logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
129
5
18

Eurowizja dla LGBT, LGBT dla Eurowizji

Tęcza nad Kopenhagą

Dodano: 05.05.2014, Aktualizacja: 05.05.2014

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji śmiało można nazwać queerowym. Po pierwsze, ze względu na 25. rocznicę legalizacji związków partnerskich w Danii, w trzech wybranych punktach w Kopenhadze ok. 20-30 par jednopłciowych weźmie ślub. Wstąpienie w związek zainicjują trzy pary gejowskie z Rosji. Po drugie, reprezentująca Austrię Conchita Wurst to walcząca o prawa LGBT drag queen, która w swoim kraju jest symbolem równości i akceptacji. Czy Eurowizja 2014 to wyjątek w prawie 60-letniej historii festiwalu? Okazuje się, że nie.

Na losy konkursu wpływ miały przełomowe momenty historii Europy. W latach 90. teksty wielu eurowizyjnych piosenek odzwierciedlały przemiany zachodzące w tym czasie w społeczeństwie europejskim – dotyczyły pokoju, wolności, wizji zjednoczonego kontynentu. Ponieważ był to okres wzmożonej walki środowisk LGBT o równe prawa, a w niektórych krajach bloku wschodniego homoseksualność, biseksualność i transpłciowość pozostawały represjonowane lub uznawane za nielegalne, Eurowizja stała się również międzynarodowym forum umożliwiającym głoszenie haseł równościowych. Od wielu lat tęczowa flaga – obok flag narodowych – jest nieodłącznym elementem pojawiającym się na widowni. Przełomowym momentem w historii LGBT na Eurowizji był rok 1998 i zwycięstwo reprezentującej Izrael kobiety z transseksualną przeszłością, Dany International. Jej start w międzynarodowym konkursie piosenki budził duże kontrowersje wśród ortodoksyjnych Żydów, którzy swoją reprezentantkę nazywali „żywym przykładem diabła”. Sama Dana starała się nie poświęcać im zbyt wiele czasu, twierdząc, że gardzi prymitywnymi i zacofanymi ludźmi. „Reprezentuję liberalny Izrael, który akceptuje człowieka takiego, jakim jest – bez względu na wygląd czy płeć” – powiedziała przed Eurowizją. Przesłanie zawarte w piosence „Diva” było dla Starego Kontynentu czytelne – wokalis...   ( Pozostało znaków: 5755 )
dop Autor: dop Wielbiciel i obserwator Eurowizji Dawny współredaktor jednej ze stron o tematyce eurowizyjnej.
Autor tekstu na Queer.pl o tęczowej stronie Eurowizji.


Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194694   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku