logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
1
29
19

Ubezpieczenie tylko dla hetero?

Ergo Hestia robi to źle. Jak inne firmy?

Dodano: 16.08.2017, Aktualizacja: 16.08.2017

Przezorny nie zawsze... ubezpieczony? Zwłaszcza pozostający w związku jednopłciowym. Przekonała się o tym jedna z czytelniczek "Repliki", której odmówiono ubezpieczenia partnerki w Ergo Hestii. Witamy w kraju, w którym możesz wziąć kredyt na "wspólne gospodarstwo domowe", ale nie ubezpieczysz partnera w nim mieszkającego. U których firm za to można partnera lub partnerkę ubezpieczyć?

Skan pisma z odmową opublikowała na Facebooku "Replika". "Moja firma miała ubezpieczenia na życie w Avivie, wiec ja i moja partnerka byłyśmy też tam bezproblemowo ubezpieczone (wypłacali odszkodowania). Firma zmieniła ubezpieczyciela na Ergo Hestię. Po 3 miesiącach takie pismo..." - czytamy w wiadomości od Izy.

Z pisma za to dowiadujemy się, że partnerka Izy nie spełnia definicji... partnera - zgodnie z Ogólnymi Warunkami Grupowego Ubezpieczenia na Życie Pracowników i ich Rodzin Hestia Rodzina. Wspomniany punkt definiuje partnera jako:

osoba płci odmiennej niż ubezpieczony, niespokrewniona i nie pozostająca z ubezpieczonym w stosunku powinowactwa, która w dacie jej wskazania prowadzi z ubezpieczonym wspólne gospodarstwo domowe oraz zamieszkuje pod tym samym adresem.
Wysłaliśmy do Ergo Hestii zapytanie, czy nie uważa wspomnianego zapisu za dyskryminujący dla par jednopłciowych - oczekujemy na odpowiedź.

Jak to wygląda w przypadku innych firm? Wspomniana Aviva lub Warta oraz np. Metlife mają w ogólnych warunkach zapisy dotyczące partnerów, wyglądające tak:

AVIVA
osoba niespokrewniona z  uczestnikiem i  wskazana przez uczestnika w załączniku do deklaracji uczestnictwa, z którą uczestnik pozostaje w związku nieformalnym prowadząc wspólne gospodarstwo domowe. W jednym czasie ochroną może być objęty tylko jeden partner uczestnika. 

WARTA
osoba wskazana przez pracownika w deklaracji uczestnictwa/zmiany jako osoba z nim nie spokrewniona, pozostająca z pracownikiem w nieformalnym związku, prowadzącą z pracownikiem wspólne gospodarstwo domowe, która w dniu składania stosownych oświadczeń o związku partnerskim, a także w dniu zajścia zdarzenia objętego ochroną w ramach umowy ubezpieczenia nie pozostaje w związku małżeńskim z osobą trzecią.

METLIFE
osoba niebędąca w związku małżeńskim, pozostająca z Pracownikiem w związku pozamałżeńskim i prowadząca z nim wspólne gospodarstwo domowe, niepozostająca z Pracownikiem w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub przysposobienia.

Można? Czy Wy spotkaliście lub spotkałyście się z problemami w przypadku prób ubezpieczenia partnera/partnerki? Które firmy polecacie?

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (19)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Piotr   dodane przez Facebooka 17.08.2017 0:04
Zdaje się że dyskryminacja z powodu orientacji jest w Polsce zakazana. Przynajmniej w kodeksie pracy ale ubezpieczenie przez pracodawce chyba jest blisko tematu. Może zaskarżyć pracodawcę a niech oni przycisną lub zmienia firmę ubezpieczeniową?
MaryMileyBlack (?) 16.08.2017 23:34
frankowicze i inni tacy zaradniacy też dali się nabrać na umowy cywilnoprawne... ubezpieczenia są tak skonstruowane, że klient myśli sobie że jego prawa są respektowane... co do czego przyjdzie-zawsze jest opinia/wyrok niezależnego sądu... a firma ZAWSZE KIERUJE SIĘ SWOIM WŁASNYM ZYSKIEM FINANSOWYM...

dwie osoby LGBT są obce sobie w ujęciu prawnym... i tyle... ciekawe, co sie stanie, gdy dwie lesbijki się ubezpieczą, a kochanka jednej z nich zacznie utrzymywać, że ona również NALEŻY DO RODZINY... hihi już widzę wyrozumiałość firmy ubezpieczeniowej...
Piotr   dodane przez Facebooka 16.08.2017 22:17
co za problem czytać regulamin :P ja z takich firm nie korzystam i tyle :)
upstairs_at_you (49) miasteczko raczej 16.08.2017 20:21
Krucyfiksy w każdym biurze som?
Ja (?) 16.08.2017 20:02
Ja bym sie hesti zapytał co znaczy osoba "płaci" odmiennej
Tanete (26) Warszawa 16.08.2017 19:39
To tak jakby jeszcze ktoś nas pytał "Po co wam formalne związki, skoro wszystko można <<załatwić>> upoważnieniami u notariusza?"...
Przemysław   dodane przez Facebooka 16.08.2017 19:23
Polecam Prudential
Aleksandra   dodane przez Facebooka 16.08.2017 19:16
Największy na świecie Metlife bardzo dobrze podchodzi do tematu. Generalnie to co Hestia odpisała to wstyd.
BoyPol (?) 16.08.2017 18:04
Ja ich bojkotuję odkąd zostałem przez nich wyrolowany na sporo pieniędzy podczas szkody komunikacyjnej.

Jestem załamany tą firmą i polecam każdemu omijanie jej szerokim łukiem.
Odyseusz92 (25) Jastrzębie - Zdrój 16.08.2017 18:04
Przykre to, że nawet towarzystwo ubezpieczeniowe prowadzi akcje homofobiczną. Wstyd po prostu wstyd.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Ubezpieczenie tylko dla hetero? Fot. za: facebook.com/ReplikaKPH
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku