logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
6
1
1

Różowe okulary PRL-u w Krakowie

Prezd nami jeszcze trzy spotkania

Dodano: 05.06.2012

Do 25 czerwca w Krakowie potrwa cykl spotkań seminaryjnych "Różowe okulary PRL-u. Queer Café", podczas których mogliśmy/możemy spojrzeć na okres PRL-u przez pryzmat mniejszości seksualnych. Przed nami jeszcze trzy bardzo ciekawe spotkania: z Agnieszką Weseli Furją, Jerzym Nasierowskim i studentami oraz studentkami Socjologii UJ.

Program obejmuje wykłady mówiące o sytuacji osób LGBT w okresie PRL oraz sztukach wizualnych, literaturze i filmach, które w sposób jawny lub ukryty poruszały tematykę nieheteronormatywnych tożsamości płciowych.

Inspiracją do powstania projektu była Akademia Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej Fundacji Humanity in Action Polska. Projekt "Różowe okulary PRL-u. Queer Café" realizowany jest dzięki wsparciu Fundacji Humanity in Action Polska oraz Ambasady USA w Polsce. Główną partnerką projektu jest Fundacja Kultura dla Tolerancji.

Portal Queer.pl objął wydarzenie swym patronatem.

Relacje z całego cyklu dostępne są na stronie pink-glasses.pl

11. 06. 2012 (18:00), NO LOCAL (UL SŁAWKOWSKA 14, KRAKÓW)
PRL-OWSKIE HISTORIE MIŁOŚCI MIĘDZY INNYMI. BADANIA PRZY INSTYTUCIE SOCJOLOGII UJ

NA SPOTKANIU STUDENTKI I STUDENCI IS UJ ZAPREZENTUJĄ WYNIKI BADAŃ PROWADZONY W RAMACH OBOZU BADAWCZEGO “PRL-OWSKIE HISTORIE MIŁOŚCI MIĘDZY INNYMI". BADANIA OBEJMUJĄ ZARÓWNO ANALIZĘ DYSKURSU PRASY CODZIENNEJ I TEKSTÓW NAUKOWYCH ODNOSZĄCYCH SIĘ DO OSÓB HOMOSEKSUALNYCH, JAK I WYWIADY BIOGRAFICZNE Z OSOBAMI HOMO-, I BISEKSUALNYMI, KTÓRE SWOJĄ MŁODOŚĆ PRZEŻYWAŁY W OKRESIE PRL. KOORDYNACJA BADAŃ: JUSTYNA STRUZIK I EWELINA CIAPUTA

18.06.12 (18:00), KLUB F.A.I.T. (UL. PIJARSKA 5, KRAKÓW)
AGNIESZKA WESELI. POSZUKIWANA, POSZUKIWANE - LESBIJKA, BISEKSUALISTKA, TRANSKA, CZYLI KOBIETA NIEHETERONORMATYWNA W SOCJALISTYCZNEJ POLSCE

POSZUKIWANA: KOBIETA NIEHETERONORMATYWNA W PRL. POSZUKIWANE: ŚLADY JEJ ŻYCIA, ŹRÓDŁA OFICJALNE I PRYWATNE, RELACJE. JAK I CZY W OGÓLE SIĘ IDENTYFIKOWAŁY, JAK SIĘ POZNAWAŁY I JAK ŻYŁY NIEHETERONORMATYWNE KOBIETY OD KOŃCA II WOJNY ŚWIATOWEJ DO 1989 ROKU? CO JUŻ WIEMY I CZEMU TAK MAŁO, CZEGO I JAK MOŻEMY SIĘ DOWIEDZIEĆ, A CZEGO ZAPEWNE NIGDY SIĘ NIE DOWIEMY - I DLACZEGO? TEMATAMI SPOTKANIA BĘDĄ OBECNOŚĆ NIEHETERONORMATYWNYCH KOBIET W RZECZYWISTOŚCI POLSKIEGO SOCJALIZMU I PERSPEKTYWY BADAWCZE TEGO TEMATU.

25.06.12 (18:00), BUNKIER SZTUKI (PLAC SZCZEPAŃSKI 3A, KRAKÓW)
SPOTKANIE Z PISARZEM JERZYM NASIEROWSKIM. MODERACJA: KRZYSZTOF TOMASIK

JEDNA Z KSIĄŻEK JERZEGO NASIEROWSKIEGO, "ZBRODNIA I...", OPOWIADA O BURZLIWYM DLA AUTORA OKRESIE PRL-U. NASIEROWSKI NOSIŁ WTEDY WIELE MASEK: AKTORA, HOMOSEKSUALISTY, SKANDALISTY, CELEBRYTY. W POLSKIEJ LITERATURZE NIEZNANE OBLICZE PRL-U ODSŁONIŁO “LUBIEWO" MICHAŁA WITKOWSKIEGO; JESZCZE INNE POKAZAŁ WYDANY PO LATACH “TAJNY DZIENNIK" MIRONA BIAŁOSZEWSKIEGO. NASIEROWSKI PROPONUJE WŁASNĄ, ORYGINALNĄ NARRACJĘ, NIE PODDAJĄC SIĘ ŁATWYM KLASYFIKACJOM I NIE POZWALAJĄC PRZEJŚĆ OBOJĘTNIE OBOK SWOJEJ HISTORII.

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
vito212121 (?) 05.06.2012 18:05
Ciekawe, ale szkoda, że krakó. Trzeba się tam chyba wybrać IC na wydarzenia kulturalne homo....

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku