logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.07.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
42
5
79

Przyjdź na weekendowe demonstracje

Atak na sądownictwo to także zagrożenie praw LGBT

Dodano: 14.07.2017, Aktualizacja: 16.07.2017

"Atak partii rządzącej na Sąd Najwyższy i niezawisłe sądownictwo to zagrożenie dla praw i wolności obywatelskich. Również naszych - społeczności LGBT+" - podkreśla Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza i apeluje: weźcie tęczową flagę i przyjdźcie na weekendowe demonstracje!

W piątek, sobotę i w niedzielę w Warszawie odbędą się demonstracje w obronie niezawisłych sądów, organizowane m.in. przez Obywateli RP, Komitet Obrony Demokracji, czy partię Razem.

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza apeluje: weźcie tęczową flagę i przyjdźcie na te wydarzenia!

Przypomnijmy, że to nie pierwsza odsłona akcji "tęcza dla demokracji": w ostatnim roku tęczowe flagi często pojawiały się na demonstracjach w obronie wolnych mediów, czy Unii Europejskiej. Chociaż nie wszystkim się to podobało.
ZOBACZ TEŻ Tęcza zbyt skrajna? Hall o flagach na demonstracjach KOD Legenda opozycji o demokracji w Polsce

Dlaczego nasz udział w weekendowych demonstracjach jest ważny?

W środę Sejm przyjął nowelizację ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz prawo o ustroju sądów powszechnych. KRS to organ, który stoi na straży niezależności sędziów i niezawisłości sądów. Wg przeforsowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian kadencja członków wygasi się 30 dni od wyjścia nowelizacji w życie - zmienia się też sposób wybierania kolejnych członków Rady.

Ustawa prawo o ustroju sądów powszechnych natomiast zmienia zasady wyboru i odwoływania prezesów sądów, dając większe uprawnienia w tym zakresie ministrowi sprawiedliwości.W czwartek w nocy w Sejmie pojawiła się też ustawa dotycząca Sądu Najwyższego, która wywołała krytykę wielu prawników i organizacji. Wg jej założeń kadencja sędziów SN wygaśnie, a na wybór kolejnych będzie miał wpływ Zbigniew Ziobro.

"Mniejszości oraz zwykli ludzie potrzebują niezależnego, rzetelnego sądownictwa jako gwarancji godnego życia i równego traktowania. Przypomnijmy, że Sąd Najwyższy uchwałą rozstrzygnął, że partner/partnerka tej samej płci – podobnie jak partner/partnerka różnej płci – ma prawo wstąpienia w stosunek najmu po śmierci partnera/partnerki oraz że osobą najbliższą w rozumieniu Kodeksu Karnego, która ma prawo m.in. do odmowy składania zeznań, jest także partner/partnerka tej samej płci" - przypomina Miłość Nie Wyklucza i apeluje: przyjdźcie w weekend na demonstracje.


14 lipca, piątek, od 9.00 pod Sejmem
15 lipca, sobota, od 15.00 pod Pałacem Prezydenckim
16 lipca, niedziela, od 15.00 pod Sejmem

MNW apeluje też, by podpisać petycję Akcja Demokracja "Sądy wolne od polityków".

(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (79)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
don_diego44 (51) Tychy Dzisiaj 0:33
@shingao
Shingao ,aniele Ty mój ,jesteś w błędzie .Moje przekonania opierają się na kilkudziesięcioletnim obserwowaniu sceny politycznej, o czym zaświadczy moja siwa broda.
don_diego44 (51) Tychy Dzisiaj 0:26
@psom na pożarcie
Nie kurwuj mój drogi ,bo tylko spokój może nas uratować. No właśnie ,środowiska sędziowskie w Polsce wywodzą się w większości wprost z PRL. Po 1989r te środowiska mogły się zrehabilitować , ale zawiodły i doprowadziły sądownictwo do stanu obecnego . Moim zdaniem sędziowie orzekający w PRL obecnie nie powinni zajmować kierowniczych stanowisk .
Oczywiście cała planeta protestuje przeciwko reformie sądownictwa w Polsce i nawet nastolatki z Brazylii protestują .
A te przypadki ,które podałem ,właśnie pokazują stan sądownictwa.
don_diego44 (51) Tychy Wczoraj 23:59
@maxoku
Pewnie pies z kulawą nogą nie zainteresowałby się w KE reformą sądownictwa w Polsce gdyby nie donosicielstwo totalnej opozycji. W SN nie jest tak źle? Podałem przykład jak sędzia SN ustawiał kasację wyroku (jest to nagrane) a milionerka prezes SN mówi ,że nie ma sprawy.
opiniakrytyka (28) ~Brzesko Wczoraj 23:10
MaryMileyBlack:
chłopacy o wrażliwych sercach uwielbiają dyskusje na ważne tematy-zwłaszcza, gdy tyle rzeczy dzieje się w polityce...

jak tutaj nie lubić kochanych literatów... a psik-mam internetowe uczulenie na "karmę dla psów" i kuraki diego-podobne... nawet maxoku się wystraszył...


nie jesteś w tym sama....
shingao (31) Szczecin Wczoraj 22:54
psom na pożarcie:
(...) JA PIERDOLĘ JAK BARDZO TY NIE MASZ POJĘCIA O TYM CO MÓWISZ KURWAAAAAAAAAAAAAAAAAAA


Nie denerwuj się. Nie przekonasz do niczego Dona. Jego przekonanie o słuszności działań partii przewodniej opiera się na wierze, a nie wiedzy. Racjonalnymi argumentami nie trafisz, a tylko się nie potrzebnie naprodukujesz. To trochę taka sytuacja jak w "Roku 1984" Orwell'a. Jak partia mówi, że 2+2=5 to tak jest.
psom na pożarcie (?) Wczoraj 19:39
don_diego44:
@psom na pożarcie
Nie zgadzam się z Zarembą . Nie uważam żeby ta reforma naruszała niezawisłość sędziów. Biorąc pod uwagę doświadczenia krajów zachodnich, sądownictwo musi być w jakimś stopniu poddane kontroli społecznej, bo w przeciwnym razie dochodzi do tego co mamy obecnie w Polsce.


A, jak nie uważasz, to spoko (lol).
Jeśli zaś chodzi o doświadczenia krajów zachodnich - tam też nie jest poddane kontroli społecznej. Chyba pewna gównoprawda zamieszczona na twitterze ministerstwa za mocno Ci weszła. Jak również pominąłeś fakt, że w aktualnej KRS też znajdują się przedstawiciele władzy ustawodawczej i wykonawczej. Ale są w mniejszości do kandydatów wyłonionych przez środowisko sędziowskie - jak wszędzie indziej w Europie. Nie bez powodu interweniują już w tej sprawie przedstawiciele naczelnych struktur sądowniczych z kolejnych państw europejskich, dementując tym samym propagandę polskich władz, jak również czołowe organizacje obrony praw człowieka czy redakcje najważniejszych czasopism - cała planeta doskonale widzi co się dzieje, tylko wyborcy PiSu nie. Ale tak, ja wiem, cała planeta jest na usługach Niemców, Sorosa, Tuska, Putina i reptilian. W następnej wiadomości nie zapomnij wspomnieć o astroturfingu, bo teraz taka moda.
Oraz: A co niby teraz mamy w Polsce? Na tle innych państw europejskich nasze sądy sprawują się relatywnie nieźle (są w połowie stawki), a wymienione przez Ciebie przypadki to tzw. cherry-picking w duchu hipokryzji znanym wyłącznie Prawu i Sprawiedliwości. W ogóle sam fakt, że znasz te przykłady na pamięć...

JA PIERDOLĘ JAK BARDZO TY NIE MASZ POJĘCIA O TYM CO MÓWISZ KURWAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
maxoku (30) Radom Wczoraj 18:46
don_diego44:
Nie zgadzam się z Zarembą . Nie uważam żeby ta reforma naruszała niezawisłość sędziów. Biorąc pod uwagę doświadczenia krajów zachodnich, sądownictwo musi być w jakimś stopniu poddane kontroli społecznej, bo w przeciwnym razie dochodzi do tego co mamy obecnie w Polsce.
Jakie doświadczenia krajów zachodnich? Żaden zachodni kraj UE nie posiada takich przepisów. Gdyby było inaczej to by Komisja Europejska nie miałaby się czego czepiać. Poza tym ja widzę ogromną różnicę pomiędzy kontrolą społeczną, a sterowaniem przez ministra/prezesa. Obecnie w Polsce mamy głównie przewlekłość i nadmiar biurokracji u sędziów. Tym pis się w ogóle nie zajmuje, tzn., że to nadal będzie, więc nadal będzie źle, a nawet gorzej.

Drugą kwestią jest to, że z Sądem Najwyższym wcale nie jest tak źle, a wręcz przeciwnie, on pracuje bardzo dobrze. Jego likwidacja, żeby wprowadzić mniejszy i dziwacznie ułożony Sąd jest zupełnie bezsensu. I tak jak Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy też będzie tylko z nazwy, bo przecież ktoś wyżej od niego będzie.
don_diego44 (51) Tychy Wczoraj 18:22
@psom na pożarcie
Nie zgadzam się z Zarembą . Nie uważam żeby ta reforma naruszała niezawisłość sędziów. Biorąc pod uwagę doświadczenia krajów zachodnich, sądownictwo musi być w jakimś stopniu poddane kontroli społecznej, bo w przeciwnym razie dochodzi do tego co mamy obecnie w Polsce.
maxoku (30) Radom Wczoraj 16:54
@MaryMileyBlack
Ależ się za mną stęskniłeś, że mnie tak wywołujesz lol. I nie martw się, niełatwo mnie wystraszyć i ciągle jestem na swoim posterunku :]. Po prostu nie mam ochoty ciągle tłumaczyć tego samego. A hejterom też nie mam obowiązku odpowiadać.
MaryMileyBlack (?) Wczoraj 10:58
chłopacy o wrażliwych sercach uwielbiają dyskusje na ważne tematy-zwłaszcza, gdy tyle rzeczy dzieje się w polityce...

jak tutaj nie lubić kochanych literatów... a psik-mam internetowe uczulenie na "karmę dla psów" i kuraki diego-podobne... nawet maxoku się wystraszył...

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Przyjdź na weekendowe demonstracje Fot. N. Gabryś
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku