Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Przewodnik Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
TOP Sport LGBT Profile i ogłoszenia Marsze Równości 2026 Kino LGBT Coming out
Wtorek, 09.04.2019, Aktualizacja: Środa, 01.04.2026

Warszawscy licealiści walczą z dyskryminacją

Podziel się Tweetnij Skomentuj (2)
Podziel się Tweetnij Skomentuj (2)

Równowarci: "kampania społeczna pozwalająca zrozumieć odmienność"

"Równowarci" - jest nową kampanią społeczną, której autorkami i autorami są Klara Roguska, Jagienka Parteka i Michał Sławek, uczniowie jednego z warszawskich liceów. Jak piszą na swojej stronie: "Jako młodzież świadoma oraz angażująca się w działania społeczne chcielibyśmy dołożyć swoją cegiełkę do walki z dyskryminacją i nietolerancją". Zapraszamy was do zapoznania się z ich działalnością.

Trójka licealistów z Zespołu Szkół Bednarska: Klara Roguska, Jagienka Parteka i Michał Sławek są autorami nowej kampanii społecznej "Równowarci". Jak mówią: "Chcemy zwrócić uwagę na dyskryminację, m.in. w szkołach, miejscach pracy, sferze publicznej: np. ze względu na chorobę, kolczyk, pochodzenie, wiek, makijaż, orientację seksualną".


O sobie samych piszą, że są "megafonem" dla prześladowanych grup. Działają głównie w mediach społecznościowych. Na instaramie i Facebooku publikują grafiki polskich artystów. Każda z nich przedstawia bardzo różne sfery dyskryminacji, z którymi utożsamiają się ich autorki i autorzy. "Dręczenie i wyśmiewanie w społeczeństwie to codzienność. Zderza się z nią znaczna większość ludzi. Postanowiliśmy to wszystko pokazać w celu uświadomienia, że często nie zdajemy sobie sprawy, że krzywdzimy drugą osobę tym co mówimy czy robimy" - mówią Klara, Jagienka i Michał. 

Ich projekt spotkał się z dużym poparciem nauczycieli i nauczycielek. Jak napisał nam Michał Sławek: "Nasze działania są popierane przez szkołę oraz nauczycieli. Wielokrotnie nasi szkolni specjaliści dawali nam rady marketingowe oraz czysto merytoryczne.  Zdecydowana większość rówieśników popiera naszą inicjatywę. Angażują się w publikowane przez nas treści oraz śledzą nasze działania w mediach".

"Jesteśmy jednak specyficzną na skale polski szkołą. Zespół Szkół Bednarska od lat angażuje się w organizacje inicjatyw społecznych, pomagając środowiskom dyskryminowanym" - dodaje Michał. Jest to ta sama placówka, która w lutym tego roku zorganizowała "Poloneza równości". 

ZOBACZ TEŻ Polonez Równości dla rówieśników LGBT Zobacz film!

Zdarza się, że nie wszystkim podoba się poruszana przez "równowartych" tematyka. Odpowiadając na pytanie o stosunek odbiorców i odbiorczyń do zajęcia się problemami społeczności LGBT+, Sławek napisał: "Reakcje były bardzo różne. Na samym początku docierało do nas dużo pozytywnych komentarzy oraz podziękowań od znajomych ze środowiska LGBT+, z czasem pojawiły się niemerytoryczne komentarze o zerowej wartości. Wyzywanie, Obrażanie oraz groźby stały się codziennością. Projekt "Równowarci" uczył i uczy nas samych. Dzięki aktywności odbiorców czujemy chęć do działania, a uszczypliwe komentarze pokazują nam sens tego projektu".

(pk)

OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (44)
maxoku kamienie-szlachetne adrian-jasinski upstairs_at_you sylwia_87 roman71 jackalope kierownik2 wide-road frickaandlar
Nie podoba mi się (0)
Komentarze (2)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Ikona
10.04.2019 16:58 Niezalogowany
Piękny plakat! Świetna robota.
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
10.04.2019 11:12 Jędza
Ci młodzi ludzie przywracają mi wiarę w następne pokolenie! A prawda jest taka, że ci uszczypliwi i złośliwi w 99% głoszą poglądy nie swoje, a swoich rodziców.
Byle tylko życie nie złamało tej aktywnej młodzieży.
cytuj zgłoś 3 0
Autor
Redakcja Queer.pl
Pierwszy polski portal ludzi LGBT
TAGIWięcej
dyskryminacja Jagienka Parteka Kampania społeczna Równowarci Klara Roguska LGBT+ licealiści Michał Sławek Polska Społeczeństwo Warszawa Zespół Szkół Bednarska
Powiązane
Obraz Czwartek, 08.10.2020 Przeszukanie mieszkania i zatrzymanie aktywistki, która napisała imiona nieżyjących dzieci na budynku MEN Obraz Poniedziałek, 08.06.2020 Sąd nakazał TVP usunięcie "Inwazji" z platformy YouTube Obraz Środa, 09.10.2019 "Tęczowa zaraza i cywilizacja śmierci witają biskupów w Warszawie" Obraz Czwartek, 05.09.2019 Już w tę niedzielę odbędzie się II Marsz Tolerancji w Koninie Obraz Środa, 31.07.2019 Jacek Ozdoba: osoby homoseksualne przejawiają heterofobię
Inne tematy
Minister Kierwiński o parach jednopłciowych: "będą korzystać z większości praw, które mają wszyscy polscy małżonkowie" Wtorek, 19.05.2026 Minister Kierwiński o parach jednopłciowych: "będą korzystać z większości praw, które mają wszyscy polscy małżonkowie"
Prezydent Nawrocki zapowiada weto ws. ustawy o statusie osoby najbliższej. Będzie projekt prezydencki? Czwartek, 28.05.2026 Prezydent Nawrocki zapowiada weto ws. ustawy o statusie osoby najbliższej. Będzie projekt prezydencki?
Eurowizja 2026: Finlandia faworytem bukmacherów. Jakie szanse ma Polska? Piątek, 15.05.2026 Eurowizja 2026: Finlandia faworytem bukmacherów. Jakie szanse ma Polska?
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram WhatsApp
© 1996-2026 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatnościPrzerwij abonamentOdstąpienie od umowy







🌈
Odkryj więcej na Queer.pl
Zalogowani użytkownicy mogą oglądać zdjęcia innych osób, zakładać profile, komentować artykuły i oceniać filmy.
Dołącz do nas Zaloguj się