W poniedziałek, 10 stycznia 2022 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie ponownie zajął się skargami biura Rzecznika Praw Obywatelskich ws. uchwał anty-LGBT w powiecie tarnowskim i gminie Lipinki — uznając je za nieważne. Do rozprawy dołączyła także Fundacja Równość.org.pl.
10 stycznia WSA w Krakowie wrócił do sprawy, w której uczestniczyła także Fundacja Równość.org.pl oraz inne lokalne organizacje LGBT.
W naszej ocenie uchwały, które są przedmiotem procesu, w rażący sposób naruszają szereg norm, m.in. konstytucyjne zasady równego traktowania i zakazu dyskryminacji. Deklaracje samorządów bezprawnie wykluczają ze wspólnot osoby LGBTQIA, które mają prawo czuć się pełnoprawnymi obywatelami swoich lokalnych społeczności
- mówił radca prawny, Piotr Baran.
WSA w Krakowie podzielił argumentację RPO i stwierdził nieważność uchwał anty-LGBTQIA zarówno powiatu tarnowskiego jak i gminy Lipinki. Organy, które wydały zaskarżone uchwały, mają prawo do wniesienie skargi kasacyjnej do NSA. Cieszymy się, że sądy nie zgadzają się na systemową dyskryminację osób nieheteronormatywnych
- dodaje.
Fundacji Równość.org.pl. W 2020 roku Fundacja Równość.org.pl przeprowadziła badanie sytuacji społeczności LGBTQIA w Krakowie: dowiadujemy się z niego, że ponad 63 proc. osób LGBTQIA w mieście doświadczyło dyskryminacji, co piąty gej został pobity. Osoby, które dyskryminacji doświadczyły, chcą reagowania na nią od lokalnych polityków i polityczek (80,3%) oraz Urzędu Miasta (77,8%).
Z opublikowanego 7 grudnia 2021 roku raportu z badania o “Sytuacji społeczności LGBTA w Polsce w latach 2019-2020”, przeprowadzonego przez KPH i Stowarzyszenie Lambda Warszawa, dowiadujemy się, że wśród osób mieszkających w powiatach, które przyjęły uchwały bądź deklaracje o tzw. strefie wolnej od LGBT, nasiliły się myśli samobójcze.
(fundacja Równość.org.pl)