Druga odsłona LGBT Film Festival
Po zeszłorocznym sukcesie LGBT Film Festival (który odbywał się przy okazji EuroPride), czas na drugą odsłonę! Między 1. a 7. kwietnia wielbiciele kina będą mogli obejrzeć w warszawskiej Kinotece 11 filmów poświęconych tematyce queer. Festiwalowi będzie towarzyszył także przegląd filmów LGBT w takich miastach jak Gdańsk, Poznań, Katowice, Łódź.
W tym roku czekają nas m.in. takie tytuły jak nagradzany na festiwalach "Pod prąd" Javiera Fuentesa-Leóna, "Nie potrafię inaczej", "Bańka mydlana", "Braterstwo", "Trzy welony", "Dzieci Boga", "Buforowanie". "Kluczem doboru tegorocznego repertuaru były filmy nowe, to co gra się obecnie na świecie. Mamy pozycje z 2011 roku: "Trzy welony"(na premierze obecna będzie aktorka, odtwórczyni jednej z głównych ról), "Buforowanie", to będą pierwsze pokazy w Europie. Naszą ambicją jest aby warszawski festiwal wszedł w kalendarz światowych imprez tego typu. Oczywiście pokazujemy też starsze tytuły jak "Bańka mydlana", którą bardzo chcemy pokazać na dużym, kinowym ekranie, czy film "Nie potrafię inaczej" gdzie gościć będziemy reżyserkę i producentkę filmu" - mówi naszemu portalowi Wiktor Morka z Imago Film. Morka przyznaje, że na wybór filmów mają wpływ także widzowie, którzy często sugerują co chcieliby w naszym kraju zobaczyć na dużym ekranie: "Filmy staramy się konsultować, tak było zawsze w przypadku naszych "Czwartków Filmowych LGBT" w Kinotece. Oczywiście nie wszystkie filmy, które widz sugeruje da się pokazać, czasami koszty licencji na jeden pokaz są zbyt duże. Do tego dochodzi tłumaczenie, przygotowanie filmu do emisji" - tłumaczy.
Na plakacie tegorocznego festiwalu widzimy napis "heterofriendly", skąd taki pomysł? "W Berlinie na festiwalu filmowym spałem w hotelu, który miał taką informację. Spodobało mi się, tym bardziej, że tegorocznym festiwalem chcemy przyciągnąć również widza heteroseksualnego. Mamy naprawdę znakomity repertuar. Nie ma filmów o ckliwych historiach nastoletnich chłopców, problemach jak powiedzieć rodzicom, że jestem gejem itp. Jako przykład podaje film z naszego repertuaru "80 dni" - historia 70 letnich kobiet, z których jedna jest lesbijką. Piękne kino! Albo film "Braterstwo" - historia geja w środowisko duńskich neonazistów" - mówi Morka.
Niedługo program festiwalu oraz konkurs, w którym do wygrania będą festiwalowe wejściówki!
(md)