Polska znów okupuje miejsce na szarym końcu – tym razem w rankingu ILGA Europe, który poświęcony jest prawom osób LGBTQ+ na terenie Starego Kontynentu. Niestety, nasz kraj okazał się najbardziej homofobicznym w Unii Europejskiej.
Ranking ILGA Europe publikowany jest corocznie i skupia się na poziomie równouprawnienia dla osób queerowych. Twórcy zestawienia analizują sytuację osób LGBTQ+ w danych krajach oraz ogół panujących tam praw obowiązujących w dziedzinie życia społecznego. W 2023 roku Polska zajęła 42. miejsce spośród 49 możliwych. Otrzymała tym samym zaledwie piętnaście punktów na sto możliwych w skali mierzącej między innymi równość i wolność społeczną, dyskryminację czy przestępstwa popełniane z nienawiści, jak również np. prawo do azylu.
W ten sposób Polska stała się też najbardziej homofobicznym państwem Unii Europejskiej. W rankingu pozaunijnym gorszy wynik od naszego kraju uzyskało jedynie siedem krajów. Są to: Azerbejdżan („rekordowe” 2 punkty), Turcja (4 pkt), Armenia i Rosja (po 8 pkt), Białoruś (12 pkt), Monako i San Marino (po 13 pkt).
Polska już czwarty rok z rzędu znajduje się na ostatnim miejscu rankingu ILGA Europe, jeśli chodzi o UE – tę pozycję zajmuje konsekwentnie od 2020 roku. Małym pocieszeniem może okazać się fakt, że wynik procentowy wzrósł tu z 13 do 15% w porównaniu z 2022 r.
Na mapie Rainbow Europe ponownie króluje Malta, która zajęła pierwsze miejsce listy przy wspaniałym wyniku 89 punktów. Drugie miejsce należy do Belgii z 76 punktami, a trzecie – do Danii (75 pkt). Czołową dziesiątkę tworzą też: Hiszpania (74 pkt), Islandia (70 pkt), Finlandia (69 pkt), Luksemburg (68 pkt), Szwecja (67 pkt), Norwegia (67 pkt) oraz Francja (63 pkt).
Malta jest jedynym krajem, który zdołał zdobyć więcej niż osiemdziesiąt punktów (wynik sięga prawie dziewięćdziesięciu). Państwo unijne plasuje się na szczycie listy ILGA Europe od 2016 roku. Organizatorzy tłumaczą, że na Malcie prowadzona jest najlepsza polityka dotycząca praw osób LGBTQ i panuje tu najmniejsza dyskryminacja gejów, lesbijek, osób bi- i transseksualnych.
Spośród krajów unijnych jedne z niższych, obok Polski, wyników procentowych zanotowały też Rumunia (18 proc.) i Bułgaria (20 proc.). Organizatorzy rankingu podkreślają, że w Polsce wciąż nie obowiązują prawa, które przysługują osobom LGBTQ+ za granicą – na przykład uznanie związków partnerskich czy przepisy regulujące przestępstwa z nienawiści, motywowane orientacją seksualną. Zauważono również, że rządy Prawa i Sprawiedliwości oraz antygejowskie wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego czy Przemysława Czarnka wciąż pozostają problemem, bo jawnie i publicznie dyskryminują społeczność LGBTQ+.
Na mapie Rainbow Europe listę państw oznaczonych na zielono (a więc przyjaznych lub względnie przyjaznych osobom queerowym) zamykają: Niemcy (55 pkt), Irlandia (54 pkt) i Wielka Brytania (53 pkt). Wśród oznaczonych na żółto, neutralnych krajów znajdziemy między innymi Chorwację (49 pkt), Szwajcarię (47 pkt) czy Estonię (36 pkt). Sąsiadujące z Polską Czechy uzyskały wynik 26 punktów, a Ukraina może „pochwalić się” wynikiem 20 pkt.
https://twitter.com/ILGAEurope/status/1656539907031019520
(an)
mądrze powiedziane