logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
7
1
13

Czy... Joanna Mucha uratuje opozycję?

Deklaracja programowa posłanki a sprawa mniejszości (sonda)

Dodano: 18.10.2017, Aktualizacja: 18.10.2017

W zeszłym tygodniu posłanka Platformy Obywatelskiej, Joanna Mucha, opublikowała osobisty manifest - jej wstępny zarys programu politycznego na 25 lat. Czy znalazły się w nim i kwestie nas interesujące? Pośrednio, ale w rozmowie z Interią, pytana o związki partnerskie, mówi: "Jeśli wychodzimy z założenia, że człowiek jest podstawą tworzenia jakiejkolwiek polityki państwa, że ma prawo żyć tak, jak chce, a państwo powinno mu to umożliwić, a nie wtrącać się - to odpowiedź jest oczywista".

"Ja już nie chcę rozmawiać o PiS-ie, nie mam zamiaru robić doktoratu z pisologii stosowanej. Uważam, że rozmowę o PiS-ie powinniśmy dzisiaj zamknąć. Powinniśmy zacząć rozmawiać o tym, co jest dobre dla Polski i w jaki sposób ją zmieniać, w jaki sposób przygotować propozycje na kolejne lata" - mówiła posłanka PO, Joanna Mucha, podczas konferencji prasowej w Sejmie w zeszłym tygodniu.

O czym Mucha chce zatem rozmawiać? W opublikowanym w Internecie tekście, bardziej manifeście niż programie - który jest zarysem jego najważniejszych założeń, podkreślonych zostało pięć rzeczy: człowiek, wspólnota, dobre państwo, rewolucja wydajności i integracja ze wspólnotą narodową. Mocny nacisk położony jest na budowanie wspólnoty - ale nie narodowej i społeczeństwa obywatelskiego. Posłanka dużo miejsca poświęca też pracy, albowiem zdaniem Muchy "Bez wyjścia z folwarcznych, feudalnych relacji pracy, nie przeniesiemy się w stronę innowacyjnej gospodarki. Nie ma powodu wprowadzać innowacji, jeśli konkuruje się kosztami płac. Nie ma powodu wprowadzania zdrowych relacji między pracownikiem a pracodawcą, jeśli rynek pracy należy do pracodawcy".Czy znajdziemy coś na temat praw człowieka? Nie wprost, ale w kilku miejscach posłanka podkreśla rolę równości, tolerancji i różnorodności.

Każdy człowiek ma prawo do wyboru własnego modelu życia, roli społecznej i sposobu jej realizowania, własnych preferencji, każdy ma prawo realizować własne pasje, rozwijać talenty.

Każdy z nas jest równy. Państwo jest odpowiedzialne za stworzenie nam równych szans, niezależnie od miejsca naszego urodzenia.

Życie we wspólnocie oznacza, że zależy nam na sobie wzajemnie, a to oznacza wzajemny szacunek, tolerancję, partycypację i zaangażowanie, partnerstwo, rozwiązywanie konfliktów przez dialog i kompromis.
W ostatnich dniach Joanna Mucha dużo mówi o swoim programie w mediach. W rozmowie z Interią posłanka PO odpowiada na pytanie o związki o partnerskie:

"Jeśli wychodzimy z założenia, że człowiek jest podstawą tworzenia jakiejkolwiek polityki państwa, że ma prawo żyć tak, jak chce, a państwo powinno mu to umożliwić, a nie wtrącać się - to odpowiedź jest oczywista", dodając: "Podział na lewicę i prawicę jest zużyty. Dziś aktualny jest podział na partie, w których centrum jest człowiek albo naród. Teraz jest czas, by przekonywać ludzi, otwierać im głowy i pytać, jakie jest ich wymarzone państwo. Czy takie, w którym człowieka poświęca się dla narodu, dla ideologii, czy takie, w którym właśnie człowiek jest najważniejszy, a państwo ma mu pomagać".

Joanna Mucha zaznacza, że to wstępny zarys i zachęca do komentowania. W ostatnich dniach poinformowała też, że założenia deklaracji programowej zostały przekazane PSL i Nowoczesnej.

A jak Wy oceniacie inicjatywę Joanny Muchy?

SONDA
Deklaracja programowa Joanny Muchy... Sonda zakończona
Głosowanie dostępne tylko dla zalogowanych.      
Zaloguj się i głosuj Użyj Facebooka

 • 23 %
  Bardzo się mi podoba i trzymam za posłankę kciuki
 • 39 %
  Z ciekawością będę obserwować co dalej
 • 2 %
  Nie podoba się mi zupełnie
 • 31 %
  Jest ok, ale i tak nie oddam głosu na PO
 • 2 %
  Nie mam zdania

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (13)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
grzesioc (27) Berlin 19.10.2017 23:58
Misia-:
Mnie siwe włosy kojarzą się negatywnie, bo ze STAROŚCIĄ.
Na eksperymenty z tym kolorem mogą pozwolić sobie tylko młodzi ludzie.


Sztucznie taki kolor jest ciezko osiagnac, a jesli sie nawet uda to ciezko go utrzymac.
eksperymenty eksperymentami - mi jeszcze troche do 30. a juz mam bardzo liczne siwe wlosy ale nie stosunkowo duzo by moc sie z nich cieszc. To jest natura i nie ma co z nia walczyc
el_acuario (42) Wrocław 19.10.2017 23:04
Inicjatywa jest cenna, bo to prezentacja wizji o perspektywie dłuższej niż do najbliższych wyborów. Dobrze, że taki głos w dyskusji się pojawił. Być może doprowadzi to kiedyś do debaty politycznej o ważnych problem obywateli i choć na chwilę odciągnie nas od kotła z gęstym sosem polskiej przeszłości, w którym z taką lubością niemalże wszyscy politycy od dawna mieszają. Lepiej żeby Joanna Mucha dyskutowała z Adrianem Zandbergiem o wizji Polski, niż żeby dyskusja sprowadzała się do wzajemnego obwiniania się opozycji o przyczyny słabego wyniku wyborczego i tłumaczeń Grzegorza Schetyny ze swoich lapsusów. Będę trzymał za panią Joannę kciuki.
Misia- (?) 19.10.2017 8:23
No cóż, pani Joanna Mucha raczej nie kojarzy mi się z inteligencją, ani kompetencjami. Pamiętam jej wpadki jako minister sportu...
Czy ta ładna pani powinna być politykiem? Moim zdaniem raczej powinna zająć modelingiem albo kosmetologią.

Jedno mi się tylko spodobało u Joanny Much, że kazała nazywać się ministrą.
Złośliwi mówili, że nic nie wspominała o kibickach....
Misia- (?) 19.10.2017 8:06
grzesioc:
Co do jej wlosow to tez przkulo mi oczy i ma mega ten kolorek :D

Oczywiście masz prawo do własnego zdania...
Mnie siwe włosy kojarzą się negatywnie, bo ze STAROŚCIĄ.
Na eksperymenty z tym kolorem mogą pozwolić sobie tylko młodzi ludzie.
grzesioc (27) Berlin 18.10.2017 23:47
Nie ufam PO, niezaleznie jak zaglosuje, to i tak sie dostana do wladzy jak PiS wiec moj glos pojdzie na mniejsza partie. Ale poslanka nawet mi sie podoba - fajna, charyzmatyczna. Co do jej wlosow to tez przkulo mi oczy i ma mega ten kolorek :D
Julia-Renata (?) 18.10.2017 23:05
Następna , która daje odpowiedzi zawoalowane - wodolejstwo i tchórzostwo czy boi się powiedzieć nam NIE ?
maxoku (31) Radom 18.10.2017 21:21
shingao:
Niezorientowany jestem w temacie. Czy w PO będę niedługo wewnętrzne wybory? Schetynę chcą obalić, czy co?
To nie byłoby najgorsze ;p.
maxoku (31) Radom 18.10.2017 21:20
Misia-:
Co ona zrobiła z włosami? Ja bym się wstydziła pokazywać z takim siwym łbem.
Zwyczajnie osiwiała. Miała do tego prawo widząc na żywo co się działo w sejmie lol.
shingao (31) Szczecin 18.10.2017 20:41
Niezorientowany jestem w temacie. Czy w PO będę niedługo wewnętrzne wybory? Schetynę chcą obalić, czy co?
Misia- (?) 18.10.2017 20:15
PO to partia SKOMPROMITOWANA, pokazali już na co ich stać i jak rządzą.
Przyczynili się do tragedi wielu tysięcy Polaków. Mam na myśli tych biednych ludzi, którzy byli przejmowani razem z kamienicami przez prywatnych właścicieli, a także tych poszkodowanych przez Amber Gold. Zrobili wiele złego, dlatego myślę, że rozsądni ludzie nie będą na nich głosować.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Czy... Joanna Mucha uratuje opozycję? Fot. za: facebook.com/joannamucha
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku