logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
44
4
11

Homofobia w mediach społecznościowych ma się dobrze

75 tys. hejtów od początku roku (badanie IMM)

Dodano: 01.06.2016, Aktualizacja: 01.06.2016

Od początku roku w mediach społecznościowych w Polsce pojawiło się 75 tys. homofobicznych komentarzy. Ich autorami w 90 proc. są mężczyźni - Instytut Monitorowania Mediów sprawdził czy, jak i kto najczęściej hejtuje LGBT w sieci.

IMM to firma, która od 16 lat monitoruje polskie media i realizuje badania. Jedno z ostatnich dotyczyło homofobii w polskich mediach społecznościowych. Czego się dowiadujemy? Najwięcej hejtów wobec LGBT pojawia się na Twitterze (40 proc.), Facebooku (37 proc.), forach internetowych (kafeteria, forum.o2.pl), nie jest dobrze także na YouTube, czy Wykopie. Średnio pojawia się ok. 4 tys. komentarzy w tygodniu, od początku roku pojawiło się ich aż 75 tys.

IMM zwraca uwagę, że autorami takich obraźliwych, czy wulgarnych komentarzy najczęściej są mężczyźni: 90 proc.

Hejterzy najczęściej "lajkują" homofobiczne posty (ponad 61 proc.), w 27 proc. udostępniają - co zdaniem IMM jest bardziej niebezpieczne, albowiem "znacznie wzmacnia zasięg komunikatu".

Firma podkreśla jednak, że Polacy używają zwrotów homofobicznych na dwa sposoby: podczas dyskusji wokół tematów dotyczących LGBT, ale także w formie ogólnych obelg i "nacechowanych negatywnie epitetów".
ZOBACZ TEŻ Co gorsze - Facebook czy PiS? Facebook kolejny raz cenzuruje treści LGBT

Warto też pamiętać o częstym braku reakcji na homofobiczne wpisy ze strony samych mediów społecznościowych. O "podwójnych standardach Facebooka" pisaliśmy kilkakrotnie: przede wszystkim w związku z trudnościami w usuwaniu z serwisu homofobicznych i nienawistnych treści. W grudniu w zeszłego roku Facebook zablokował reklamę naszego portalu.

Jak radzić sobie z nienawiścią w internecie? W marcu akcja HejtStop ruszyła z nową kampanią, mającą zachęcać do skorzystania z nowego, prostego narzędzia: każdy, anonimowo, może zgłosić mowę nienawiści. Zgłoszeniami zajmą się prawnicy i przeanalizują, czy wpis powinien zostać zgłoszony do prokuratury.
Narzędzie znajdziecie pod adresem hejtstop.pl
(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (11)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Imago (?) 08.06.2016 13:25
mam takie spostrzeżenie... tam gdzie zaczyna się komercja-kończy się walka o prawa i tolerancję... jak na debatach padają pytania w stylu:ile można wyciągnąć z takiej a takiej działalności" to nie mam pytań...

"biała róża" zawsze będzie niszczona przez "czarną różę"... niby wspólny cel-ale różne sposoby dochodzenia do niego... zasady i łamanie zasad przez osoby ze środowiska
szampon (25) Wrocław 05.06.2016 7:18
koszmarek92:
Mimo wszystko lgbt to jedna z najbardziej nietolerancyjnych i hejterskich społeczności, jakie poznałam.


Wszystko się zmieni jak walczące o wszelakie prawa środowiska LGBT przestaną traktować nas jak mięso armatnie, i kiedy przestaną nami wycierać swoje niewyparzone mordy.
koszmarek92 (?) 03.06.2016 17:38
Mimo wszystko lgbt to jedna z najbardziej nietolerancyjnych i hejterskich społeczności, jakie poznałam.
VU2X7IfV (?) 02.06.2016 19:33
Niestety spotkałem się już i nadal spotykam z auto-homofobią. Uważam że jest to jeszcze gorsze od homoofobi samych heteryków do nas. Według mnie nie ma nic gorszego od homofobii w stosunku do samego siebie i innych gejów. I tak jesteśmy osamotnieni tu, wiążą nas tylko puste sytuacje/relacje. Smutne.
Imago (?) 02.06.2016 8:43
są portale nastawione na dialog... są portale nastawione na komercję... a polityka jest jaka jest...nie obruszają mnie homofobiczne teksty pod moim adresem, ale raczej brak solidarności wśród ludzi -tak ogólnie...

mam uwagę(racze uwagi -plural form)... mało się mówi o związkach-więcej o byciu silnym... dziwnym trafem pole dance to wymarzony sport dla obojga płci... a kwestia nadużyć zepchnięta jest tylko na osoby hetero... i ja się łapię na tym, że zaczynam myśleć tak jak większość osób ze znajomych... strach to czy zaradność - nie wiem...
sicksadgirl (?) 02.06.2016 6:32
szampon:
sicksadgirl:
Dlatego mimo, że jestem chyba bi, z hetero facetami wolę się nie zadawać :P Nie poznałam heteryka niehomofoba albo sprzeciwiającego się homofobii.


Ja osobiście znam facetów hetero - pochodzących i z mojego niewielkiego miasteczka, i z wiosek leżących wokół - którzy ogólnie akceptują gejów, ba, kilku z nich to moi dobrzy koledzy, którzy wiedzą o mnie i nic specjalnego sobie z tym nie robią. Mogę zapytać w jakim środowisku się obracałaś, że wszyscy są tacy anty?


W średnim mieście, wiele miejsc pracy, mężczyźni w przedziale wiekowym od 18 do 50 lat. Wykształcenie od średniego do wyższego. Ale nawet jacyś ludzie poznani z większych miast tolerancynych opinii.
Nie poznałam kobiet, które byłby aż tak pogardliwe i musiały budować swoje ego na poniżaniu innych.
szampon (25) Wrocław 02.06.2016 1:09
sicksadgirl:
Dlatego mimo, że jestem chyba bi, z hetero facetami wolę się nie zadawać :P Nie poznałam heteryka niehomofoba albo sprzeciwiającego się homofobii.


Ja osobiście znam facetów hetero - pochodzących i z mojego niewielkiego miasteczka, i z wiosek leżących wokół - którzy ogólnie akceptują gejów, ba, kilku z nich to moi dobrzy koledzy, którzy wiedzą o mnie i nic specjalnego sobie z tym nie robią. Mogę zapytać w jakim środowisku się obracałaś, że wszyscy są tacy anty?
Nilition (21) Poznań 01.06.2016 22:53
sicksadgirl:
Dlatego mimo, że jestem chyba bi, z hetero facetami wolę się nie zadawać :P Nie poznałam heteryka niehomofoba albo sprzeciwiającego się homofobii.
Przykre :( Ja jestem też bi ale znam hetero,którzy są przyjaźnie nastawieni i nie popierają homofobii.Wśród nich mam koleżanki,kolegów,przyjaciela nawet ale niestety nie każdy ich zna.
Piti96 (?) 01.06.2016 22:20
sicksadgirl:
Dlatego mimo, że jestem chyba bi, z hetero facetami wolę się nie zadawać :P Nie poznałam heteryka niehomofoba albo sprzeciwiającego się homofobii.


Szkoda. Nie jest ich specjalnie dużo, bo jak napisałaś to większość facetów o ile do lesbijek nic nie ma( z tym w sumie różnie bywa też) tak miłość dwóch facetów im przeszkadza, niestety. Natomiast są hetero nie mający nic do innej orientacji, akceptujący nas, normalnie rozmawiający itd. Ja znam osobiście takie pozytywne wyjątki, więc jeszcze nie jest tragicznie.
Podpis (?) 01.06.2016 21:39
Ja mam kilku przyjaciół którzy wiedzą o mojej orientacji.
Kiedy nie wiedzieli o mnie odzywali się do siebie w żartach typowym "ty pedale"
Ale ich tego oduczyłem.
Teraz wiedzą że przy mnie się tak nie mówi.
Nadal tak mówią do siebie co jest irytujące ale już mam wrażenie że za głęboko zzakorzeniło się w ich umyśle i używają tego słowa jak każdego innego z niewiedzą że może ono obrażać LGBT

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Homofobia w mediach społecznościowych ma się dobrze Wybita szyba w biurze Kampanii Przeciw Homofobii, fot. S. Łajder