Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Miejsca Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
Tematy Kino LGBT Wybory 2023 Coming out Kalendarz LGBTQ+ Niebinarność
Piątek, 03.04.2020 12:20

Osoby LGBTQ ze spektrum autyzmu

Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (6)
Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (6)

Problem podwójnej stygmatyzacji

"Po pierwsze: autyzmu nie widać. Jeśli myślisz, że potrafisz rozpoznać osobę w spektrum autyzmu, jesteś w błędzie. Wielu dorosłych w spektrum znakomicie maskuje swoje autystyczne cechy. (...) Jeśli ktoś ujawnia się przed tobą jako osoba w spektrum autyzmu, jedną z najgorszych możliwych reakcji jest komunikat 'nie wyglądasz'" - mówi Ewa Furgał, samorzeczniczka osób ze spektrum autyzmu, która bierze udział w projekcie badawczym "Osoby queer z niepełnosprawnościami w Polsce".

Ewa Furgał jest aktywistką społeczną, edukatorką antydyskryminacyjną, publicystką i osobą ze spektrum autyzmu. 2 kwietnia, obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji na łamach portalu ofemin.pl została opublikowana rozmowa z Furgał, która opowiedziała jak się żyje osobie ze spektrum autyzmu w Polsce oraz o nowym projekcie badawczym dotyczącym queerowych osób z niepełnosprawnościami. 


Ewie Furgał diagnoza zespołu aspergera została postawiona stosunkowo późno, bo w wieku 30 lat. "Tak, to było bardzo trudne i miałam mnóstwo wątpliwości, być może dlatego, że nie byłam w stanie przewidzieć ludzkich reakcji. Chyba obawiałam się głównie wyśmiania, zaprzeczenia. Również tego, że ludzie zaczną mnie inaczej traktować. W każdym razie od diagnozy zespołu Aspergera do ujawnienia się minęły całe dwa lata, więc potrzebowałam dużo czasu na tę decyzję" - komentowała swój autystyczny coming out. 

ZOBACZ TEŻ Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka o Tęczowym Piątku "Jestem przeciwna seksualizacji dzieci"


Furgał wskazała, że często wiele kobiet nie jest diagnozowanych ze względu na to, że kryteria diagnostyczne powstały na podstawie badań chłopców i wciąż popularne jest przekonanie, że spektrum autyzmu jest cechą "męską". Odnosząc się do sytuacji osób LGBTQ powiedziała: "Na prześladowanie i przemoc również dużo bardziej narażone są osoby LGBT+ w spektrum autyzmu. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby transpłciowe w spektrum, których zresztą w społeczności autystycznej procentowo jest znacznie więcej niż w ogóle społeczeństwa. Niestety mimo zmian w klasyfikacji medycznej zdecydowana większość lekarzy postrzega wciąż transpłciowość jako zaburzenie identyfikacji płciowej. Ponieważ autyzm również często widziany jest jako zaburzenie, młode transpłciowe osoby w spektrum autyzmu są traktowane przez otoczenie jako jeszcze bardziej zaburzone, w stosunku do innych autystycznych osób, podczas gdy one szczególnie potrzebują bezwarunkowej akceptacji i wsparcia od najbliższych. Statystyki depresji i samobójstw w tej grupie są przerażające".

Aktywistka poinformowała również, że obecnie bierze udział w projekcie badawczym, dotyczącym sytuacji queerowych osób z niepełnosprawnościami w Polsce, którego kierowniczką jest doktorka Agnieszka Wołowicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie panie poszukują osób LGBTQ w spektrum autyzmu (oraz z innymi rodzajami niepełnosprawności) uczestniczących w postępowaniach prawnych, m.in. cywilnych, karnych, administracyjnych, pracowniczych, rodzinnych. Ich celem jest analiza akt tych postępowań, by wychwycić wszystkie aspekty funkcjonowania osób LGBT+ z niepełnosprawnościami w obowiązującym w Polsce systemie prawnym. 

Jeśli jesteś osobą LGBTQ ze spektrum autyzmu i chciałbyś/chciałabyś wziąć udział w badaniu, możesz skontaktować się z autorkami badania drogą mailową: dziewczynawspektrum@gmail.com.

Cała wywiad z Ewą Furgał autorstwa Grażyny Latos znajdziecie pod tym linkiem: https://www.ofeminin.pl

(pk)

OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (27)
robido siltirva nayo-nayomi tanete czasza211 misieek maxoku dejavu bisiek writer-in-the-dark
Nie podoba mi się (1)
karol-k
Komentarze (6)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Ikona
04.04.2020 8:59 m51
Dzięki za artykuł.Nie dotyczy on mnie, ale Z.A.ma prawdopodobnie bardzo bliska mi osoba.
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
04.04.2020 1:00 CryingFatCat
Ja mam orzeczenie z innego powodu, też prawie niewidoczne póki ktoś się nie przyjrzy (u mnie to fizyczne akurat). Jest trochę osób lgbt ze stopniem niepełnosprawności z różnych powodów.
cytuj zgłoś 0 0
Odette
03.04.2020 23:36 Odette (42) Lublin/Szkocja
UwU~:
Warto wspomnieć, że diagnoza np. Aspergera to papierek gwarantujący że nie dostanie się pracy przy okazaniu. Mój psycholog specjalizuje się w autyzmie i powiedział mi, że jestem podręcznikowym przykładem Aspergera, ale nie planuję na obecną chwilę podążać za diagnozą, gdyż w najlepszym wypadku ten świstek papieru zapewnił by mi zatrudnienie jako osoba niepełnosprawna, a szanse są że nie dostałabym pracy.


To nie jest takie proste, sa firmy ktore gdy wiedza to wiedza czego sie spodziewac i chca zatrudniac osoby z Autyzmem. Najbardziej to dotyczy tych matematycznie uzdolnionych lub informatycznie. Bo widzisz zalezy jak sobie radzisz ale sa sytuacje ze takie osoby nie radza sobie na rozmowach kwalifikacyjnych czy jakis testach scenkach , ale gdy pracodawca wiedzialby dlaczego to co innego. Tylko oczywiscie to nie dotyczy jakis malych firemek gdzie jacys debile nie maja pojecia o niczym
cytuj zgłoś 3 0
Ikona
03.04.2020 16:32 UwU~
Warto wspomnieć, że diagnoza np. Aspergera to papierek gwarantujący że nie dostanie się pracy przy okazaniu. Mój psycholog specjalizuje się w autyzmie i powiedział mi, że jestem podręcznikowym przykładem Aspergera, ale nie planuję na obecną chwilę podążać za diagnozą, gdyż w najlepszym wypadku ten świstek papieru zapewnił by mi zatrudnienie jako osoba niepełnosprawna, a szanse są że nie dostałabym pracy.
cytuj zgłoś 1 0
Ikona
03.04.2020 14:26 czarekz
Bardzo cenna inicjatywa!
cytuj zgłoś 0 0
Schrödingers theory
03.04.2020 13:51 Schrödingers theory (27) Tychy / Katowice
Zdecydowanie, "nie wyglądasz" to jeden z gorszych komentarzy, bo ludzie spodziewają się objawów w stylu bicia się po głowie czy rzucania o ścianę, co nie jest często rzeczywistością. (Tę samą funkcję ma obgryzanie policzków czy warg od środka, okręcanie/ciągnięcie swoich włosów, rolowanie kartek pomiędzy palcami itd.). Nie jest to tragiczna odpowiedź, tylko ukazująca niewiedzę, której można starać się zapobiegać lub ewentualnie cierpliwie wytłumaczyć, że obraz przedstawiany w filmach jest często tak zniekształcony jak filmowe portretowanie osób z DID.
Jak dla mnie najgorszym komentarzem, a właściwie reakcją, jest automatyczne traktowanie jak osobę upośledzoną umysłowo. Nie jest ważne, że ktoś znał cię 5 lat. "A to akurat zabawne, bo nie wiem, czy wspominałam, jestem na spektrum autyzmu" niweczy to i nagle "ojej, a studiujesz/pracujesz/masz dzieci/rodzinę/życie towarzyskie!" Natężenie objawów to bardzo indywidualna sprawa, niektórym niesamowicie utrudnia życie, ale większość z nas pracuje i funkcjonuje w społeczeństwie na tyle doskonale, że spektrum jest z zewnątrz nie do zauważenia. Ba. Większość z nas nie chce być traktowana inaczej, nie czuje się gorsza/chora/mniej sprawna, bo nie jesteśmy. Patrzymy trochę inaczej na świat, ale są ludzie traktowani powszechnie jako pełnosprawni, którzy mają dużo większe zahamowania i ograniczenia.
cytuj zgłoś 7 0
Autor
Redakcja Queer.pl
Pierwszy polski portal ludzi LGBT
TAGIWięcej
asperger autyzm badanie badanie lgbt ewa furgał nauka niepełnosprawność spektrum autyzmu
Powiązane
Obraz Piątek, 15.05.2020 Sytuacja osób LGBTI w Europie poprawia się, ale powoli Obraz Piątek, 09.06.2023 Znamy raport "Ipsos LGBT+ Pride 2023" - w jednej dyscyplinie przegrywamy z Turcją Obraz Wtorek, 14.12.2021 Ponad 1/4 z nas nie wie, czy tęczowe rodziny żyją w Polsce - raport Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza Obraz Środa, 18.08.2021 Badanie ankietowe: Większość dorosłych osób LGBTQ w USA została lub zostanie zaszczepiona przeciwko COVID-19 Obraz Środa, 28.07.2021 Jaki jest odbiór zaangażowania firm w sprawy społeczne, z uwzględnieniem wsparcia dla osób LGBT?
Inne tematy
Zestawienie "partii" politycznych KPH - posłanka Monika Rosa z Nowoczesnej protestuje i prostuje Piątek, 15.09.2023 Zestawienie "partii" politycznych KPH - posłanka Monika Rosa z Nowoczesnej protestuje i prostuje
Wbrew zakazom: para gejów na okładce węgierskiego „Elle”. „Nie chcę być ofiarą we własnym kraju” Poniedziałek, 11.09.2023 Wbrew zakazom: para gejów na okładce węgierskiego „Elle”. „Nie chcę być ofiarą we własnym kraju”
Coming out premiera Andory. „Jestem gejem i nigdy tego nie ukrywałem” Środa, 13.09.2023 Coming out premiera Andory. „Jestem gejem i nigdy tego nie ukrywałem”
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram Youtube
© 1996-2023 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatności