W zeszłym tygodniu poznaliśmy program warszawskiego
EuroPride 2010, w tym
plany koncertu męskich chórów gejowskich. Czas na kolejne zaproszenie:
15 lipca, w czwartek, w siedzibie OPZZ przy ul. Kopernika 36/40, odbędzie się konferencja
"Zmierzając ku równemu traktowaniu pracowników LGBT w Europie Środkowo- Wschodniej".
Celem konferencji jest próba przeniesienia do Europy Centralnej i Wschodniej dobrych praktyk i doświadczeń dotyczących traktowania osób LGBT w zatrudnieniu wypracowanych przez zachodnioeuropejskie związki zawodowe.
“Zainteresowanie konferencją jest duże, niestety jesteśmy ograniczeni miejscem (80-90 osób), ale cieszymy się zwłaszcza z dużego zainteresowania europejskich związków zawodowych a także organizacji pozarządowych, jak ILGA" - powiedział w rozmowie z Inną Stroną
Adam Rogalewski, pełnomocnik ds. gejów i lesbijek przy OPZZ.
"Zaprosiliśmy także członków polskich związków zawodowych, zależy nam na wypracowaniu polskiej drogi walki z dyskryminacją na podstawie europejskich doświadczeń. Pracodawcy i pracownicy w Polsce muszą zrozumieć, że kwestia wyrażania swojej orientacji jest czymś normalnym. Wśród zaproszonych osób będzie także Elżbieta Radziszewska. Jest to ważna i historyczna konferencja" - dodał.
Adam Rogalewski, prawnik i przedstawiciel OPZZ w brytyjskiej centrali związkowej Unison,
objął nowe stanowisko w sierpniu zeszłego roku. Czy w ciągu tych kilku miesięcy polskie środowisko LGBT często skarżyło się na dyskryminację w pracy?
"Od sierpnia miałem kilkanaście skarg, głównie indywidualnych, prywatnych, dotyczących przede wszystkim mobbingu w miejscu pracy, naśmiewania się z orientacji. Nie chcemy ich jeszcze ujawniać, muszę tu zaznaczyć, że zwykle najpierw staram się z takimi osobami porozmawiać, doradzić im jak taką sprawę załatwić, pójście do sądu jest zawsze ostatecznością tak dla osoby, której dyskryminacja dotyczy, jak i dla pracodawcy. Często ludzie dzwonią także po poradę, co zrobić, jeżeli wydaje im się, że są ofiarami dyskryminacji ze względu na orientację, i czy to jest w ogóle dyskryminacja" - wytłumaczył nam Adam Rogalewski.
Co po konferencji na EuroPride 2010?
“Po konferencji międzynarodowej planujemy konferencję polską. Chcemy, żeby po tych konferencjach coś zostało: są plany wydania poradnika, który ujmie 10 dobrych zasad współpracy. Myślimy także o plakatach na podobieństwo plakatów BHP, które wiszą w miejscach pracy: miejsce pracy wolne od homofobii" - powiedział pełnomocnik.
Zapraszamy wszystkie osoby, które w ciągu ostatnich 2-5 lat spotkały się z oznakami dyskryminacji w pracy, bądź wydawało im się, że są dyskryminowane, do anonimowego opisania swojego przypadku na adres mailowy: rogalewski@opzz.org.pl. Świadectwa te przede wszystkim pomogą w wypracowaniu polskiej drogi walki z homofobią.
"Często geje i lesbijki nie wiedzą nawet, że są dyskryminowani. Konferencja OPZZ na EuroPride ma uświadomić pracodawcom i pracownikom takie rzeczy" - powiedział naszemu portalowi Rogalewski.
Więcej informacji o konferencji
TU.
(md)