"Wprowadzenie do psychologii LGB"
Jedność to siła, mądrość i schronienie. Siła jednostek, mądrość zbiorowa i schronienie przed obcymi. Z drugiej strony przynależność do grupy wyzwala krańcowy błąd atrybucji oraz obnaża zwykły ludzki lęk i niewiedzę; niewiedzę, która przy braku wyobraźni i chęci zmiany prowadzi do opresji i absurdu.
- Marcel Kucaj -
Nie bez powodu mówi się, że lęk rodzi się z ignorancji, pozostaje jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, kto jest naszym największym wrogiem. Owszem, to, co nowe, może wywoływać nieokreślony lęk przed nieznanym, lecz nie trzeba się bać.
Najpierw jednak należy sobie zdać sprawę z własnych lęków, ponieważ niezwerbalizowany lęk przeradza się w strach przed konkretnym bodźcem, który wcale nie musi być adekwatny względem przyczyny pierwotnego lęku. Z puntu widzenia psychologii emocji strach jest korzystniejszy od lęku, ponieważ łatwiej walczyć z konkretnym przeciwnikiem; wszystko, co przyjmuje dany kształt, przyjmuje także jego ograniczenia, a to solidny punkt podparcia do dalszej pracy nad sobą.
Lęk niespecyficzny ma też to do siebie, że nie tylko prowadzi do reakcji unikowej, ale i szybko rozlewa się na coraz to nowsze, nawet zwyczajne sytuacje z życia codziennego ze względu na towarzyszące im objawy wegetatywne, których doświadczamy w niemal dowolnej sytuacji nielękowej (np. przyspieszone bicie serca, zaczerwienienie, potliwość), a którego uważamy za właściwe lękowi. Taka właściwość lęku jest dla nas niebezpieczna, gdyż tworzy skojarzenie z lękiem sygnałów płynących z ciała doświadczanych w sytuacji nielękowej, którą mimo wszystko zaczynamy interpretować jako lękową, a tym samym zagrażającą. Punkt dla układu nerwowego!
Klucz do rzeczywistości
Możemy płakać i za Albertem Einsteinem powtarzać, że przyszło nam żyć w smutnej epoce, w której łatwiej rozbić atom niż zniweczyć przesąd. Możemy też wziąć sprawy w swoje ręce i zawalczyć o podstawo... ( Pozostało znaków: 6724 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.