Od tego piątku co tydzień będziemy publikować spis newsów, które albo nam umknęły, albo na które po prostu nie mieliśmy czasu. Macie jakiś temat, który nam chcecie podrzucić? Przeczytaliście coś, co chcielibyście, żeby się znalazło u nas na stronie? Piszcie śmiało. A my zaczynamy wydanie nr 1.
1. Równość małżeńska w Austrii dopiero w 2018 rokuKanclerz Austrii, Christian Kern ogłosił 30 stycznia nowy plan koalicyjny. W pierwotnym planie, tzw. Planie A, zawarty był pełen pakiet praw antydyskryminacyjnych i równościowych. Jednak w jego aktualizacji brakło tych aspektów. Wynika to z faktu, że koalicjantem jest konserwatywna partia chrześcijańska. Kern jest przedstawicielem austriackiej socjaldemokracji i pierwszym kanclerzem, który wziął udział w Paradzie w Wiedniu.Od 2010 roku Austriacy mogą zawierać związki partnerskie. A od 2016 - mają pełne prawa adopcyjne. Miejsca pracy są miejscami chronionymi prawnie przed rasizmem, homofobią i dyskryminacją. Jednak w sferze prywatnej prawo to nie obowiązuje, co oznacza, że właściciel mieszkania może odmówić parze gejów wynajęcia lokalu ze względu na ich orientację seksualną.
2. Jess Herbst - transburmistrzyni małego miasteczka w TeksasieNew Hope to małe miasteczko w północnym Teksasie, o którym zrobiło się głośno – burmistrzyni okazała się osobą transpłciową. Coming outu dokonała w liście do mieszkańców. Swoją kadencję zaczęła w maju 2016 roku, mając za sobą długą karierę polityczną. Ma żonę i dwie córki. Mieszkają na farmie jej teściów.
„Jako burmistrzyni, wybrana przez Was, muszę Wam się przyznać, że jestem osobą transpłciowa. Dwa lata temu, ze wsparciem mojej żony, córek i zięcia, poddałam się terapii hormonalnej (HRT)” – napisała. Dodała link, w którym zamieściła zdjęcia ze swojej przemiany.
3. W Szwajcarii oddasz krew. Po 12 miesiącach celibatu
Szwajcaria dołącza do krajów, w których jako gej czy biseksualista, możesz oddać krew. Zakaz, który wbrew pozorom wciąż obowiązuje w większość krajów, przestaje funkcjonować 30 czerwca. Do tej pory obowiązywał absolutny zakaz oddawania krwi przez gejów.
„To nie orientacja seksualna jest tu zagrożeniem, ale zachowania seksualne osoby” – komentują lekarze i naukowcy.
Podobne zmiany zostały wprowadzone we Francji, Holandii, RPA, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, USA, Szwecji i Finlandii. W Hiszpanii, Portugalii i Argentynie nie ma ograniczenia czasowego abstynencji. Krew badana jest pod kątem indywidualnym bez względu na orientację seksualną dawcy.
... ( Pozostało znaków: 9348 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.