logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
128
7
18

Problem bezdomności wśród osób LGBT jest w Polsce dość duży

Rozmowa z Magdaleną Dietrich, kierowniczką hostelu interwencyjnego LGBT

Dodano: 16.04.2015, Aktualizacja: 17.04.2015

O hostelu interwencyjnym LGBT, który od niedawna działa w Warszawie, o tym kto do niego trafia, zasadach jego działania i problemie bezdomności młodzieży LGBT w Polsce rozmawialiśmy z kierowniczką hostelu, Magdaleną Dietrich.

W tym tygodniu w Polsce obchodziliśmy Dzień Ludzi Bezdomnych. Na całym świecie coraz więcej mówi się o bezdomności także w kontekście młodzieży LGBTQ - jak jest w Polsce? Sytuacja młodzieży w Polsce jest o tyle trudniejsza, że zgodnie z prawem nie można udzielać pomocy osobom nieletnim bez zgody opiekuna prawnego bądź rodzica. Z perspektywy naszej działalności hostelowej zauważamy jednak, że problem bezdomności wśród osób LGBT jest w Polsce dość duży. I też jest to jeden z głównych powodów zgłaszania się do nas ludzi: gdy np. dana osoba została wyrzucona z domu po tym, jak rodzice dowiedzieli się, że jest osobą transpłciową lub jej/jego orientacja psychoseksualna jest nieheteronormatywna. Mając schronienie, pomoc socjalną, psychologiczną - ludzie dość szybko potrafią jednak znaleźć pracę, funkcjonować w społeczeństwie i poprawić swoją sytuację – mamy już jedną osobę, która opuściła hostel – z sukcesem wyprowadzając swoją sytuację życiową na prostą i w chwili obecnej podejmuje pracę. To taki nasz pierwszy sukces. W jakich jeszcze okolicznościach ludzie do Was trafiają? Osoby doświadczają dyskryminacji w różnych placówkach pomocowych i to ze względu na orientację seksualną czy transpłciowość. Dyskryminacja wypływa zarówno ze strony personelu, jak i współmieszkańców. Mieliśmy sytuację osoby, która szukała pomocy w schroniskach i jak najbardziej ją dostawała, ale pamiętajmy, że do takiego miejsca można przyjść do określonej godziny i rano - o określonej porze trzeba je opuścić zabierając wszystko ze sobą. Nie sprzyja to np. podjęciu pracy, nawet przez najbardziej zmotywowanych ludzi. Mieliśmy przypadek, że ko...   ( Pozostało znaków: 7018 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 195833   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Problem bezdomności wśród osób LGBT jest w Polsce dość duży   credits CC-BY-2.0 Fot. Pedro Ribeiro Simões
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku