logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
1
0

Wywiady: Tomasz Szypuła

Rozmowa z sekretarzem KPH oraz członkiem zarządu ILGA Europe

Dodano: 10.04.2007, Aktualizacja: 10.04.2007

Tomasz Szypuła ma 26 lat. Od dwóch lat jest sekretarzem zarządu Kampanii Przeciw Homofobii, a od końca października 2006 członkiem zarządu ILGA-Europe. Dał się poznać jako sprawny współorganizator pierwszego Festiwalu Kultura dla Tolerancji w Krakowie w 2004 roku, za co miesięcznik "InterHom" nominował go do nagrody Tęczowego Lauru. Pracuje jako specjalista ds. public relations, a mieszka w Warszawie ze swoim pochodzącym z Hiszpanii chłopakiem José...

Tomasz Szypuła ma 26 lat. Od dwóch lat jest sekretarzem zarządu Kampanii Przeciw Homofobii, a od końca października 2006 członkiem zarządu ILGA-Europe. Dał się poznać jako sprawny współorganizator pierwszego Festiwalu Kultura dla Tolerancji w Krakowie w 2004 roku, za co miesięcznik "InterHom" nominował go do nagrody Tęczowego Lauru. Pracuje jako specjalista ds. public relations, a mieszka w Warszawie ze swoim pochodzącym z Hiszpanii chłopakiem José. - Jak to się stało, że w zarządzie ILGA-Europe znalazł się Polak? To wielkie wyróżnienie dla polskiego ruchu LGBT. - Na to stanowisko nominowały mnie cztery polskie organizacje LGBT, które są członkami ILGA: Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa, Fundacja Kultura dla Tolerancji i Fundacja Równości. Jestem pierwszym Polakiem w zarządzie ILGA-Europe, ale nie jestem pierwszą osobą z Europy Wschodniej. Przede mną byli m. in. przedstawiciele Słowenii oraz Bośni i Hercegowiny. Przypadki, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach w Serbii, Chorwacji, Polsce, Estonii oraz na Litwie i Łotwie dowodzą, że w naszym regionie dramatycznie wzrasta fala homofobii. ILGA-Europe uznała więc, że pora skoncentrować się na działaniach w Europie Wschodniej i Środkowej. Polskie władze dały wiele powodów, aby taka organizacja, jak ILGA-Europe, poważnie zainteresowała się przestrzeganiem praw lesbijek i gejów w naszym kraju. To, co dzieje się od 2004 roku: rozbicie Marszu Tolerancji w Krakowie, dwukrotne zakazy Parady Równości w Warszawie, zatrzymanie Marszu Równości w Poznaniu, a rok później rozbicie go przez policję, uplasowało Polskę w centrum zainteresowania organizacji zajmujących się prawami człowieka. Technicznie zaś wybór polega na autoprezentacji oraz zachęceniu innych do głosowania na siebie. - Co powiedziałeś o sobie w tej części? - To bardzo trudne zadanie, ponieważ trzeba mówić o sobie dobrze i przekonująco. Powiedziałem więc o wszystkim, co robiłem do tej pory w ramach KPH, oraz że bardzo mi zależy na tym, aby w zarządzie ILGA-Europe była równowaga między ludźmi z Europy Wschodniej i Zachodniej. Do tej pory większość zarządu stanowili Brytyjczycy, Belgowie, Niemcy, Szwedzi, a z naszej części Europy były zazwyczaj jedna lub dwie osoby. Dodatkowym argumentem był fakt, że Polska ma problemy z przestrzeganiem praw lesbijek i gejów. Dwukrotnie podejmowano w tej sprawie rezolucje Parlamentu Europejskiego i wymieniono w nich Polskę. Dwukrot...   ( Pozostało znaków: 10136 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186612   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wywiady: Tomasz Szypuła Tomasz Szypuła
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku