Organizacja Amnesty International przedstawiła coroczny raport na temat respektowania praw człowieka na świecie. Jak wypadła Polska? Wskazano kilka obszarów, w których rząd mógł dopuścić się ich naruszenia. Są to niezależność sądownictwa, wolność zgromadzeń, wolność słowa, prawa osób LGBTI, bezpieczeństwo publiczne i prawa uchodźców.
WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI
Aktywiści i aktywistki z Amnesty International wskazali, że działania władz z ostatnich lat, przedstawiane jako reforma sądownictwa były w wielu aspektach niezgodne z prawem krajowym i ratyfikowanymi przez Polskę umowami międzynarodowymi. W raporcie poruszono problem wszczynania postępowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów, prokuratorek i sędziów, którzy nie zgadzali się z przyjmowanymi przez sejm ustawami zmierzającymi do ograniczenia niezależności sądownictwa. Pomimo wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz zaleceń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, sejm pod koniec grudnia 2019 roku przyjął tzw. ustawę kagańcową, która w jeszcze większym stopniu zagroziła niezależności sądów. Wskazano również, że przez cały czas trwania reformy, w mediach publicznych oraz społecznościowych trwała kampania oczerniająca pracowników i pracowniczki wymiaru sprawiedliwości, którzy nie zgadzali się na ograniczanie niezawisłości sądów. W wyniku dziennikarskiego śledztwa okazało się, że w tę nagonkę zaangażowani byli wysoko postawieni urzędnicy państwowi, co doprowadziło do podania się do dymisji wiceministra sprawiedliwości, Łukasza Piebiaka.
WOLNOŚĆ ZGROMADZEŃ
W raporcie czytamy, że władza wielokrotnie wszczynała postępowania wobec uczestników i uczestniczek pokojowych antyrządowych demonstracji. W większości przypadków osoby te były uniewinniane przez sądy. Niemniej zapadło kilka wyroków, które wzbudziły podejrzenia obrońców i obrończyń praw człowieka.
WOLNOŚĆ SŁOWA
Amnesty International przywołało tutaj sprawę działaczki społecznej, Elżbiety Podleśnej, która została aresztowana i przetrzymana przez kilka godzin w areszcie pod zarzutem obrazy uczuć religijnych, za co może grozić do dwóch lat pozbawienia wolności. Sprawa dotyczyła rozwieszania w okolicy jednego z płockich kościołów plakatów przedstawiających Matkę Boską Częstochowską z tęczową aureolą. W sprawę zaangażowało się MSWiA z ówczesnym ministrem Joachimem Brudzińskim na czele. Ostatecznie Sąd Okręgowy w Płocku przyznał Podleśnej 8 tys. zł zadośćuczynienia za "niewątpliwie niesłuszne zatrzymanie".
PRAWA OSÓB LGBTI
W akapicie dotyczącym respektowania praw mniejszości seksualnych przywołano przypadek dystrybuowania przez prorządową "Gazetę Polską" naklejek "Strefa wolna od LGBT". Przypomniano, że w 2019 roku "Przynajmniej 64 gminy, powiaty i samorządy wojewódzkie przyjęły tzw. 'uchwały przeciwko ideologii LGBT'". Odwołano się również do sytuacji z Marszu Równości w Białymstoku, który przeszedł ulicami miasta w lipcu 2019 roku. Podsycanie napiętej atmosfery przez niektórych polityków i media doprowadziło do zamieszek, w których około 1000 uczestników i uczestniczek pokojowej demonstracji zostało zaatakowany przez 4000 kontrmanifestantów. Osoby biorące udział w Marszu były obrzucane petardami, butelkami i jajkami. Dopuszczono się wielu napaści słownych i fizycznych.
W raporcie przypomniano, że wciąż nie została wyjaśniona współpraca polskiego rządu z CIA, w trakcie której jak uważa wiele osób mogło dochodzić do poważnego naruszenia praw osób przetrzymywanych w tajnych więzieniach ulokowanych na terenie RP.
Odnosząc się do sytuacji uchodźców, uchodźczyń i osób ubiegających się o azyl wskazano, że w wielu przypadkach dostęp do procedury azylowej jest utrudniony, a w wielu przypadkach odmawia się jej wszczęcia.
Pełny raport Amnesty International znajduje się pod tym LINKIEM.
(pk)
Wtorek, 07.05.2019 Jerzy Buzek negatywnie o plakatach z Matką Boską w tęczowej aureoli
Poniedziałek, 06.05.2019 Podejrzana o akcję z tęczową Matką Boską Częstochowską zatrzymana przez policję
Wtorek, 18.01.2022 Godek komentuje wyrok sądu ws. Tęczowej Maryjki: Należy pilnie rozważyć zmianę przepisów o uczuciach religijnych.
Czwartek, 30.12.2021 Pozew w sprawie Atlasu Nienawiści oddalony - Ordo Iuris: "Sąd pozwala na ataki ze strony radykalnej lewicy"
Poniedziałek, 11.01.2021 W środę sąd rozstrzygnie, czy tęczowa aureola Matki Boskiej obraża uczucia religijne