Pamiętaj o naszych organizacjach
Co roku przypominamy o tym, jak ważny jest świadomy wybór celu, na który przekazujemy 1% naszego podatku dochodowego. Zachęcamy też, by wesprzeć polskie organizacje LGBTQ. Kampania Przeciw Homofobii, Stowarzyszenie Lambda Warszawa, Fundacja Trans-Fuzja i Miłość Nie Wyklucza od lat działają na rzecz praw ludzi LGBT, prowadzą działania edukacyjne i pomocowe. Co organizacje zrobiły w zeszłym roku, a co planują w 2014, jak przekazać im swój 1% podatku? Możecie się dowiedzieć z naszego zestawienia: zachęcamy do lektury!
1 - FUNDACJA TRANS-FUZJA
2 - KAMPANIA PRZECIW HOMOFOBII
3 - MIŁOŚĆ NIE WYKLUCZA
4 - LAMBDA WARSZAWA
FUNDACJA TRANS-FUZJA
Fundacja Trans-Fuzja jest organizacją, której działalność skupia się na wspieraniu osób transpłciowych, interpłciowych i płciowo nienormatywnych.
Działania fundacji obejmują – rzecznictwo w celu zmiany obecnych procedur korekty płci oraz zmiany prawa, aby tożsamość i ekspresja płciowa oraz interpłciowy status były chronione przed dyskryminacją oraz przemocą; wsparcie w postaci grup organizowanych na terenie całego kraju, pomocy psychologicznej dostępnej w formie konsultacji w Krakowie oraz w Warszawie, a także przez internet na terenie całej Polski. Trans-Fuzja organizuje również spotkania sympatyków i podopiecznych w kilku miastach Polski, w tym warszawskie transwieczorki. W ramach działalności edukacyjnej organizowane są warsztaty w całej Polsce, w toku są warsztaty rozwoju osobistego dla osób trans- i interpłciowych oraz płciowo nienormatywnych. Fundacja wspiera i patronuje wydarzeniom promującym różnorodność płciową, organizuje coroczny konkurs Miss Trans.
Najważniejsze projekty w zeszłym roku
W 2013 roku większość politycznej działalności skupiła się na pracy wokół ustawy o uzgodnieniu płci, w której ramach Trans-Fuzja prowadziła negocjacje ze stroną rządową, zorganizowała wraz z Biurem RPO oraz Radą Europy międzynarodową konferencję „Europejskie standardy i dobre praktyki w zakresie korekty płci”, wydała też przewodnik dla posłów "Dlaczego nie należy się bać ustawy o uzgodnieniu płci".
W ramach działalności badawczej wraz z Polskim Towarzystwem Prawa Antydyskryminacyjnego przeprowadzone zostało badanie działania polskiego wymiaru sprawiedliwości odnośnie postępowań sądowych dotyczących korekty płci metrykalnej. Podsumowanie projektu stanowiła publikacja "Sytuacja prawna osób transpłciowych w Polsce".
W 2013 roku fundacja zorganizowała również ponad 20 warsztatów w całej Polsce poświęconych transpłciowości jako zjawisku oraz kilka spotkań dla osób transpłciowych w celu pracy nad ich rozwojem osobistym. Efektem projektu edukacyjnego jest również publikacja „...i inni!” Równouprawnienie osób transpłciowych w Europie - podręcznik pomagający zrozumieć problemy osób transpłciowych oraz pomóc w rozpoczęciu działalności w ich interesie.
Plany na rok 2014
W 2014 roku działalność rzecznicza Trans-Fuzji skupi się na kolejnym etapie prac nad ustawą o uzgodnieniu płci. W planach również przeprowadzenie badania dyskryminacji w służbie zdrowia, dzięki któremu możliwe będzie podjęcie kolejnych kroków w celu zmiany obecnej, już i tak dramatycznej, sytuacji osób transpłciowych, in... ( Pozostało znaków: 11261 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.