Kinky Winky - queerowy blog o seksie i sklep erotyczny organizuje akcję społeczną "Wywieś flagę, daj odwagę", której celem jest symboliczne wyrażenie solidarności z osobami LGBT+. Organizatorzy proszą o przesyłanie zdjęć flag, a dodatkowo, przewidzieli nagrodę za najbardziej kreatywne zdjęcie. Zachęcamy do zaopatrzenia się we flagi w naszym sklepie Prideshop!
Queer.pl: Nie baliście się represji związanych z akcją? Wybijania szyb, rzucania jajkami - takie rzeczy niestety już się działy...
Kinky Winky: Od samego początku akcji mamy świadomość ryzyka, jakie się z nią wiąże. Z komentarzy pod postami gołym okiem widać, że wiele osób kibicujących wydarzeniu nie weźmie w nim udziału właśnie z obawy przed przykrymi konsekwencjami. Pierwsza flaga, a właściwie banner, zgłoszona do akcji przez Błażeja z Gdyni – obecnie jedna z najbardziej znanych flag w Polsce, szeroko opisywana przez liczne media ze względu na znaczne rozmiary i zamieszczone na niej hasło ("Prawa człowieka to nie ideologia") – była kilkukrotnie atakowana przez rozmaitych "stróżów moralności". Wpierw poleciały jajka, potem ciężkie słoiki z czarną farbą. Ostatecznie, co jest w pełni zrozumiałe, mając na względzie bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i sąsiadów, Błażej musiał zdjąć banner z balustrady balkonu. Dlatego też zachęcamy do wieszania flag jedynie w sytuacji, gdy taki akt jest dla osoby wieszającej czymś bezpiecznym. Wszak nie chodzi nam o zachęcanie do popełniania aktów flagowego heroizmu i ryzykowanie mieniem, a czasem i zdrowiem lub nawet życiem.
Nasze przedsięwzięcie spotyka się szczęśliwie z masą pozytywnych reakcji (nie licząc kilku przykrych maili, z których swoją drogą dowiedzieliśmy się, że jesteśmy finansowani z Niemiec). Jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie nas spotkała w związku z podjętymi działaniami miała miejsce podczas manifestacji #JestemLGBT, którą w Gdańsku 20 sierpnia zorganizowało Stowarzyszenie Tolerado. Kilkaset zgromadzonych osób skandowało nasze hasło "Wywieś flagę, daj odwagę". Był to dla mnie osobiście bardzo wzruszający moment.
Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy własnego głosu w Internecie. Daliśmy radę przez 24 lata - z Waszą pomocą przetrwamy także ten ciężki okres. Równocześnie utrzymanie takiego projektu jeszcze nigdy nie było tak trudne.
Zobacz jak wspomóc QUEER.PL
Czy do tej pory dużo osób wzięło udział?
Zdjęcia wywieszonych flag, które znaleźć można na naszej stronie, nadesłało już około 70 osób. I liczba ta systematycznie rośnie. Przemiło jest czytać zgłoszenia od osób, które czują dumę i radość, mogąc pokazywać nam wywieszone przez siebie flagi. Z otrzymywanych wiadomości widać, jak takie proste, symboliczne wsparcie i okazanie zwykłej ludzkiej solidarności jest potrzebne. Zdjęcia flag pochodzą z rozmaitych miejscowości. Najliczniej reprezentowana jest oczywiście stolica, ale nie brakuje też innych miejscowości, jak choćby Gdańsk, Łódź, Zielona Góra, Olsztyn czy Katowice.
Pisaliście, że w ramach nagrody, będziecie przyznawać środki dla wybranej organizacji, działającej na rzecz osób LGBT. Czy udało się już komuś przyznać wsparcie?
Z akcją jest powiązany konkurs, w ramach którego raz w miesiącu będziemy nagradzać najciekawsze, najbardziej kreatywne zdjęcia flag. Pierwszy miesiąc trwania akcji jeszcze nie upłynął i stąd nie wybraliśmy jeszcze pierwszej zwycięskiej flagi. Sierpień dobiega już jednak końca i na początku września wyłonimy pierwszego, sierpniowego zwycięzcę. Jego nagrodą będzie wybranie, którą organizację walczącą o równouprawnienie osób LGBT+ wesprzemy kwotą 300 PLN. W koncepcję akcji wpisane jest bowiem zarówno wsparcie symboliczne (flagi), jaki wsparcie bardziej konkretne i wymierne. Nasza akcja jest przy tym długofalowa – nagrody będziemy wręczać do odwołania.
Czy oprócz tęczowych flag pojawiają się również "wewnętrzne" flagi przynależące do różnych "literek" z akronimu LGBT?
Tak! I bardzo nas to cieszy. Przykładowo kilka dni temu otrzymaliśmy zdjęcie flagi w barwach symbolizujących biseksualność. Jak najbardziej zachęcamy do przesyłania wszelkich flag (transpłciowych, panseksualnych, niebinarnych, lesbijskich itd.). Wszelkie zestawienia barw są równie mile widziane, wszak chodzi o solidarności i wsparcie, o otwartość i wolność, a nie kurczowe trzymanie się wizerunku flagi ukazanego w logo naszej akcji. Tu chodzi o ideę, a nie o zestawienia kolorystyczne.
Tutaj znajdziecie link do akcji.