logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
27.06.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
42
22

Sąd nie chciał zarejestrować fundacji na rzecz osób transpłciowych

"Cele niezgodne z interesami państwa"

Dodano: 30.05.2017, Aktualizacja: 30.05.2017

Sąd w Poznaniu odmówił zarejestrowania fundacji działającej na rzecz osób transpłciowych. Powód? "Możliwa jest sytuacja, w której cel fundacji – choć społecznie użyteczny – nie będzie mieścił się w kategorii celów zgodnych z podstawowymi interesami państwa" - dowiadujemy się m.in. z pisma z sądu.

O sprawie donosi Wyborcza.pl. Anna Maria Szymkowiak chciała założyć w Poznaniu fundację Trans-Akcja, działającą na rzecz osób transpłciowych. W planach są m.in. grupy wsparcia, organizowanie opieki nad seniorami, czy konsultacje psychologiczne i prawne. Dokumenty o rejestrację organizacji złożyła w styczniu.

Sąd odmówił jednak rejestracji. Powód? Wyborcza.pl donosi, że w podpisanym przez referendarz Martę Nebelską-Zawadę piśmie znalazło się odniesienie do zapisu o fundacjach, z którego wynika, że można je zakładać „dla realizacji celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej”. Zdaniem urzędniczki „Możliwa jest sytuacja, w której cel fundacji – choć społecznie użyteczny – nie będzie mieścił się w kategorii celów zgodnych z podstawowymi interesami państwa” - choć równocześnie przyznała, że cele fundacji mogą być społecznie użyteczne, bo dotyczą grupy społeczeństwa. Z pisma dowiadujemy się też, że referendarz sądowa miała problem z „pojęciami, które nie są powszechnie znane w społeczeństwie”, czyli z takimi słowami, jak „transpłciowe”, „transseksualne”, „transgenderowe”, czy „niebinarne”. Gazeta podaje, że według Nebelskiej-Zawady określenia te „są nieczytelne dla przeciętnego odbiorcy” i „nie jest jasne, kogo w istocie dotyczy dokument”.

Rzecznik sądu podkreśla, że przysługująca w tej sprawie skarga nie została złożona - więc nie ma co komentować treści uzasadnienia.

Szymkowiak złożyła jednak dokumenty o powołanie innej fundacji, z innymi celami. Ta sama referendarz sądowa rozpatrywała wniosek i uznała, że organizację zarejestruje, jeżeli... ze statutu usunięte zostaną zapisy dotyczące pomocy osobom transpłciowym. Fundacja została zarejestrowana. "Teraz mam zamiar złożyć kolejny wniosek o dodanie do statutu wykreślonych zapisów. Może trafię na innego referendarza i się uda" - mówi Wyborczej.pl Szymkowiak.

(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (22)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
upstairs_at_you (48) miasteczko raczej 31.05.2017 22:38
Ewa:
Niech każdy robi sobie co chce .nie tylko zmienia płeć .zabijajta się wysadzajacie domy .homo czy nie homo wolność tobwolnosc ryba se co chcesz .uchoccow też przymujta .i terrorystów .pieprzenie kotka za pomocą młotka .cofamy się .kuźwa a w jakiej naturze zwierząt płeć się zmienia ? .bo ma się widzimisię .to czemu zboczeńcem nie pozwolić gwałcić pedofilem wykorzystywać dzieci .oni też mają swoje widzi misie w łóżku .popaprancy .nic nie mam przeciwko homo ale są pewne granice .granice byciem człowiekiem .a człek też zwierzę tylko najglupsze na świecie

Strumień świadomości. Przypadek klasyczny. :-)
dimi (38) suwałki 31.05.2017 17:28
brachiocephalicus:
Znowu polecą do sądu odstawiać ciotodramę. A najlepiej do Strasburga od razu.

taką jak ty tutaj?
Slawek   dodane przez Facebooka 31.05.2017 13:17
To już jest państwo bezprawia. To całkowity demontarz ideałów ludzkości i zdrowego rozsądku. To zdrada obywateli. Nie jedna już. 1.Służba zdrowia !!!!2.Edukacja !!!! 3. Bezprawie w stosunku do ubogich i chorych !!!!! 4. bezdomność --liczby skandaliczne jak na Polske !!!!! 5. Ukryta obecnie coraz jawniejsza destabilizacja społeczno-- polityczna na tle religijnym !!!! SAMOBÓJSTWA !!!! NIE TYLKO Z GRUP LGBT !!!!6. Jawna degradacja srodowiska przyrody polskiej , niszczenie jej zasobów, prywata !!!! RÓBCIE TAK DALEJ i POZWALAJCIE BY WAM NADAL PLULI W TWARZ!!!--POWODZENIA
glupia_baba_z_sosnoeca (?) 31.05.2017 12:12
Adam:
Ale o co chodzi? Czy ja jako heteroseksualny biały mężczyzna, do tego leworęczny i w okularach, na dodatek katolik chodzę z bzdurnymi transparentami drąc papę w niebogłosy bo nikt nie chce zalegalizować stowarzyszenia na rzecz heteroseksualnych mężczyzn białych,leworęcznych,w okularach i to katolików? Nie, bo mam takie same prawa jak inni. I to mi wytarczy. Nie muszę straszyć innych w czasie takich spędów ani swoją aoarycja ani poglądami. Dla mnie dobrze, że nie zakegalizowano. A jakich praw im brakuje?


Twoja wypowiedz bez ladu i skladu swiadczy o tym, ze nie masz pojecia co to jest wolnosc i demokracja.
glupia_baba_z_sosnoeca (?) 31.05.2017 12:10
Adrian:
Fundacje i instytucje związane z G. Sorosem powinny być zdelegalizowane! No, cholera jasna. Jestem homo ale nie mam jajecznicy zamiast mózgu!!!


Masz wode zamiast mozgu.
brachiocephalicus (26) Katowice 31.05.2017 3:05
Znowu polecą do sądu odstawiać ciotodramę. A najlepiej do Strasburga od razu.
Ewa   dodane przez Facebooka 30.05.2017 23:33
Niech każdy robi sobie co chce .nie tylko zmienia płeć .zabijajta się wysadzajacie domy .homo czy nie homo wolność tobwolnosc ryba se co chcesz .uchoccow też przymujta .i terrorystów .pieprzenie kotka za pomocą młotka .cofamy się .kuźwa a w jakiej naturze zwierząt płeć się zmienia ? .bo ma się widzimisię .to czemu zboczeńcem nie pozwolić gwałcić pedofilem wykorzystywać dzieci .oni też mają swoje widzi misie w łóżku .popaprancy .nic nie mam przeciwko homo ale są pewne granice .granice byciem człowiekiem .a człek też zwierzę tylko najglupsze na świecie
Adrian   dodane przez Facebooka 30.05.2017 22:45
Ja również się zdecydowanie nie zgodzę!!! Tak być nie może aby interesy państwa były zdecydowanie ważniejsze od interesów jego obywatelek i obywateli i nie ulega wątpliwości, że decyzja sądu polegająca na odmowie rejestracji Fundacji Trans-Akcja jest nie tylko skandaliczna ale i tak haniebna, karygodna i po raz kolejny świadcząca o tym, że mamy do czynienia z państwem autorytatnym, opresyjnym i dyktatorskim gdzie nagminne są łamane prawa człowieka, w tym kobiet i wszystkich mniejszości. Osoby transpłciowe nie mogą czuć się napastowane, krzywdzone, gorzej traktowane, poniżane i demonizowane przez państwo i jego instytucje!!!
Adam   dodane przez Facebooka 30.05.2017 22:34
Ale o co chodzi? Czy ja jako heteroseksualny biały mężczyzna, do tego leworęczny i w okularach, na dodatek katolik chodzę z bzdurnymi transparentami drąc papę w niebogłosy bo nikt nie chce zalegalizować stowarzyszenia na rzecz heteroseksualnych mężczyzn białych,leworęcznych,w okularach i to katolików? Nie, bo mam takie same prawa jak inni. I to mi wytarczy. Nie muszę straszyć innych w czasie takich spędów ani swoją aoarycja ani poglądami. Dla mnie dobrze, że nie zakegalizowano. A jakich praw im brakuje?
upstairs_at_you (48) miasteczko raczej 30.05.2017 18:07
shingao:
Adrian:
Fundacje i instytucje związane z G. Sorosem powinny być zdelegalizowane! No, cholera jasna. Jestem homo ale nie mam jajecznicy zamiast mózgu!!!


Ja mam wątpliwości.

A ja żadnych... ;-)

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran