Na ekranach polskich kin pokazywane jest właśnie „Wszystko w porządku” Lisy Cholodenko, w którym parę lesbijek z wieloletnim stażem grają ANNETTE BENING i JULIANNE MOORE. To w dużej mierze dzięki ich rolom niskobudżetowy film wyszedł z niszy, stając się sukcesem komercyjnym i artystycznym, zdobywając Złote Globy i nominacje do Oscara w najważniejszych kategoriach. Największe gwiazdy kina, prywatnie hetero, od lat chętnie przyjmują role homoseksualistek. Poniżej ranking przypominający dziesięć wybranych znakomitych aktorek i ich lesbijskie role.
Na ekranach polskich kin pokazywane jest właśnie „Wszystko w porządku” Lisy Cholodenko, w którym parę lesbijek z wieloletnim stażem grają ANNETTE BENING i JULIANNE MOORE. To w dużej mierze dzięki ich rolom niskobudżetowy film wyszedł z niszy, stając się sukcesem komercyjnym i artystycznym, zdobywając Złote Globy i nominacje do Oscara w najważniejszych kategoriach. Największe gwiazdy kina, prywatnie hetero, od lat chętnie przyjmują role homoseksualistek. Poniżej ranking przypominający dziesięć wybranych znakomitych aktorek i ich lesbijskie role.
1O. JUDI DENCH
Ceniona angielska aktorka w 2006 r. zagrała w „Notatkach o skandalu”, adaptacji powieści Zoe Heller. Była tam Barbarą Covett, starzejącą się nauczycielką i lesbijkę, która osacza młodszą koleżankę z pracy – Shebę Hart (Cate Blanchett) mającą romans z 15-latkiem. Rola Dench była ryzykowna, w dużej mierze powielająca stereotyp lesbijki jako brzydkiej i nieszczęśliwej kobiety, ale aktorka wyszła z tej próby zwycięsko, w jej interpretacji Barbara nie jest tylko żałosnym potworem. Nic dziwnego, że za rolę uzyskała swoją szóstą nominację do Oscara (wcześniej samą statuetkę dostała za drugoplanowy występ w „Zakochanym Szekspirze”).
9. KRYSTYNA JANDA
Wielka gwiazda polskiego kina, swój największy międzynarodowy sukces osiągnęła grając lesbijkę. W 1981 r. Janda wystąpiła w „Mefiście”, nagrodzonej Oscarem adaptacji powieści Klausa Manna, gdzie zagrała Barbarę Bruckner (postać wzorowana na Erice Mann), która do kobiety odchodzi od głównego bohatera (Klaus Maria Brandauer) i wyjeżdża z coraz bardziej nazistowskich Niemiec. Po latach, tym razem w teatrze telewizji, Janda znów zagrała lesbijkę. W sztuce Rainera Wernera Fassbindera „Gorzkie łzy Petry von Kant” (1993) w reżyserii Piotra Chołodzińskiego była tytułową Petrą, dobrze ustawioną w życiu projektantką mody, która traci głowę dla młodej dziewczyny – Karin (Bernadetta Machała-Krzemińska).
8. CHER
Cher jest jedną z niewielu piosenkarek, która ma na swoim koncie także autentyczne sukcesy aktorskie. Jednym z jej pierwszych filmów był „Silkwood” (1983) Mike'a Nicholsa, opowieść o robotnicy, która pracując przy reaktorze jądrowym odkrywa praktyki szkodliwe dla zdrowia i życia (w tej roli Maryl Streep). Cher zagrała Dolly Pelliker, przyjaciółkę głównej bohaterki i lesbijkę. W filmie pojawia się także kochanka Dolly – Angela (Diana Scarwid). Po latach Cher wspominała, że reżyser zachęcał ją do zagrania w filmie słowami: „To wspaniała rola. Ona jest lesbijką, ale wspaniałą lesbijką”. Rola Dolly została wyróżniona Złotym Globem i nominacją do Oscara w kategorii ról drugoplanowych.
7. MARISA PAREDES
Jedna z ulubionych aktorek Pedro Almodovara. We „Wszystko o mojej matce” (1999) zagrała aktorkę Humę, która męczy się w toksycznym związku z młodszą od siebie narkomanką. Paredes gra także w najnowszym filmie Almodovara - „La piel que habito”, którego premiera ma się odbyć na Festiwalu w Cannes, a w planach jest zresztą kolejny wspólny film tej pary – biografia włoskiej piosenkarki Miny. Paredes ma na swoim koncie także rolę matki geja w hiszpańskiej komedii „Królowe” (2005) Manuela Gomeza Pereiry.
6. SHIRLEY MACLAINE
Jedna z legend amerykańskiego kina, w 1961 r. zagrała w pierwszym hollywoodzkim filmie poruszającym temat kobiecego homoseksualizmu - „Children's hour” (polski tytuł: „Niewiniątka”). Shirley MacLaine i Audrey Hepburn zagrały tu Marthę i Karen, przyjaciółki prowadzące wspólnie szkołę dla dziewcząt. Ich życie zmienia się diametralnie, gdy jedna z uczennic rozpuszcza plotkę, że między nauczycielkami istnieje „nienormalny” związek. Informacja szybko się rozprzestrzenia po całym mieście, a zgorszeni rodzice zabierają swe dzieci ze szkoły. W końcu Martha wyznaje Karen, że naprawdę jest w niej zakochana.
5. GLENN CLOSE
Niezapomniana Markiza de Maerteuil z „Niebezpiecznych związków” (1988) i Alex Forrest z „Fatalnego zauroczenia” (1987), obecnie święci triumfy w serialu „Układy”. W 1995 r. Glenn Close zagrała w opartym na faktach telewizyjnym filmie „Sekret Margarethe Cammermeyer” opowiadającym historię żołnierki amerykańskiej armii, która po dwudziestu sześciu latach służby wyjawia swój homoseksualizm. Margarethe zostaje zwolniona, ale zaskarża tę decyzję i rozpoczyna sądową batalię, w której wspiera ją partnerka Diane (Judy Davis). Film stanowił ważny głos w ciągle gorącej debacie na temat gejów i lesbijek w armii, a jedną z producentek była Barbra Streisand. Realizacyjny wysiłek dostał doceniony trzema nominacjami do Złotego Globu i trzema nagrodami Emmy (telewizyjny Oscar), w tym dla samej Close i Judy Davis. Pytana o scenę pocałunku z Davis, Glenn Close powiedziała: „To całkiem miłe całować kobietę”. W 2002 r. aktorka otrzymała tytuł „Excellence in Media” za działania na rzecz równouprawnienia wszystkich orientacji seksualnych przyznawaną przez Stowarzyszenie Gejów i Lesbijek Przeciwko Dyskryminacji.
4. GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA
Symbol seksu polskiego kina, jedną ze swoich najlepszych ról zagrała w węgierskim filmie „Inne spojrzenie” (1982) Karoly Makka. Była tam Livią, dziennikarką, nieszczęśliwą w małżeństwie, która początkowo nieśmiało, a potem z coraz większym przekonaniem odpowiada na zaloty redakcyjnej koleżanki Evy (Jadwiga Jankowska-Cieślak). I chociaż na Festiwalu w Cannes to Jankowska-Cieślak jako pierwsza Polka dostała nagrodę aktorską, krytyka była zgodna, że role obu aktorek są równie znakomicie zagrane. Po latach Szapołowska mówiła, że jeszcze długo po premierze dostawała listy od lesbijek z całego świata, które zwierzały się ze swojego wyobcowania.
3. SHARON STONE
Najsłynniejszą rolą Sharon Stone pozostaje brawurowo zagrana biseksualna pisarka Catherine Tramell w „Nagim instynkcie” (1992) Paula Verhoevena. Film wywołał protesty społeczności LGBT jako powielający odwieczne stereotypy lesbijki-morderczyni. Na szczęście nie była to ostatnia nieheteroseksualna postać odtwarzana przez aktorkę. W 2000 r. wystąpiła w „Gdyby ściany mogły mówić 2”, w noweli reżyserowanej przez Anne Heche. Stone była Fran, która wraz ze swoją partnerką Kal (Ellen DeGeneres) postanawia mieć dziecko, rozpoczynają się więc poszukiwania dawcy nasienia. Odważne sceny erotyczne z tego filmu przypieczętowały status Stone jako lesbijskiej ikony.
2. VANESSA REDGRAVE
Wybitna aktorka angielska, od ponad pięćdziesięciu lat grająca w filmach. W 1984 r. wystąpiła w adaptacji powieści Henry'ego Jamesa „Bostończycy” (1984) Jamesa Ivory. Redgrave była tam Olive, XIX-wieczną sufrażystką, która toczy pojedynek z konserwatywnym prawnikiem (Christopher Reeve) o duszę i miłość młodej dziewczyny (Madeleine Potter). I choć to heteroseksualista wygrywa, Redgrave za swoją rolę otrzymała Złoty Glob i nominację do Oscara. Po latach aktorka zagrała lesbijkę w pierwszej noweli „Gdyby ściany mogły mówić 2” (2000) we wzruszającej opowieści o kobiecie, która po śmierci wieloletniej partnerki musi opuścić ich wspólny dom. O wszechstronności Redgrave, prywatnie osoby przyjaznej LGBT, może świadczyć rola w telewizyjnym dramacie „Dwie matki Zacharego” (1996). Tym razem była homofobką sądownie próbującą odebrać dziecko swej córce lesbijce (Valerie Bertinelli). Kolekcję ról Vanessy Redgrave uzupełnia telewizyjny „Gem, set i mecz” (1986), gdzie wcieliła się w postać transseksualisty, który po korekcie płci odnosi sukcesy jako tenisistka.
1. CATHERINE DENEUVE
Wielka gwiazda francuskiego kina, uwielbiana przez gejów i lesbijki. Trudno wymienić wszystkie jej role w jakiś sposób związane z tematyką LGBT. W „Złodziejach” (1996) Andre Techine była nauczycielką związaną z młodszą od siebie biseksualistką (Laurence Cote). W „8 kobietach” Francois Ozona namiętnie całowała się z Fanny Ardant, a w „Zagadce nieśmiertelności” (1983) Tony Scotta uprawiała jeszcze bardziej namiętny seks z Susan Sarandon. Wkrótce na ekrany polskich kin wejdzie „Potiche” Ozona z Deneuve w roli głównej. Tym razem grać będzie matkę geja.
Meryl, albo Mary Louise!
jak można pomylić imię jednej z największych, żyjących aktorek.. ; /
mnie osobiście to trochę razi ; p
dokładnie. Julianne Moore w filmie Chloe... fenomenalna!!! The Kids are all right ...cudna :) uwielbiam ją
To akurat wysoce przesadzone, nie ma co mierzyć sławy i prestiżu Jandy akurat rolą w Mefisto, bo to wywołuje co najwyżej uśmiech ;)
A jeśli mówimy już o Lisie nieodłącznie od razu myślę też o Sheetal Sheth :) Grając razem jest ta chemia między nimi ;))
Tutaj mowa o gwiazdach wspolczesnych ale, z calym szacunkiem, starszego rocznika :)