Polska jest najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej. Wszechobecna w przestrzeni publicznej mowa nienawiści, przestępstwa motywowane uprzedzeniami, konieczność pozwania rodziców, żeby uzgodnić płeć, brak równości małżeńskiej i jakichkolwiek praw dla tęczowych rodzin – to tylko przykłady problemów, z którymi osoby LGBT+ muszą mierzyć się każdego dnia.
W obliczu trwającej nagonki na osoby LGBT+ i braku woli politycznej do przeprowadzenia niezbędnych zmian prawnych, wzrasta znaczenie orzecznictwa sądowego i ochrony, którą sądy mogą zapewniać.
Coraz więcej osób LGBT+ potrzebuje pomocy prawnej. Jednak nie każda osoba wie gdzie jej szukać i nie każda może sobie na nią pozwolić.
"
Niemal każda sprawa wnoszona przez osoby LGBT+ do sądu jest w Polsce precedensowa – nie mamy przepisów chroniących nas w świetle prawa, dlatego o każdą drobną rzecz musimy toczyć batalię, a pojedynczy wyrok potrafi wpłynąć na kolejne orzeczenia w podobnych sprawach. Uzgodnienie płci, ochrona naszych dzieci, przydzielenie im jako obywatelom Polski numeru PESEL – to wszystko kosztuje i wymaga pomocy prawników. Nie każda osoba może sobie na to pozwolić, a przecież powinna" – mówi Ola Kaczorek, osoba współprzewodnicząca stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.
Stąd pomysł stworzenia funduszu Prawo Nie Wyklucza. Profesjonalna pomoc prawna w życiowych sprawach nie powinna być luksusem dostępnym tylko nielicznym. Łączenie osób potrzebujących takiej pomocy z siecią prawników i prawniczek specjalizujących się w ochronie praw osób LGBT+ maksymalizuje szanse na pozytywne orzecznictwo.
To, co wyróżnia fundusz Prawo Nie Wyklucza w stosunku do poradni prawnych i innych istniejących form wsparcia prawnego, to jego zakres i sposób działania.
Sam fundusz nie udziela porad prawnych pro bono, ale finansuje i organizuje pomoc prawną w sprawach administracyjnych i sądowych świadczoną przez prawnika lub prawniczkę specjalizujących się w ochronie praw osób LGBT+ oraz pomoc na cały przebieg postępowania dwuinstancyjnego, obejmującą zarówno koszta sądowe, jak i wynagrodzenie pełnomocnika lub pełnomocniczki.
Fundusz będzie działał w oparciu o ciągły nabór wniosków. Każda osoba w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła złożyć wniosek o finansowanie i organizację pomocy prawnej w jej sprawie, dotyczącej ochrony praw osób LGBT+.
Podstawowym warunkiem uzyskania wsparcia finansowego będzie więc kryterium dochodowe.
W toku procesu oceny wniosków będzie też brany pod uwagę przedmiot sprawy – stopień indywidualnej krzywdy oraz możliwość przeprowadzenia w danej sprawie postępowania strategicznego, czyli postępowania mającego na celu osiągnięcie precedensowego orzeczenia, zwiększającego ochronę praw osób LGBT+.
Wesprzyj Queer.pl - najstarszy portal LGBT w Europie
Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy własnego głosu w Internecie. Daliśmy radę przez 24 lata - z Waszą pomocą przetrwamy także ten ciężki okres. Równocześnie utrzymanie takiego projektu jeszcze nigdy nie było tak trudne.
Zobacz jak wspomóc QUEER.PL Rada Konsultacyjna będzie wspierać Prawo Nie Wyklucza merytorycznie, m.in. w procesie oceny wniosków o przyznanie finansowania. Zasiądą w niej: prof. Monika Płatek, adw. Olga Ziegler, prof. Mirosław Wyrzykowski oraz prof. Jakub Urbanik – przewodniczący Rady.
(red)