logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
13

Wybory 2007

Orientacja seksualna kartki wyborczej

Dodano: 16.10.2007, Aktualizacja: 16.10.2007

Na kogo zagłosują geje i lesbijki? Walkę o które postulaty środowiska LGBT zapowiadają partie? Jakie barwy będą mieć kartki wyborcze ponad 2 mln osób? - takie pytania powinny pojawiać się w mediach przy okazji każdych wyborów. Nie pojawiają się jednak nie tylko dlatego, że prasa i telewizja nie ma żadnego interesu w wspieraniu mniejszości seksualnych, po prostu wciąż nie stanowimy elektoratu wyborczego. Wiadomo dlaczego tak jest - geje i lesbijki mają różne poglądy, każdy inaczej ocenia historię, politykę, religię, gospodarkę. Wszystko prawda, warto jednak zwrócić uwagę, że także inne grupy społeczne różnią się między sobą, nawet wielbiciele Tadeusza Rydzyka wybierają różne ugrupowania, a jednak potrafią stworzyć wrażenie, że są jednolitą siłą bez której nie można wygrać wyborów. Czy mniejszości seksualne mają szansę na podobne osiągnięcia?

- Krzysztof Tomasik - Na kogo zagłosują geje i lesbijki? Walkę o które postulaty środowiska LGBT zapowiadają partie? Jakie barwy będą mieć kartki wyborcze ponad 2 mln osób? - takie pytania powinny pojawiać się w mediach przy okazji każdych wyborów. Nie pojawiają się jednak nie tylko dlatego, że prasa i telewizja nie ma żadnego interesu w wspieraniu mniejszości seksualnych, po prostu wciąż nie stanowimy elektoratu wyborczego. Wiadomo dlaczego tak jest - geje i lesbijki mają różne poglądy, każdy inaczej ocenia historię, politykę, religię, gospodarkę. Wszystko prawda, warto jednak zwrócić uwagę, że także inne grupy społeczne różnią się między sobą, nawet wielbiciele Tadeusza Rydzyka wybierają różne ugrupowania, a jednak potrafią stworzyć wrażenie, że są jednolitą siłą bez której nie można wygrać wyborów. Czy mniejszości seksualne mają szansę na podobne osiągnięcia? Prawica Prawicowa lesbijka? Konserwatywny gej? Nie zawsze musi to oznaczać ukrywanie się i uwewnętrznioną dyskryminację. W amerykańskim filmie dokumentalnym "Fundamenty rodziny" (reż. Artur Dong, 2002) jednym z bohaterów jest działacz republikański, otwarty gej, który stara się zrobić wszystko by jego partia zmieniła stosunek do osób homoseksualnych. Nie jest zresztą sam, także Mary Cheney to lesbijka, córka wiceprezydenta nie ukrywa swojego związku z kobietą, a niemal całe Stany Zjednoczone asystowały w narodzinach jej syna, którego będzie wychowywać wspólnie z partnerką - Heather Poe. W Polsce podobnych historii nie ma i jeszcze długo nie będzie, nasza prawica homofobiczną retorykę uczyniła bowiem swoim znakiem rozpoznawczym. O ile jednak trudno sobie wyobrazić akceptujących własną seksualność gejów czy lesbijki głosujących na PiS, Samoobronę czy LPR, o tyle wśród wyborców i wyborczyń PO jest ich sporo. Przyczyn takiego stan rzeczy jest zapewne wiele, ale kilka wydaje się decydujących. Przede wszystkim Platforma Obywatelska od zawsze stara się prezentować jako nowoczesna partia ludzi otwartych na świat, wypowiedzi na tematy obyczajowe unikano, a do dziś liderzy PO nie mają w tej dziedzinie żadnych pomysłów - raczej jedynie podbijają konserwatyzm innych. Jednocześnie zamieszanie wywołuje specyficzne rozumiane pojęcie "liberalizm", Platforma konsekwentnie określa się jako partia liberalna, tak jest też postrzegana i zwalczana. Problem w tym, że liberalizm odnosi się w tym wypadku tylko do poglądu na gospodarkę, w sprawach zmian kulturowych mamy natomiast do czynienia z konserwatywną prawicą, i wbrew pozorom nie dotyczy to tylko kilku osób skupionych wokół Jana Rokity. Niechęć Platformy Obywatelskiej w stosunku do jakichkolwiek działań emancypacy...   ( Pozostało znaków: 11192 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186656   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wybory 2007 © Replika
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku