Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Miejsca Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Wtorek, 26.06.2018, Aktualizacja: Wtorek, 03.07.2018

Wernisaż w... garderobie Kim Lee

Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (0)
Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (0)

homosurrealism warsaw (relacja)

9 czerwca, jak wiecie, w Warszawie odbyła się Parada Równości (o rekordowej frekwencji). Oprócz tego, jak zawsze, w ramach Tygodnia Równości towarzyszyły jej także inne wydarzenia – jednym z nich był odbywający się dzień wcześniej wernisaż "homosurrealism warsaw", czyli wystawa prac kilkudziesięciu artystów (głównie z USA, ale także z Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, RPA…) przygotowana przez kuratorów: Jacka Sandersa z Nowego Jorku oraz Piotra Mariusza Urbaniaka z Berlina.

- Kim Lee -

Homosurrealizm to ukazujący się kwartalnie od 2014 roku magazyn, ale także projekt skupiający artystów homosurrealnych z całego świata. W ramach wernisażu obrazy, rzeźby, grafiki, videoistalacje (prezentowane często po raz pierwszy), zostały zaprezentowane „in kim lee dress room”, czyli.. w mojej własnej garderobie. Dla większej przestrzeni dla prac kilkudziesięciu artystów usunęłam kilkaset sukien, kilkadziesiąt peruk, kapeluszy, boa, kilogramy biżuterii itd., nie sądziłam jednak, że wernisaż będzie cieszył się aż taką dużą popularnością, bo w sumie w ten przedparadowy wieczór przez wernisaż przewinęło się kilkuset gości, w szczytowych momentach w większości oczekujących pod garderobą na korytarzu.

W prezentowanych pracach dominował temat ciała – różnorodna selekcja dzieł artystów świetnie się sprawdziła, ukazując queerowe prace, dwuznaczne, frywolne, odważne, nie unikające śmiałych ujęć, pełne gejowskich fetyszy i oddziałujących na wyobraźnię skojarzeń, mieszające ze sobą malarstwo, performans, rysunek czy video.


Z wieloma nazwiskami artystów mieliście zapewne okazję się zetknąć – np. „gejowskie ikonografie” Pawła Żukowskiego mogliśmy podziwiać na wernisażu w ubiegłym roku w Krakowie.

Również filmy kontrowersyjnego, ale kultowego gejowskiego reżysera Bruce’a LaBruce'a mogliśmy już wielokrotnie podziwiać w Polsce, m. in. głośne „The Raspberry Reich” (2004), „L.A. Zombie” (2010), „Gerontofilia” (2013) – wszystkie wyświetlane u nas wielokrotnie i recenzowane na łamach naszego portalu.

Podczas wernisażu homosurrealism warsaw polską premierę miał najnowszy film Bruce’a LaBruce'a, "Urilke's Brain", (wyświetlany także dwa tygodnie wcześniej, 24 maja podczas wernisażu homosurrealism new york w Gene Frankel Theatre na Manhattanie). Nawiasem, kiedy w 2008 roku podczas V Edycji Krakowskiego Festiwalu Kultura dla Tolerancji oglądałam film Bruce’a LaBruce'a "Otto" nie przypuszczałam, że w przyszłości polska oficjalna premiera innego z jego filmów będzie... w mojej garderobie!

Z wielu wspaniałych prac uwagę zwracał także magnetyczny i przykuwający uwagę autoportret unikatowej polskiej artystki Agaty Zbylut oraz „Pieta” artystki multimedialnej Agi Dellfiny Dellert, w którym w rolę zrozpaczonej Matki Boskiej wcieliła się pisząca te słowa.


Jak mówił po wernisażu Piotr Mariusz Urbaniak (polski artysta tworzący na co dzień w Berlinie): "Nasza praca HOMOSURREALISM była oczywiście delikatnym dodatkiem do garderoby Kim Lee, do wszystkich jej dziwacznych peruk, pereł, wstążek i nonszalanckich butów przebrań z występów w transowej rzeczywistości. Nasi artyści pojawili się jako wielkie widowisko w wielowymiarowym teatrze, na scenie wycinanych materiałów i kolażowej wyobraźni. Niezwykli kosmopolityczni, odważni, pełni świeżości i ekstrawagancji publiczność odwiedzili tego wieczoru w ogromnej liczbie. Był to znakomity spektakl, którego najważniejszym celem było pokazanie i potwierdzenie wyzwolenia z prowincjonalnej dyktatury nie tolerancji; pokazaliśmy, że sztuka to nie tylko sztuka dla sztuki, ale że może trwać wiecznie, bez wyjątku. Twarz HOMOSURREALISM ukazała szeroką twarz. Staliśmy się podium dla transformacji wspólnego celu: uwolnić homofobiczną barykadę od szuflad".


Serdeczne podziękowania dla LAMBDY za objęcie projektu artystycznego honorowym patronażem wystawy.

Relacja wideo:

OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (2)
kierownik2
Nie podoba mi się (0)
Komentarze (0)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Kim Lee
Autor
Kim Lee
Drag queen, performerka
Kim Lee zadebiutowała na scenie 1 listopada 2002 roku w Halloween, od tego czasu występuje w klubach w całej Polsce, popularyzując kulturę drag.
queer.pl/user/kim-lee
TAGIWięcej
homosurrealism kim lee kultura sztuka
Powiązane
Obraz Niedziela, 11.02.2018 Jak Kim Lee queerowała "słowiańskość" Obraz Czwartek, 12.01.2023 Kim Lee. Królowa Warszawy – pierwsza wystawa poświęcona ikonie polskiego dragu Obraz Wtorek, 03.01.2023 Przeżyli tylko geje... Nagradzany spektakl "Faggots" dostępny online Obraz Piątek, 25.11.2022 Queerowy kalendarz 2023: żeby działać aktywistyczne, nie trzeba robić wielkich rzeczy. Obraz Piątek, 23.09.2022 DUMA powraca i ogłasza open call: zgłoś swoją twórczość do kolejnego wydania polskiego magazynu LGBTQ+
Inne tematy
Wbrew zakazom: para gejów na okładce węgierskiego „Elle”. „Nie chcę być ofiarą we własnym kraju” Poniedziałek, 11.09.2023 Wbrew zakazom: para gejów na okładce węgierskiego „Elle”. „Nie chcę być ofiarą we własnym kraju”
Zestawienie "partii" politycznych KPH - posłanka Monika Rosa z Nowoczesnej protestuje i prostuje Piątek, 15.09.2023 Zestawienie "partii" politycznych KPH - posłanka Monika Rosa z Nowoczesnej protestuje i prostuje
Aresztowani za udział w gejowskim weselu. Wyszli na wolność, ale to nie koniec ich problemów Środa, 20.09.2023 Aresztowani za udział w gejowskim weselu. Wyszli na wolność, ale to nie koniec ich problemów
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram Youtube
© 1996-2023 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatności