Dziś rusza 97. posiedzenie Sejmu - w tym tygodniu poznamy dalszy los projektu ustawy o uzgodnieniu płci (którą Sejm zajmie się we wtorek o 12.00), podkomisja rozpatrzy też projekty ustaw nowelizacji kodeksu karnego umożliwiające rozszerzenie go o ochronę przed przestępstwami motywowanymi nienawiścią, a w piątek poznamy nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.
USTAWA O UZGODNIENIU PŁCIWe wtorek o godz. 12.00 Sejm ma wysłuchać sprawozdania Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Zdrowia o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci - sprawozdawcą będzie posłanka Platformy Obywatelskiej, Joanna Mucha. Przypomnijmy, że pierwsze czytanie
projektu ustawy o uzgodnieniu płci, którego inicjatorką jest Anna Grodzka,
miało miejsce w grudniu 2013 roku. "Ta procedura odbywa się w Polsce wciąż bez poszanowania godności człowieka i naraża osoby transpłciowe na wiele upokorzeń – mówiła posłanka Anna Grodzka, przypominając, że celem ustawy o uzgodnieniu płci jest
stworzenie odrębnej procedury sądowej umożliwiającej uznanie tożsamości płciowej jako podstawy określenia płci osób, u których występuje niezgodność między tożsamością płciową a płcią metrykalną. Posłowie zdecydowali, że dalsze prace nad projektem będą miały miejsce w dwóch komisjach: Zdrowia i Sprawiedliwości. W międzyczasie własne założenia dotyczące nowelizacji dotychczasowych przepisów, odnoszące się do korekty płci przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
W lipcu zeszłego roku powołano podkomisję nadzwyczajną, która miała się zająć projektem ustawy. Anna Grodzka podkreśliła, że ma nadzieję, iż w toku prac uda się wypracować kompromis "między koncepcjami autorów poselskiego projektu a założeniami resortu sprawiedliwości".
"Projekt, który wyszedł z komisji, jest satysfakcjonujący, choć jest wynikiem różnego rodzaju kompromisów między stronami, stanowiskami. To zupełnie normalne i uważam, że dobre" - powiedziała w tym tygodniu Anna Grodzka portalowi Onet.
Druk 1469 i
Druk 3648NOWELIZACJA KODEKSU KARNEGOPodczas ruszającego dziś posiedzenia Sejmu Podkomisja stała do spraw nowelizacji prawa karnego rozpatrzy też poselskie projekty ustaw o zmianie ustawy – Kodeks karny. Walka o to, by w kodeksie karnym znalazła się penalizacja przestępstw motywowanych nienawiścią, w tym wobec ludzi LGBT trwa od wielu lat.
Podkomisja ma zająć się trzema drukami: projektem złożonym przez Ruch Palikota w 2012 roku (
nr 340), projektem złożonym przez Platformę Obywatelską (
nr 1078) i projektem złożonym przez Sojusz Lewicy Demokratycznej (
nr 2357).
Posiedzenie podkomisji odbędzie się w środę (22 lipca).
WYBÓR RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICHPrawdopodobnie w piątek rano posłowie i posłanki wybiorą nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydatury Adama Bodnara i Zofii Romaszewskiej na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydaturę Adama Bodnara, prawnika i wiceprezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zgłosiła Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz posłowie niezależni. Zofia Romaszewska natomiast, działaczka społeczna i legendarna opozycjonistka, jest kandydatką Prawa i Sprawiedliwości.
Ostatnio donosiliśmy o komentarzu Zofii Romaszewskiej dot. tęczowych rodzin: "To nie są rodziny, które mogą być przykładem normalnego funkcjonowania w społeczeństwie" - mówiła w RDC kandydatka PiSu.
(red)
A i tak nic z tego nie bedzie