Nasza redakcja wybrała zestawienie kilkunastu tematów, które wywoływały w tym roku największe emocje na Queer.pl. Były coming outy, marsze równości, śpiewanie "Bogurodzicy"... zobaczcie, co jeszcze!
Mimo nie zawsze sprzyjających warunków politycznych oraz trwającej pandemii koronawirusa w społeczności LGBTQ+ działo się bardzo dużo. W mediach doszło do kilku głośnych coming outów, wiele wyciskających łzy filmów pojawiło się nie tylko na ekranach kin, ale i naszych laptopów, a osoby zaangażowane w aktywizm nieustannie starały się edukować, rozmawiać i walczyć o prawa nie tylko queerowej społeczności. Dziś mamy dla was zestawienie tematów, które były przez was najchętniej czytane w 2021 roku. Przyznajemy, niektóre newsy zaskoczyły nas swoją popularnością, innych nam zabrakło. Zapraszamy na podsumowanie roku!
Nasza redakcja zaczęła rok od wystartowania z coroczną mapką Marszy i Parad Równości. Aktualizowana na bieżąco grafika pomogła zorientować się, gdzie można było spodziewać się równościowych eventów w tym roku. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Queer.pl - portal osób LGBT+ (@queer.pl)
Nieco później w tym roku wszyscy zadawali sobie pytanie: Dlaczego hetero mężczyźni uprawiają seks z innymi mężczyznami, wciąż identyfikując się jako hetero? Powodem takich rozważań była książka "Still Straight: Sexual Flexibility Among White Men in Rural America", w której rofesor socjologii Tony Silva badał skryte życie seksualne mężczyzn, którzy umawiają się na seks z innymi mężczyznami, ale nadal identyfikują się jako hetero.
To nie jedyna nurtująca kwestia, z jaką przyszło nam się zmagać w tym roku. Zaraz po Eurowizji 2021 pojawiła się inna... Maneskin — kim są i dlaczego tak dobrze wyglądają w eyelinerze? Na tę drugą część pytania nie udało nam się znaleźć odpowiedzi, ale to nieistotne. Ważne, że spontaniczny pocałunek dwóch członków zespołu na żywo musiał zostać transmitowany przez prawicowe telewizje, bo zwyczajnie, nie miały innego wyjścia.
Oprócz Maneskin stereotypowe normy płciowe łamali też... hiszpańscy nauczyciele. To oni wspierając akcję "Ubrania nie mają płci" przyszli do szkoły w spódnicach. Wszystko zaczęło się, kiedy 15-letni Mikel po zrobieniu czegoś takiego został wyrzucony z klasy i wysłany do psychologa.W lipcu najpopularniejszym tematem okazała się historia organisty wyrzuconego z kościoła po opublikowaniu zdjęcia z partnerem z podpisem "Bez Ciebie moje życie jest nic niewarte". Proboszcz przekazał (byłemu już wtedy) organiście, że zabrania mu przychodzenia na spotkania, a także zaleca spowiedź i porzucenie narzeczonego. Oprócz tego w lipcu na językach wszystkich była... tęczowa flaga na antenie TVP2. Podczas występu w programie śniadaniowym słowacka wokalistka Karin Ann wyciągnęła tęczową flagę i przekazała kilka słów wsparcia do polskiej społeczności LGBTQ. Dla wielu pokazanie czegoś takiego w TVP było ogromnym zaskoczeniem. Jak się później okazało, stacja zwolniła wydawcę programu, za dopuszczenie do incydentu.
W tym roku ikoną społeczności LGBTQ+ w świecie sportu została Katarzyna Zillmann, jedna ze zdobywczyń srebrnego medalu w Tokio. Podczas podziękowań składanych swoim bliskim na żywo w TVP wioślarki okazywały wdzięczność rodzinie i partnerom. Katarzyna Zillmann przerwała, żeby dodać "...i dziewczynom". Chociaż wioślarka mówi o tym, że nigdy nie była w szafie, chcąc niechcąc jej wypowiedź została potraktowana jako coming out, dlaczego? Ten temat również został przez nas poruszony.W sierpniu kontrowersje, ale i zachwyt wywołało zdjęcie Mateusza Damieckiego z synem. Aktor wykorzystał post na Instagramie, żeby zapowiedzieć teledysk, w którym wystąpił jako drag queen. A to nie jedyny dragowy teledysk w tym roku... Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Mateusz Damięcki (@mateuszdamiecki) Skoro mowa o teledyskach, były też takie, w których reprezentacja społeczności niezbyt się udała. Mamy tu na myśli klip do piosenki Ekipy Friza, w którym osoby LGBTQ+ miały być, ale... tak jakby ich nie ma. Dodatkowo wcześniej w filmikach Ekipy często można było usłyszeć, jak nawzajem używają wobec siebie obraźliwych słów używanych często wobec homoseksualnych mężczyzn. Trudno było stwierdzić, co chcieli przekazać tym klipem. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez ☘︎??????࿎ (@grimes) Na przełomie lata i jesieni zaczęły do nas docierać informację o końcu związku Grimes i Elona Muska. Chociaż część z was zauważyła, że nasz news o rozstaniu bardzo przypominał te z serwisów plotkarskich, po prostu nie mogliśmy/łyśmy się powstrzymać przed napisaniem o tym, że Grimes planuje lesbijską komunę w kosmosie. Z tego co wiemy, nadal nad nią pracuje.Więcej na następnej stronie >W listopadzie okazało się, że pierwszy raz na liście Najseksownieszych mężczyzn świata magazynu People pojawił się transpłciowy mężczyzna - Brian Michael Smith. Na co dzień jest aktorem kojarzonym głównie z ról w "9-1-1: Teksas" i "Słowo na L: Generacja Q". Oprócz tego w zestawieniu było kilku innych queerowych celebrytów - Lil Nas X, Ricky Martin czy Ronen Rubinstein. Jedną z historii, która najbardziej zachwyciła was w tym roku, był Święty Mikołaj. To nie żart. Norweska reklama, w której Mikołaj znajduje sobie chłopaka, to jedyny świąteczny film jakiego potrzebowałyśmy/liśmy w tym roku. Oczywiście według niektórych "prawdziwy Mikołaj" musi być hetero. Logiczne, prawda? Chodzą plotki, że Mikołajowa domaga się rozwodu... albo dołączy do Grimes. ;)To nie jedyna rzecz w którą ciężko nam uwierzyć. Inna? Śpiewanie "Bogurodzicy" podczas głosowania nad uchwałą dotyczącą "powstrzymania ideologii gender i LGBT". Tak, to miało miejsce w listopadzie w Starym Sączu i na nieszczęście dla posłanki PiS, która tego dokonała, wszystko się nagrywało.
Wiecie, co jeszcze się nagrywało? Jak Oliwer przypadkowo wyznał miłość Jackowi podczas imprezy w "Prince Charming"! Na szczęście dla nich wszystko skończyło się niemal jak w bajce. Oliwer wygrał program i tym samym do domu pojechał z księciem! A potem zdradzili nam jak to było, chować się przed światem przez 167 dni.O rewolucji w Polskiej telewizji warto mów... ( Pozostało znaków: 25591 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.