logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
189
4
18

W imię dumy

Łukasz Maciejewski o "Dumnych i wściekłych"

Dodano: 05.03.2015, Aktualizacja: 11.03.2015

Na przedpremierowym seansie „Dumnych i wściekłych” w kinie „Muranów” przypadkowo usiadłem obok pary, dziewczyny i chłopca. Przed projekcją, kątem ucha dochodziły do mnie jakieś uśmieszki, żarciki, że „to znowu o pedałkach”. Wyciąganie telefonów, esemesy. „Chyba zaraz się przesiądę” - pomyślałem. Po kwadransie sąsiedzi zostali kupieni. Napisy końcowe, dziewczyna i chłopiec zapłakani. On bardziej niż ona. Ocierają oczy, bez zawstydzenia, uśmiechają się. Kino czyni cuda.

- Łukasz Maciejewski - „Dumni i wściekli” Matthew Warchusa, film pokazany po raz pierwszy na festiwalu w Cannes, błyskawicznie stał się jednym z największych, również eksportowych sukcesów kina brytyjskiego oraz laureatem wielu nagród, w tym BAFTY, „British Independent Award”, nominacji do Złotego Globa. Tylko tak niewiarygodne historie mogą być prawdziwe. W „Dumnych i wściekłych” wracamy do lat osiemdziesiątych, strajku górników w Walii - w najbardziej dramatycznym momencie eskalacji protestu zyskali pomoc z najmniej oczekiwanej strony: od gejów i lesbijek z Londynu. W 1984 roku Krajowy Związek Górniczy w Wielkiej Brytanii rozpoczął strajk generalny. Miał być sprzeciwem wobec zamknięć kopalń w całym kraju. By stłumić strajk rząd Margaret Thatcher użył wszelkich, również brutalnych metod. Wiele grup społecznych solidaryzowało się ze strajkującymi, byli wśród nich geje i lesbijki z Londynu. „Jesteśmy w podobnej sytuacji, walczymy z rządem Thatcher, z policją, z agresywnymi mediami” - twierdzili aktywiści. Grupa określiła się jako „Lesbijki i Geje Wspierający Górników” (Lesbian and Gays Support the Miners) i rozpoczęła szeroko zakrojoną akcję zbierania pieniędzy na rzecz strajkujących. Okazało się jednak, że obdarowani wcale nie chcą przyjąć prezentów, wstydzą się, być może boją. L...   ( Pozostało znaków: 5612 )
Łukasz Maciejewski Autor: Łukasz Maciejewski Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych ("AICT") oraz Federacji Krytyków
Filmowych ("Fipresci").

Dyrektor programowy festiwalu "Kino na Granicy" w Cieszynie oraz festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim.

Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich: między innymi statuetki "Uskrzydlony", "Dziennikarskiej Weny" oraz "Złotej Róży" za "nową jakość w krytyce filmowej", czterokrotnie nominowany do tytułu "Człowieka Roku Małopolski".

W 2017 roku opublikował tom "Aktorki. Odkrycia" oraz polsko-angielski album "Lupa / Maciejewski. Koniec świata wartości". Obie książki zyskały status bestsellera.


Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 195655   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku