Homolobby na Międzynarodowy Dzień Teatru
Wybitne “Anioły w Ameryce” Warlikowskiego, świetne “Lubiewo” Siekluckiego, lekki “Berek” Rozhina, spektakle Lupy, Strzępki i Demirskiego - w ostatniej dekadzie nie brakowało w polskim teatrze branżowych spektakli. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru - przypomnijmy sobie te najważniejsze!
Jak wiemy homolobby w teatrze ma się w Polsce podobno dobrze. W zeszłym roku głośno było o Joannie Szczepkowskiej, która poskarżyła się, że „gazeta, do której pisuje felietony” nie chciała opublikować jej tekstu o „homoseksualnym lobbingu” w teatrze. „Tekst został zatrzymany i określony, jako donos. Ja zostałam nazwana szmatą. Otóż, jeśli mamy szczerze rozmawiać o prawach gejów do normalnego życia, to zachowujmy się jak w normalnym kraju i dajmy prawo do oceniania gejów też. Dyktat środowisk homoseksualnych musi się spotykać z odporem tak jak pary gejowskie muszą się doczekać praw małżeńskich. I nie trzeba sprawdzać nikogo pod względem preferencji seksualnych, żeby ten dyktat widzieć” – podkreślała aktorka. Skoro tak to z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru postanowiliśmy przypomnieć Wam najważniejsze, najciekawsze i najgłośniejsze branżowe spektakle ostatnich lat.
ANIOŁY W AMERYCE, reż. Krzysztof Warlikowski, Teatr Rozmaitości, Warszawa
Kultowa sztuka Tony’ego Kushnera, w przekładzie Jacka Poniedziałka, ze świetnymi rolami Celińskiej, Stuhra, Chyry, czy Cieleckiej. “Nie tylko wątek homoseksualny jest w tej sztuce istotny. Równie ważny jest problem chorego na AIDS i jego kochanka. Myślę, że ten spektakl jest w tak samo adresowany do polskiego społeczeństwa, jak do brytyjskiego czy niemieckiego. Chcę opowiedzieć również o tym, jaki mamy stosunek do tej choroby, co sądzimy o tym, gdy chory człowiek jest opuszczany przez najbliższą mu osobę, czy powinniśmy się opiekować umierającym człowiekiem…” - mówił o spektaklu sam Warlikowski.
KABARET WARSZAWSKI, reż. Krzysztof Warlikowski, Nowy Teatr, Warszawa
Skoro już o Warlikowskim mowa: w 2013 roku swoją premierę miał inspirowany m.in. kult... ( Pozostało znaków: 7324 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.