Tajlandzki rząd poparł propozycję sformalizowania związków jednopłciowych, tym samym kraj stanął na drodze do ich legalizacji jako pierwszy w Azji. Niestety nie ma konkretnej daty kiedy ustawa ma trafić pod obrady do parlamentu.
Projekt nie zakłada możliwości adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Ustawa musi zostać jeszcze przegłosowana w parlamencie, jednak nie ma wyznaczonej konkretnej daty. W lutym 2019 odbędą się wybory, prawdopodobne jest więc, że projekt trafi pod głosowanie już do nowo wybranego rządu. Tajlandia jest jednym z najbardziej liberalnych krajów w Azji jeśli chodzi o kwestie LGBT.
Jeszcze niedawno wydawało się, że pierwszym krajem Azji z możliwością sformalizowania jednopłciowego związku będzie Tajwan, jednak projekt ustawy został odrzucony w listopadowym referendum. Jak mówi tamtejsze Ministerstwo Sprawiedliwości, wyniki tego referendum są nieważne, a unormowanie kwestii związków osób tej samej płci gwarantuje wyrok tamtejszego Sądu Konstytucyjnego, więc jest to tylko kwestia czasu.
Związki tej samej płci są uznawane na poziomie lokalnym w niektórych regionach Japonii, jednak Tajwan i Tajlandia są na drodze do uregulowania tych kwestii na poziomie kraju jako pierwsze w Azji.
(pk)
Czwartek, 09.07.2020 Kolejny kraj bliżej równości małżeńskiej. Tajlandia może zalegalizować związki jednopłciowe
Wtorek, 07.07.2020 Czy Nepal stanie się drugim krajem Azji z równością małżeńską? Organy konstytucyjne naciskają na władze
Wtorek, 09.10.2018 Tajwan: będzie referendum w sprawie równości małżeńskiej
Czwartek, 26.07.2018 Tajlandia o krok od wprowadzenia związków partnerskich
Czwartek, 23.04.2009 Podróże z IS : Rajska Tajlandia