logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
6
146
145

Andrzej Duda: małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny

Tomasz Terlikowski pyta o sprawy LGBT

Dodano: 25.01.2017, Aktualizacja: 25.01.2017

"Małżeństwo zgodnie z polską konstytucją jest związkiem kobiety i mężczyzny, nie sądzę by w polskiej polityce znalazła się większość, która byłaby skłonna do zmiany tego przepisu tak, żeby on nawet był interpretowany inaczej" - powiedział w rozmowie z Telewizja Republika prezydent Andrzej Duda. Co ciekawe, o tym, co obecnie prezydent sądzi o równości małżeńskiej, dowiedzieliśmy się dzięki Tomaszowi Terlikowskiemu, który... nie mógł "nie zadać tego pytania".

W Telewizja Republika obejrzeć możemy wywiad Ryszarda Gromadzkiego i Tomasza Terlikowskiego z prezydentem Andrzejem Dudą.

O dziwo - nie zabrakło pytania o równość małżeńską. Redaktor Terlikowski, który - jak sam stwierdził - nie mógł "nie zadać tego pytania", wychodząc od opowieści o Podręczniku do prawa rodzinnego, a przechodząc do nacisków "organizacji międzynarodowych", zapytał o obawy prezydenta, czy ta kwestia "nie będzie Polsce narzucana" i forsowana "jakaś forma związków osób tej samej płci".

ZOBACZ TEŻ Andrzej Duda chce rozmawiać o związkach partnerskich? Spotkanie w Kancelarii Prezydenta


"W Polsce ten problem jest jasno i wyraźnie uregulowany w konstytucji. Małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Tutaj problemem jest jasna i wyraźna norma konstytucyjna" - odpowiedział prezydent Duda. Dopytywany o związki, powtórzył: "Małżeństwo zgodnie z polską konstytucją jest związkiem kobiety i mężczyzny, nie sądzę by w polskiej polityce znalazła się większość, która byłaby skłonna do zmiany tego przepisu tak, żeby on nawet był interpretowany inaczej".

Czyżby prezydent Duda nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy popiera związki partnerskie?

(md)

Komentarz:

Prezydent nie zaskoczył. Mówi to samo, co mówił wcześniej prezydent Komorowski, prezydent Kwaśniewski oraz prezydent Wałęsa. Każdy zasłaniał się konstytucją i wolą wyborców. W przypadku prezydenta Dudy sytuacja jest nawet bardziej irytująca, bo kto jak kto, ale obecny prezydent nie powinien zasłaniać się Konstytucją RP, czyli czymś czego nie szanuje. Ale poza tym prezydent wpisuje się w wieloletnią polską tradycję ignorowania potrzeb naszej społeczności przez rządzących (bo opozycja zawsze nas kochała, do momentu przejęcia władzy).

Pojawiają się głosy, żeby nie poruszać tematu równości małżeńskiej i związków partnerskich, bo "PiS i tak tego nie uchwali". Pewnie nie uchwali, ale wycofanie tych postulatów potwierdziłoby to, co mówią politycy: to niepotrzebne, większość jest przeciwna. Obawiamy się, że nie ma innego wyjścia. Trzeba bez przerwy i do znudzenia powtarzać: żądamy ustawy o związkach partnerskich, żądamy równości małżeńskiej.

Panie Prezydencie, przypominamy Panu, że jest Pan także prezydentem osób LGBT i domagamy się uregulowania sytuacji prawnej par jednopłciowych.


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (145)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
lilianne_blaze (100) Warszawa 26.01.2017 8:34
Nie umie czytac czy swiadomie klamie? Konstytucja Polski NIE ZAWIERA definicji malzenstwa.
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
suerte_22 (24) G./Bydgoszcz 25.01.2017 23:19
Gdyby tak zwracali uwagę na Konstytucję RP, podejmując kluczowe decyzje dla Naszego kraju, które będą (niestety) rzutowały na wizerunek i funkcjonowanie Polski przez wiele lat...
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
Nowa   dodane przez Facebooka 25.01.2017 22:09
My nie wycofujemy się postulatów równości małżeńskiej i mamy zamiar zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wreszcie pojawiły się rozwiązania, które uregulują sytuację prawną osób LGBT.
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
Zuan (22) Poznań/Wolsztyn 25.01.2017 20:15
No tak. KONSTYTUCJA, BÓG, KOŚCIÓŁ, RODZINA, TRADYCJA. Czego innego można było się spodziewać?
Szkoda, że KONSTYTUCJA nie reguluje przepisu posiadania przez polityków zdrowego rozsądku i trzeźwego myślenia, bo znaczna większość musiałaby się podać do dymisji.
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 1
Myślący (?) 17.02.2017 2:12
Art. 18.

Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.lilianne_blaze:
Nie umie czytac czy swiadomie klamie? Konstytucja Polski NIE ZAWIERA definicji malzenstwa.Art. 18.Konstytucji RP
Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.
--------------------------------------------
Podobnie jak definicja Sejmu:
Art. 96.
1. Sejm składa się z 460 posłów.
2. Wybory do Sejmu są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym.
Podpis (?) 17.02.2017 2:08
lilianne_blaze:
Nie umie czytac czy swiadomie klamie? Konstytucja Polski NIE ZAWIERA definicji malzenstwa.
maxoku (31) Radom 10.02.2017 22:09
lilianne_blaze:
Zwięźle i konkretnie:
Z pewnością, ale po angielsku. O ile ja jeszcze zrozumiałem o co chodzi, to pragnę ci zaznaczyć, że nie wiele osób rozumie w takim stopniu angielsku. Założę się, że szampon do nich należy, skoro ma nawet braki w czytaniu prostych tekstów w języku polskim z jakimkolwiek zrozumieniem XD.
maxoku (31) Radom 10.02.2017 22:05
szampon:
I to moje wypowiedzi nazywasz wypocinami. Może faktycznie już skończmy.
Rozumiem, że nie zrozumiałeś ani słowa? To było krótkie, rzeczowe i konkretne. Nie moja wina, że twój "poziom" nie pozwala ci docenić mojej wypowiedzi. No cóż, może powinieneś powtórzyć całą edukację od nowa. Twoje braki są zatrważające lol.
lilianne_blaze (100) Warszawa 10.02.2017 18:50
Zwiezle i konkretnie:

Or mob rule is government by mob or a mass of people, or the intimidation of legitimate authorities. As a pejorative for majoritarianism, it is akin to the Latin phrase mobile vulgus meaning "the fickle crowd", from which the English term "mob" was originally derived in the 1680s.
Ochlocracy ("rule of the general populace") is democracy ("rule of the people") spoiled by demagoguery, "tyranny of the majority" and the rule of passion over reason, just like oligarchy ("rule of a few") is aristocracy ("rule of the best") spoiled by corruption, and tyranny is monarchy spoiled by lack of virtue. Ochlocracy is synonymous in meaning and usage to the modern, informal term "Mobocracy," which emerged from a much more recent colloquial etymology.

Kiedys to byly podstawy, dzis najwyrazniej jest to jakas wiedza tajemna, co jak na ironie jest konsekwencja ciaglego zanizania poziomu edukacji _przez ochlokracje_ i w imie ochlokratycznych antywartosci.
szampon (25) Wrocław 10.02.2017 16:39
maxoku:
żeby powstały rządy totalitarne to rząd (nawet demokratycznie wybrany) musi zlikwidować demokrację. To się samo z siebie nie bierze. Demokrację ustanowiono właśnie po to, żeby to nie było fizycznie możliwe.


I to moje wypowiedzi nazywasz wypocinami. Może faktycznie już skończmy.

upstairs_at_you:
"Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą" - Joseph Goebbels.
Musisz to powtórzyć jeszcze nieco ponad 990 razy i już!


Ah, nie ma to jak cytowanie Goebbelsa, zawsze można odwrócić kota ogonem, no nie? ;)

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Andrzej Duda: małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny Fot. za: telewizjarepublika.pl
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku