logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
11

Jak to się robi w Berlinie

Czyli o poradnictwie dla gejów

Dodano: 21.01.2008, Aktualizacja: 21.01.2008

W październiku i listopadzie ubiegłego roku miałem przyjemność odbywać praktykę w Schwulenberatung Berlin, organizacji specjalizującej się w szeroko rozumianej pomocy dla mężczyzn o orientacji homoseksualnej i ich bliskich oraz mężczyzn bez względu na ich orientację, którzy mają seks z innymi mężczyznami. W poniższym artykule chciałbym się z wami podzielić nie tylko najważniejszymi informacjami o tej organizacji, ale także refleksjami, które nasunęły mi się podczas tej interesującej praktyki...

- Adam Rogalewski - W październiku i listopadzie ubiegłego roku miałem przyjemność odbywać praktykę w Schwulenberatung Berlin, organizacji specjalizującej się w szeroko rozumianej pomocy dla mężczyzn o orientacji homoseksualnej i ich bliskich oraz mężczyzn bez względu na ich orientację, którzy mają seks z innymi mężczyznami. W poniższym artykule chciałbym się z wami podzielić nie tylko najważniejszymi informacjami o tej organizacji, ale także refleksjami, które nasunęły mi się podczas tej interesującej praktyki. Mam również nadzieję, że ten artykuł skłoni was także do rozważań na temat możliwości zastosowania na polskim gruncie niemieckich wzorców w poradnictwie dla wyżej wymienionych osób. Schwulenberatung, jest największą organizacją gejowską w całych Niemczech i jedną z największych, jeśli nie największą w Europie. Jest w niej zatrudnionych około 40 pracowników. Organizacja może poszczyć się bardzo długą historią, ponieważ ma już przeszło ćwierć wieku. Została bowiem założona 26 lat temu, w marcu 1981 roku. Na początku miała siedzibę na Kreuzbergu, jako centrum dla gejów i lesbijek a następnie w 1996 roku już jako centrum tylko dla gejów przeniosła się na Charlotenburg, gdzie istnieje do dzisiaj. Nazwa organizacji oznacza w języku niemieckim po prostu poradnictwo dla gejów: "beratung" oznacza poradę, "schwul" zaś znaczy właśnie gej. Co ciekawe, kiedyś było to określenie bardzo negatywne, można by je porównać do polskiego słowa "pedał", ale od czasu gdy zaczęli go używać działacze gejowsko-lesbijscy nie ma on negatywnego zabarwienia, jest używane w normalnym języku i jak to widać na przykładzie tego artykułu występuje nawet w nazwie organizacji. W Schwulenberatung można spotkać psychologów, pracowników socjalnych, pedagogów a także w ramach dyżuru, który odbywa się w każdy czwartek adwokatów. Osoby te, co do zasady są zatrudnionymi na etat pracownikami organizacji. W czasie mojej miesięcznej praktyki oprócz mnie było tam kilku wolontariuszy i jeden praktykant- student przygotowujący się do zawodu pracownika socjalnego, który odbywał praktykę w ramach obowiązkowego stażu uczelnianego. Pomoc psychologiczna oferowana jest w ramach kilkunastu bezpłatnych spotkań terapeutycznych. Terapia prowadzona jest indywidualnie oraz dla par, chociaż ostatnio obserwuje się tendencję do zmniejszania się ilości porad udzielanych dla par- być może wynika to z ogólnego trendu, w ramach którego coraz więcej osób wybiera żywot singla, albo woli rozwiązywać swoje problemy samotnie, aniżeli robić to wspólnie z partnerem. Oprócz tego w ofercie można znaleźć także inne porady psychologiczne np. dla o...   ( Pozostało znaków: 11168 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186691   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Jak to się robi w Berlinie © Schwulenberatung Berlin
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku