logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
116
2
27

Zakonnica, która zmienia serca

Siostra Jeannine Gramick w Polsce (rozmowa)

Dodano: 09.12.2016, Aktualizacja: 09.12.2016

O ludziach LGBT w Kościele, papieżu Franciszku i roli coming outów rozmawialiśmy z siostrą Jeannine Gramick, która pod koniec listopada odwiedziła Polskę na zaproszenie Wiary i Tęczy, Stowarzyszenia Tolerado i Kampanii Przeciw Homofobii.

Wszystko zaczęło się ponad 40 lat temu. Siostra Jeannine, wtedy członkini zakonu Notre Dame, poznała umierającego na AIDS Dominica. Młody mężczyzna zapytał się zakonnicy, co Kościół zrobił dla katolików LGBT. Siostra Gramick przyznała, że nie wie i zachęcona przez Dominica sama zaczęła coś robić. Tak powstała organizacja New Ways Ministry, która od lat 70. działa na rzecz katolików w społeczności gejów, lesbijek, ludzi biseksualnych i transpłciowych, ale także walczy o większą otwartość w samym Kościele. To właśnie NWM była inspiracją dla naszej Wiary i Tęczy. Od początku działania New Ways Ministry nie podobały się Watykanowi. W latach 90. kardynał Joseph Ratzinger (późniejszy papież Benedykt XVI) potępił podejście organizacji do homoseksualności i zakazał, w tym siostrze Gramick, dalszego duszpasterstwa na rzecz LGBT. Jeannine odmówiła, naciskana zmieniła w 2001 roku zakon i dołączyła do sióstr Loretto, które zaakceptowały jej misję. Warto wiedzieć, że siostry Loretto nie tylko zaakceptowały działania siostry Jeannine, ale same publicznie potępiły homofobię. W KRK trwa spotkanie z siostrą Jeannine Gramick, założycielką katolickiego duszpasterstwa dla ludzi LGBT. Przeciekawa osoba! @KPH_official pic.twitter.com/8GuUs773YX— Queer.pl (@queerpl) 27 listopada 2016 „Jestem więc wciąż siostrą zakonną, gdy Watykan próbował mnie uciszyć i dawał mi do zrozumienia, że powinnam odejść z zakonu, zmieniłam na taki, który akceptuje to co robię. Siostry Loretto także dostawały w mojej sprawie listy z Watykanu, ale już nie za czas...   ( Pozostało znaków: 6596 )
Magda Dropek Autor: Magda Dropek Redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl Współtwórczyni krakowskiego cyklu spotkań dyskusyjnych Klub Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Interesuje się kwestiami związanymi z feminizmem i teorią queer

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 198522   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Zakonnica, która zmienia serca Siostra Jeannine Gramick, fot. za: facebook.com/pg/NewWaysMinistry
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku