"Parada Równości" jest paradą wszystkich obywateli
Polska Unia Studentów Żydowskich pragnie zaprotestować przeciwko zakazowi demonstracji, mającej na celu propagowanie idei tolerancji oraz równego traktowania przez prawo wszystkich obywateli. "Parada Równości" jest paradą wszystkich obywateli, równych w prawie i wobec prawa. Jest to demonstracja wszystkich ludzi, którzy czują się dyskryminowani lub wykluczeni oraz tych wszystkich, którym bliska jest idea praw człowieka, równości oraz tolerancji. Jako członkowie żydowskiej mniejszości w Polsce, czujemy się zaniepokojeni ograniczaniem praw innych mniejszości. Gdy władza państwowa staje się narzędziem propagowania jednego światopoglądu i jednej opcji moralnej, staje ona w sprzeczności z ideą demokratycznego państwa prawa i otwartego społeczeństwa obywatelskiego. Amnesty International w opublikowanym pod koniec maja br. raporcie uznała, że władze Warszawy, zakazując w ubiegłym roku (2004) Parady Równości, dopuściły się łamania praw człowieka.
My, młodzi polscy Żydzi, podobnie jak inni obywatele Polski, jesteśmy wyznawcami różnych światopoglądów i systemów etycznych. Wierzymy, że żadna grupa obywateli nie może być ograniczona czy wręcz wyzuta ze swoich praw gwarantowanych konstytucją.
Źródłem naszych przekonań jest wiara w niezbywalny charakter praw człowieka. Są one największym osiągnięciem cywilizacyjnym, zwycięstwem nad ciągiem tragicznych doświadczeń, kiedy to stawianie abstrakcyjnych systemów i przemocy państwa ponad wolnością człowieka doprowadziło do największych zbrodni w historii ludzkości.
(informacja nadesłana)