logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
25.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
56
3
16

Kościół Szkocji za równością małżeńską

Możemy się wzajemnie szanować i doceniać

Dodano: 05.07.2017, Aktualizacja: 05.07.2017

Forum Teologiczne Kościoła Szkocji, poświęcone ludzkiej seksualności i instytucji małżeństwa, zaaprobowało równość małżeńską. To pokłosie legalizacji w 2013 roku przez brytyjski parlament, a w samej Szkocji - w 2014 roku, małżeństw jednopłciowych. Kościół chce się przygotować, by już wkrótce móc udzielać sakramentu parom jednopłciowym. Istotnym elementem jest decyzja o przeprosinach osób LGBT za lata dyskryminacji – na różnych poziomach, która objawiała się na wiele sposobów. Kościół przeprosi „indywidualnie, wspólnotowo i obiecuje poprawę”.

Generalne zgromadzenie prezbiteriańskie Kościoła Szkocji odbędzie się w przyszłym roku i na nim mają zapaść odpowiednie decyzje: odnośnie zatwierdzenia nowej liturgii małżeńskiej i samego uczestnictwa w takiej ceremonii duchownych. Kościół działa prewencyjnie i chciałby uniknąć niekomfortowych sytuacji, duchowni zatem planują przedsięwziąć odpowiednie procedury dla tych, którzy, powołując się na klauzulę sumienia, nie będą chcieć udzielić parze jednopłciowej sakramentu małżeństwa czy też uczestniczyć w samej ceremonii.

Trzygodzinne Forum Teologiczne zaowocowało korzystnymi dla naszej społeczności decyzjami. Jak zauważyli duchowni – „wszystko odbyło się w duchu łaski i pokory”. Nie obyło się bez ostrej wymiany zdań. Tradycyjni duchowni twierdzili, że postanowienia i raport są „stronnicze” i promują tylko jedną stronę. W demokratycznym głosowaniu nie przebili się ze swoimi postulatami, gdyż byli w mniejszości… Wyrazili dezaprobatę związaną z brakiem jednomyślności i frustrację związaną ze złym formułowaniem postulatów i decyzji Forum.

Zadaniem Forum było zbadać zgodność proponowanych zmian z nauką Kościoła przy współpracy z innymi dywizjami. Wielebny Iain Torrance i jemu podobni „nie widzą żadnych rażących teologicznych przeciwwskazań dla Kościoła, by zaaprobować uczestnictwo duchownych w ceremoniach zawarcia związku małżeńskiego par jednopłciowych”.

ZOBACZ TEŻ LGB na czele najważniejszych partii? Takie rzeczy tylko w Szkocji! Coming out w polityce

Torrance wskazuje na analogię do wydarzeń z lat 60., kiedy Forum debatowało nad dopuszczeniem kobiet do święceń kapłańskich. Nowe rozwiązania w Kościele opierałyby się na pracach teologa Roberta Songa, który twierdzi, że nie należy „upierać się przy starej już i niedoskonałej polaryzacji heteroseksualizm-homoseksualizm, gdzie homoseksualność jest demonizowana jako nieposłuszeństwo w kontekście kreacjonizmu i obowiązku prokreacji”.

Duchowny wyraził także potrzebę przeprosin społeczności LGBT za lata upokorzeń i dyskryminacji – potrzebę odejścia od „kultury wzajemnego potępiania”. I tylko sytuacja rezygnacji z binarności jest szasną na dialog. Tylko w ten sposób „możemy się wzajemnie szanować i doceniać”.

Podobne decyzje podjął Szkocki Kościół Episkopalny. Jest to kościół anglikański z siedzibą w Edynburgu. Na początku czerwca synod generalny zagłosował za udzielaniem ślubów parom jednopłciowym. Pierwsze ceremonie – prawdopodobnie już jesienią. Podobnie jak Kościół Szkocji, pozwala się tu na klauzulę sumienia:

Zważywszy na fakt istnienia różnego rozumienia natury małżeństwa w kościele, nikt nie jest zobligowany do udzielenia takiego sakramentu wbrew swojej woli.

Analogicznie, nie obyło się bez sprzeciwu – wielebny Canon Ian Ferguson stwierdził, że jest to smutny i przykry dzień dla wspólnoty, dzień, kiedy „wyparł się Jezusa”.

Szkocja jest jednym z najbardziej tolerancyjnych regionów Wielkiej Brytanii. Ostatnio w rankingach najlepszych miast do życia dla społeczności LGBT pojawiło się Glasgow, a sami Szkoci okazują się być bardzo progresywnymi i tolerancyjnymi ludźmi – w latach 2015-16 ich ojczyzna została uznana za najlepsze miejsce dla gejów i lesbijek na świecie, a według badań z 2014 roku aż 68% z Szkotów popiera ideę równości małżeńskiej.

ZOBACZ TEŻ Ranking miast przyjaznych LGBT: jest i Warszawa Jak wypadamy?

Kościół Szkocji jest kościołem narodowym i należy do prezbiteriańskiego nurtu kalwinizmu. Jest członkiem Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych. W XVI wieku wprowadzono reformację przez Johna Knoxa, co było wynikiem sprzeciwu biednych Szkotów względem bogatego kościoła. Różne spory, powstania i ingerencje Londynu wywołały wiele niesnasek i otwartych konfliktów. Dopiero w 1690 Anglia uznała niezależność Kościoła Szkocji. Od 1968 roku kobiety mogą zostać duchownymi, a obecnie stanowią ich większość. Jest on dla Szkotów istotnym czynnikiem kształtujących ich narodowość i odrębność.

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (16)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Edyta   dodane przez Facebooka 06.07.2017 6:46
Polecam książkę "Kamień Węgielny" księdza Krzysztofa Charamsy. Tak, dla mnie jest księdzem, mimo że kościół katolicki uznał inaczej.
Linbix (21) Poznań 05.07.2017 20:31
Tam gdzie jest miłość,nie może być grzechu - kiedyś usłyszałem te słowa i one świetnie się tu wpisują :)
Brawo dla kościoła Szkocji :) !
Kasia   dodane przez Facebooka 05.07.2017 18:43
Robert (?) 05.07.2017 18:37
Gregg:
...Jest za to koniunkturalizm i wyczucie faktu że można na kimś zarobić i poprawić sobie PR...


z tym zarabianiem jest mały problem... wiesz oni tutaj za ślub nie biorą kasy...
po prostu nie jest przyjęte w żadnej formie. nawet w KK w Szkocji ksiądz nie weźmie od ciebie nawet 1 funta - poprosi Cię za to byś wpłacił kilka funtów na dowolnie wybrany przez Ciebie cel charytatywny.
Co do poprawy PR, to nie do końca wiem dla kogo? Naprawdę przyłączysz się do kościoła tylko dlatego aby wziąć ślub w białej sukni w kościele? (w Szkockim Kościele nie ma nawet ołtarza) A jeżeli masz wiarę i chcesz być w Kościele to myślę że to dobry krok.
Nie warto od razu walić że to oszustwo i tylko o kasę się tutaj rozchodzi. Jeżeli będziesz miał okazję to zajrzyj na jedną z takich "mszy" a zobaczysz że tutejsi duchowni BARDZO różnią się od tych których spotkałem w PL pozdrowienia ze Szkockich gór ;-)
Gregg   dodane przez Facebooka 05.07.2017 13:56
Niesamowite :P. Tak jakby nikt nie wiedział, że Szkocja się coraz bardziej laicyzuje, a uczestnictwo w rytuałach religijnych oraz przynależność do związków wyznaniowych z roku na rok spada. Kościoły mają coraz mniej kasy. Gdzieś trzeba poszukać, więc żeby przetrwać mogą i płaszczyć się już przed osobami nieheteronormatywnymi, których przez lata obrażali. Czego się nie robi żeby mieć nadal dochód z opowiadania fantastycznych historii.. Tu nie ma żadnej skruchy za gnojenie nas przez lata. Jest za to koniunkturalizm i wyczucie faktu że można na kimś zarobić i poprawić sobie PR.
Artur   dodane przez Facebooka 05.07.2017 13:40
Dlatego kocham mieszkać w szkocji!
Jacek   dodane przez Facebooka 05.07.2017 13:30
Dominik   dodane przez Facebooka 05.07.2017 13:17
Twój bóg to złudzenie i wytwór wyobraźni, a Wiara w boga to oznaka niedojrzałości psychicznej i emocjonalnej, dlatego polecam Psychoanaliza dla Ciebie lub Psycholog LGBT
Sandra   dodane przez Facebooka 05.07.2017 12:45
Klaudia kupuj pierścionek jbc
Krystyna   dodane przez Facebooka 05.07.2017 12:32

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Kościół Szkocji za równością małżeńską Fot. DeviantArt za: http://pingallery.deviantart.com/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku