Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Przewodnik Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
TOP Sport LGBT Profile i ogłoszenia Marsze Równości 2026 Kino LGBT Coming out
Piątek, 24.08.2007, Aktualizacja: Czwartek, 02.04.2026

Borowski i Olejniczak homofobami?

Podziel się Tweetnij Skomentuj (19)
Podziel się Tweetnij Skomentuj (19)

List otwarty w sprawie publikacji w "Życiu Warszawy"

W związku z publikacją w Życiu Warszawy (z dnia 23-08-2007, tekst zatytułowany 'Geje tworzą listę polityków homofonów" oświadczamy, iż tworzona przez stronę internetową Gaylife lista jest prywatną inicjatywą kilku osób i w żaden sposób nie jest reprezentatywna dla opinii organizacji mniejszości seksualnych i w ogóle osób homoseksualnych, a stanowi jedynie wyraz opinii tych panów i kręgu ich znajomych.

Marek Borowski Przewodniczący Socjaldemokracji Polskiej jako jeden z nielicznych polityków  na Polskiej scenie politycznej w sposób konsekwentny i odważny opowiada się za równouprawnieniem osób homo , bi i transseksualnych. Warto odnotować fakt, że Socjaldemokracja Polska  pod przewodnictwem Marka Borowskiego  nie ogranicza się tylko do stanowisk i oświadczeń ale od lat aktywnie uczestniczy w Marszu Tolerancji w Poznaniu, Marszu Równości w Krakowie oraz w warszawskiej Paradzie Równości. Zarówno Marek Borowski jak i kierowana przez niego partia bronią praw mniejszości seksualnych w debacie publicznej nie szczędząc wysiłku i środków co objawiało się min. kampaniami plakatowymi w Krakowie czy przygotowaniem własnej platformy muzycznej na Paradzie Równości w 2007 roku.  Nie zanotowaliśmy ani jednej homofobicznej wypowiedzi Marka Borowskiego podczas całej kilkudziesięcioletniej kariery tego polityka , dlatego uważamy, że oskarżenia Marka Borowskiego o homofobię za niesłuszne.

Poseł Wojciech Olejniczak przewodniczy Sojuszowi Lewicy Demokratycznej jedynemu ugrupowaniu parlamentarnemu które w swoich deklaracjach programowych wyraźnie opowiada się za równouprawnieniem mniejszości seksualnych. Warto zaznaczyć, że to właśnie posłowie SLD : Ryszard Kalisz, Piotr Gadzinowski, Joanna Senyszyn uczestniczą w warszawskiej Paradzie Równości. Nie zanotowaliśmy żadnej wypowiedzi Wojciecha Olejniczaka którą można byłoby uznać za jawnie homofobiczną.
Nie zgadzamy się z umieszczaniem nazwisk polityków znanych z działań na rzecz praw mniejszości seksualnych obok osób, których homofobiczne nastawienie jest oczywiste. Za jawnie niesprawiedliwe uznajemy umieszczenie na liście pana Wojciecha Olejniczaka a zwłaszcza pana Marka Borowskiego.
 
- Piotr Bukowski, redaktor naczelny portalu Homiki.pl
- Krzysztof Garwatowski - z-ca redaktora naczelnego miesięcznika Gejzer
- Krzysztof Halama (Walpurg) redaktor naczelny portalu  Gejowo.pl
- Robert Piotr Łukasik, Wydawca Magazynu AYOR
- (Innastrona.pl)
- Łukasz Pałucki - Ambasador Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek na Rzecz Kultury
- Michał Rolecki - redaktor naczelny portalu Gaypoland.pl
- Sergiusz Wróblewski, Marek Piochacz, Marcin Krzeszowiec, Redakcja miesięcznika "On i On" oraz portalu  Polgej.pl
OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (0)
Nie podoba mi się (0)
Komentarze (19)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Ikona
05.09.2007 15:18 john
gaylife, toż to ciotki warszawskie pełną gębą, jak przeczytałem info o selekcji dla użytkowników portalu to ze śmiechu mało nie spadłem z krzesła, niech się kiszą we własnym sosie ale żeby to wyciągać na światło dzienne :/
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
27.08.2007 23:50 Bertram Tung
Być może to że oni jako jedyni odważyli się chociaż poruszać ten temat na forum publicznym i pozytywnie nas prezentować. Dajmy na przykład takiego posła Kalisza - ile razy go nie oglądałem to za każdym razem stał za nami murem, nie wiem jak inni, ale ja to sobie cenię. Może i jestem naiwny i daję się im podpuszczać, ale zastanówmy się - jaki mamy wybór? Ile mamy partii chociażby nawet pseudo pro homoseksualnych w Polsce?
cytuj zgłoś 0 0
antarex
26.08.2007 23:59 antarex (55) Essen
Jak powiedzial Ryszard: Najsmutniejsze jest w tych sporach to, że sygnatariusze owego protestu krytykują nasz portal nie za to, co rzekomo zrobiliśmy, a jedynie za przekręcony opis naszych działań.
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
25.08.2007 23:28 kallipygos
Lepsi są komuniści, którzy, jeśli im się to opłaci, coś dla "środowiska" zrobią, niż katolicko-endeckie świnie o zaściankowych horyzontach przyprawionych bogoojczyźnianym sosem, którzy nic nie zrobią, choćby się ziemia zapaść miała.
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
25.08.2007 17:27 tomek
naprawde nie wiem co geje widzą w polskich post komunistach , przecież ci ludzie w latach siedemdziesiątych szykanowali i prześladowali nasze środowisko , a kiedy SLD było u władzy nie robiło nic w naszej sprawie , zbyt zajęte rozkradaniem kraju...
cytuj zgłoś 0 0
radek
25.08.2007 13:45 radek (51) Kraków
Jacku,

takie sprostowanie byłoby stosowniejsze na stronie Życia Warszawy :-) To przecież o to poszło. Na Waszej stronie istnieje możliwość proponowanie kandydatur. Domyślam się, że tak absurdalne propozycje jak Borowski nie będą brane pod uwagę. Problem w tym, że ZW zrobiło z tego "gejowską listę homofobów". Podchwyciły to inne media no i wyszło na to, że według wszystkich gejów Borowski jest takim samym homofobem jak Giertych. Powyższy list miał zaprzeczyć tej sugestii. Nie ma żadnej "ogólnogejowskiej" listy i nigdy nie będzie. Należało także zwrócić uwagę na zastosowanie słowa "homofob" wobec osób, które na pewno homofobami nie są. Publikacje jak ta w ZW sprawiają, że słowo homofobia traci znaczenie i staje się pustym hasłem jak "układ" czy "IV RP".

Myślę, że myślisz podobnie i gdybym to ja był inicjatorem tego listu, to poprosiłbym także Ciebie o jego podpisanie. Być może nawet byś się na to zgodził.

pozdrawiam!
cytuj zgłoś 0 0
santi
25.08.2007 12:01 Santi (46) Warszawa
Ja myślę, że chodzi o znacznie ważniejszą sprawę niż tekst na jakiejś stronie www.

Przyznaję też racje oponentom - że tak naprawdę list tylko robi reklamę serwisom które na to nie zasługują. No trudno.. Paryż wart jest mszy, ale na to żeby stracić naprawdę ostatnich przyjaciół na polskiech scenie politycznej - po prostu nas nie stać jako społeczności.
cytuj zgłoś 0 0
radek
25.08.2007 10:33 radek (51) Kraków
to znaczy, że w takim razie zasadniczo się zgadzamy... :-)
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
25.08.2007 9:42 yog18
ty nieźle ... już na zagranicznych stronkach nawet piszą o tym ;p
cytuj zgłoś 0 0
santi
25.08.2007 3:18 Luke (46) Warszawa
Polecam angielską wersję tego stanowiska:

http://ukgaynews.org.uk/Archive/07/Aug/2401.htm
cytuj zgłoś 0 0
  • 1
  • 2
Autor
Redakcja Queer.pl
Pierwszy polski portal ludzi LGBT
TAGIWięcej
Kraków Lista polityków homofobów Marek Borowski Media media oświadczenie Parada Równości Piotr Bukowski politycy Polityka Polska Poznań prawa mniejszości równouprawnienie Socjaldemokracja Polska Sojusz Lewicy Demokratycznej Społeczeństwo Warszawa Wojciech Olejniczak wybory Życie Warszawy
Powiązane
Obraz Niedziela, 08.06.2008 Parada Równości 2008 Obraz Wtorek, 27.05.2014 To już oficjalne: kto w PE, kogo zabraknie? Obraz Piątek, 23.12.2005 Ten (nie)zwykły 2005 Obraz Piątek, 02.07.2004 Gazeta Wyborcza: Geje i homofobi Obraz Czwartek, 24.06.2004 Trybuna: Geje nie od parady
Inne tematy
Eurowizja 2026: Finlandia faworytem bukmacherów. Jakie szanse ma Polska? Piątek, 15.05.2026 Eurowizja 2026: Finlandia faworytem bukmacherów. Jakie szanse ma Polska?
Minister Kierwiński o parach jednopłciowych: "będą korzystać z większości praw, które mają wszyscy polscy małżonkowie" Wtorek, 19.05.2026 Minister Kierwiński o parach jednopłciowych: "będą korzystać z większości praw, które mają wszyscy polscy małżonkowie"
Eurowizja 2026: największy bojkot w historii wydarzenia od 1970 roku. Kto i dlaczego odwrócił się od konkursu? Sobota, 16.05.2026 Eurowizja 2026: największy bojkot w historii wydarzenia od 1970 roku. Kto i dlaczego odwrócił się od konkursu?
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram WhatsApp
© 1996-2026 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatnościPrzerwij abonamentOdstąpienie od umowy







🌈
Odkryj więcej na Queer.pl
Zalogowani użytkownicy mogą oglądać zdjęcia innych osób, zakładać profile, komentować artykuły i oceniać filmy.
Dołącz do nas Zaloguj się