Pod koniec listopada Jakub Gawron, Kamil Maczuga i Mirka Makuchowska gościli w PE, gdzie razem z eurodeputowanymi dyskutowali na temat sytuacji osób LGBTQ w Polsce. Politycy i polityczki zapowiedzieli przygotowanie rezolucji, w której odniosą się m.in. do działań polskich samorządów przyjmujących "deklaracje anty-LGBT". Jak poinformował w mediach społecznościowych Gawron: projekt został opublikowany i uwzględniono w nim uwagi polskich aktywistów i aktywistek.
"Od początku 2019 roku w Polsce około 80 gmin, powiatów i województw przyjęło deklaracje określające je jako "wolne od ideologii LGBT" lub przyjęło tzw. "Samorządową Kartę Praw Rodzin" czy też zaadaptowało jej kluczowe zapisy, które są jawnie dyskryminujące w stosunku do rodzin monoparentalnych lub tworzonych przez pary jednopłciowe; mając na uwadze, że zapisy wspomnianych rezolucji wzywają władze samorządowe do powstrzymania się od podejmowania jakichkolwiek działań na rzecz tolerancji względem osób LGBTI, zapewnienia wsparcia organizacjom pozarządowym działającym na rzecz promowania równych praw, organizującym edukację antydyskryminacyjną, lub w jakikolwiek sposób wspierającym osoby LGBTI; mając na uwadze, że wspomniane rezolucje są częścią szerszego kontekstu ataków na społeczność LGBTI w Polsce, które obejmują coraz częstszą mowę nienawiści ze strony władz i mediów publicznych, a także ataki na marsze równości i wydawane zakazy ich organizacji, a także innych wydarzeń podnoszących świadomość, jak np. Tęczowy Piątek" - czytamy w dokumencie.
Ponadto w rezolucji wezwano Komisję Europejską do sprawdzenia wydatków związanych z przyznawanymi władzom samorządowym grantom. Zaapelowano do pozostawania w stałym kontakcie z władzami krajowymi, regionalnymi i lokalnymi w celu przypominania im o obowiązku działania na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji i przypomnieniu, że fundusze unijne nie mogą być wykorzystywane na cele dyskryminujące wybrane grupy społeczne.
"Wzywamy Polskę do wyraźnego potępienia dyskryminacji osób LGBTI, również jeśli jest ona przejawem działania władz lokalnych oraz do uchylenia rezolucji uderzających w osoby LGBTI, w tym lokalnych deklaracji 'przeciwko ideologii LGBT', zgodnie z przepisami krajowymi jak i prawem unijnym i międzynarodowym" - napisano w rezolucji.
W rozmowie z nami Jakub Gawron zapowiedział, że głosowanie nad projektem odbędzie się 18 grudnia, prawdopodobnie około godziny 14.00, a grupy mają czas na zgłoszenie poprawek do 16 grudnia. Dodał: "Jestem zadowolony z rezolucji. Zostały uwzględnione wszystkie moje i Pauliny sugestie".
O wspomnianych sugestiach Gawron pisał:
- wyszczególnienie nie tylko uchwał przeciwko "ideologii LGBT", ale także Samorządowej Karty Praw Rodziny, przyjmowanej w postaci nie tylko całych uchwał, ale także jej kluczowych elementów wdrażanych do lokalnego prawa. Takim przykładem jest świeżo przyjęty podkarpacki wojewódzki program współpracy z organizacjami pozarządowymi. Ma on przepis (rozdział III, pkt 1.8, str 4-5) wykluczający wsparcie organizacji "podważających tożsamość rodziny i małżeństwa" (rozdział II)- apel do rządu o uchylenie uchwał zgodnie z lokalnym prawem (czyli za pomocą wojewodów lub sądów administracyjnych)- apel do rządu o monitorowanie tych uchwał. Pomimo obowiązku nadsyłania przez samorządy do wojewódzkich organów nadzoru informacji o przyjętych uchwałach, w praktyce wojewodowie mają niepełne informacje o przyjętych stanowiskach anty-LGBT. Na przykład podkarpacki wojewoda na mój wniosek o informację publiczną wysłał mi wykaz zawierający jedynie sześć samorządów z przyjętymi uchwałami, podczas gdy w rzeczywistości było ich już 17. Ponadto większość wojewodów odmówiło mi udostępnienia informacji o wykazie tych uchwał. Każą mi wykazać interes publiczny- apel do KE o weryfikację przestrzegania zapisów antydyskryminacyjnych, których samorządy zobowiązały się przestrzegać przy podpisywaniu umów na projekty finansowane z funduszy unijnych. Samorządowców czekają rozmowy z urzędnikami unijnymi o tym, jak się ich uchwały mają do antydyskryminacyjnych zapisów w np. edukacyjnych projektach.
Na koniec dodał: "Jestem zadowolony także z tego, że projekt został uzgodniony ponad partyjnymi podziałami, między lewicowymi grupami S&D, Renew, Verts/ALE, GUE/NGL a centroprawicową PPE".
(pk)
Środa, 23.12.2015 Parlament Europejski wzywa do większej ochrony praw LGBT
Poniedziałek, 06.07.2020 Europejski Trybunał Praw Człowieka zajmie się skargami na brak ochrony związków jednopłciowych w Polsce
Środa, 18.12.2019 PE przyjął rezolucję przeciwko polskim "strefom wolnym od LGBT"
Czwartek, 23.03.2017 Rezolucja w PE: Platforma Obywatelska się tłumaczy
Środa, 22.03.2017 Grabaż o politykach PO: do chlewu z wami, nie do Europy...
PiS dostanie szału" Ano dostanie,ale tym się nie przejmie,pewno zaraz podburzy ludzi żeby byli za wyjściem Polski z UE
Samorządy będą musiały udowodnić że te uchwały niesą z funduszy unijnych
PiS dostanie szału :D