logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
9
71
30

Papież: "redefinicja" małżeństwa zagrożeniem dla rodziny

Największa w historii msza w Manili

Dodano: 20.01.2015, Aktualizacja: 20.01.2015

"Niestety dzisiaj rodzina musi być chroniona przed podstępnymi atakami i programami sprzecznymi z tym wszystkim, co uważamy za prawdziwe i święte, tym wszystkim, co jest najpiękniejsze i najszlachetniejsze w naszej kulturze" - powiedział papież Franciszek podczas mszy na świeżym powietrzu w stolicy Filipin, Manili. W wydarzeniu uczestniczyć mogło nawet 7 milionów ludzi. W niedzielę papież Franciszek zakończył swoją azjatycką pielgrzymkę.

Papież Franciszek powiedział też w Manili, że "rodzina jest zagrożona przez starania tych, którzy chcą przedefiniowania instytucji małżeństwa" i "zniekształcenia boskiego planu stworzenia". Słowa papieża, który do tej pory odnosił się do kwestii LGBT w sposób zdecydowanie bardziej otwarty niż jego poprzednicy, odczytano jako atak na równość małżeńską.

"Jeżeli ktoś jest gejem lub lesbijką i poszukuje Boga, kim ja jestem, żeby ich oceniać?" - mówił papież Franciszek w 2013 roku, a cytat ten już chyba przeszedł do historii. Papież dodał też, że geje i lesbijki powinni być w pełni akceptowani w społeczeństwach. "Katechizm wszystko wyjaśnia. Mówi, że nie powinni być marginalizowani, ale zintegrowani ze społeczeństwem" - podkreślał papież, ale potępiał "homoseksualne lobby". W ostatnim roku nie brakowało też enigmatycznych wypowiedzi papieża dotyczących ludzi LGBT i ich miejsca w Kościele, także pod kątem sformalizowanych związków.

W listopadzie 2014 roku Franciszek spotkał się z liderami religijnymi, podczas spotkania wyraźnie podkreślił, że komplementarność kobiety i mężczyzny to źródło małżeństwa i rodziny. Papież dodał też, że "dzieci mają prawo dorastać w rodzinie z ojcem i matką, którzy są w stanie stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju dziecka".

(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (30)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Marcin   dodane przez Facebooka 24.01.2015 10:04
Jego wcześniejsze wypowiedzi też nie były jakoś szczególnie rewolucyjne. Bardziej niż jego słowa dziwiły mnie raczej tak optymistyczne ich interpretacje w niektórych mediach i nad wyraz entuzjastyczne reakcje osób LGBT.
Alex.Alex (?) 23.01.2015 3:13
hahahahha, uśmiałam się jak nigdy....
homomałżeństwa to nic innego jak nowoczesna realizacja konserwatywnego ideału....żaden postęp, żadne uwstecznianie, czy zagrożenie./ to tylko utrzymywanie statusu quo, nic więcej.
deng zgao ping (?) 22.01.2015 18:19
Nie. Nie przesadzajcie z załamywaniem rąk. Papież jak każdy polityk musi mówić to, z czego ma największe korzyści. Wciąż kościół ocenia, że najwięcej kasy mu wpłynie z potępiania homo. Według mnie może to być słuszna ocena - popiera homo głównie młode pokolenie, starsze nie, a starsze jeszcze żyje, ma kasę i chodzi do kościoła, więc głupie byłoby zrażać to pokolenie do siebie. Pamiętajcie, że Watykan to normalne państwo a papież to jego głowa, jest takim samym politykiem ja każda inna głowa państwa.
Bartosz   dodane przez Facebooka 21.01.2015 12:59
Pewnie w swej nieomylności zapomniał o drugim najważniejszym przykazaniu o miłości bliźniego. Ale czego się spodziewać po przywódcy organizacji, która z dekalogu usunęła jedno z przykazań, po to, żeby móc handlować dewocjonaliami.
Dariusz   dodane przez Facebooka 21.01.2015 12:42
Byłbym zdziwiony, gdyby ogłosił cokolwiek innego niż głosi.
Holden   dodane przez Facebooka 21.01.2015 10:04
No tak, teraz gej i lesbika staną się hetero, gdyż nie pragną przedefiniowania rodziny. Będą chodzić do kościółka, dawać na tacę i się uśmiechać do słoneczka.
Borys   dodane przez Facebooka 21.01.2015 9:48
Uuu, chyba polski kler przyjechał, śruby odkręcił, olej w głowie wymienił, luzy zlikwidował i teraz medialny papierz staje się typowo katolskim mocarzem
Vegard (?) 20.01.2015 22:34
Nie wiem czemu słowo "rodzina" i "małżeństwo" sprowadza się do jednego. To dwie inne sprawy. To, że chcę mieć żonę nie oznacza, że muszę i chce ją zapłodnić. To, że mam z kimś dziecko nie oznacza, że chce i muszę się z tą osobą żenić. Te dwie kwestie juz dawno powinny zostać oddzielone. Chora logika że małżeństwo musi równać się rodzinie. Jestem hetero ale masa moich znajomych pragnie zawarcia związku małżeńskiego z rzeszy innych powodów niż dziecko. Plan boskiego stworzenia? ROZMNAŻAJCIE SIĘ I CZYŃCIE ZIEMIĘ PŁODNĄ. Lesbijka jest kobietą która również może dziecko urodzić...plan boski wykonany...amen ;)
rewritten (29) Warszawa 20.01.2015 22:31
szczerze współczuję wszystkim wierzącym lgbt, po raz kolejny z ulgą stwierdzam, że w zupełności wystarczą mi związki partnerskie
paulie (21) Radomsko 20.01.2015 22:26
to ma przecież tyle sensu! nawet w dysfunkcjonalnej rodzinie, gdzie przemoc fizyczna czy psychiczna jest na porządku dziennym, byłoby takiemu dziecku lepiej niż gdyby miało być wychowywane przez (o zgrozo) dwóch kochających ojców czy matki. to takie oczywiste. no i małżeństwa, bo przecież to nie branie rozwodów po kilku miesiącach czy unieważnianie małżeństw prowadzi do tego, że małżeństwo traci jakiekolwiek znaczenie, tylko równość małżeńska. nie wspominając o tym, że to przecież oczywiste, że jeśli "takie związki" się "zalegalizuje", to wszyscy heterycy będą zmuszeni do bycia w związku z osobą tej samej płci. przecież to takie logiczne!

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Papież: "redefinicja" małżeństwa zagrożeniem dla rodziny Papież Franciszek (Fot. Casa Rosada/presidencia.gov.ar/CC BY-SA 2.0)
SONDA
Czy Kościół otworzy się na ludzi LGBT?
Głosowanie dostępne tylko dla zalogowanych.