2021 Tolerado wygrywa w sądzie! Sprawa homofobicznych "pogromobusów" wróci do ponownego rozpatrzenia
Środa, 18.11.2020 Gdańska prokuratura odmawia wszczęcia postępowania ws. nawoływania do nienawiści przez Młodzież Wszechpolską
Piątek, 23.08.2019 Tolerado pozwało Fundację Pro - Prawo do Życia
I to jest dla mnie istotne a nie to co w artykułach na queer.
Mówisz, chłopakom że ci się podobają , bo chcesz z nim uprawiać seks...
Nie, po co by mieli
Tutaj jest pełno takich błędów, nie chodzi o ten jeden arytukł, ale o wszystkie na tej stronie
Mam wrażenie, że błędy znikną dopiero jak to AI zacznie pisać za nich te artykuły
W sumie po co myśleć i analizować, jak i tak bot wszystko zrobi i napisze. Na dłuższą mete to zgubne myślenie.
Nie, po co by mieli
Tutaj jest pełno takich błędów, nie chodzi o ten jeden arytukł, ale o wszystkie na tej stronie
Mam wrażenie, że błędy znikną dopiero jak to AI zacznie pisać za nich te artykuły
Parę lat temu, kiedy składano zbiorowe pozwy przeciwko Kaji Godek to były one odrzucane bo zdaniem sądu wnioskodawcy nie udowodnili, że są osobami LGBT ani że Kaja Godek mówiła właśnie o nich.
Oby tak dalej. :)
I to jest dla mnie istotne a nie to co w artykułach na queer.