Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Przewodnik Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
TOP Sport LGBT Profile i ogłoszenia Marsze Równości 2026 Kino LGBT Coming out
Czwartek, 28.06.2001 11:17

Nietolerancyjna Polska

Podziel się Tweetnij Skomentuj (3)
Podziel się Tweetnij Skomentuj (3)

Do Europy na kolanach - ale w kościele

Oszalałe w euforii z okazji wizyty papieża Jana Pawła Drugiego na Ukrainie polskie media (na Zachodzie nikt na to wydarzenie nie zwraca uwagi), nie zauważyły, że Polska stanie niebawem pod pręgierzem jako kraj nietolerancji represywnego fanatyzmu religijnego. Zauważył to jednak portal Wirtualna Polska. Oto wiadomość:

"Polska - piekłem dla gejów i lesbijek?
Lobby reprezentujące homoseksualistów z 30 krajów europejskich zarzuciło w środę Polsce i innym krajom kandydującym do UE, że panuje tam atmosfera ucisku i wezwało je do walki z dyskryminacją ze względu na orientację seksualną.

W przeddzień publicznego przesłuchania w tej sprawie, zorganizowanego w Parlamencie Europejskim pod patronatem grupy deputowanych do unijnego parlamentu, Międzynarodowe Stowarzyszenie Gejów i Lesbijek (ILGA) opublikowało w Brukseli raport o sytuacji homoseksualistów w krajach kandydujących.

Przedstawiciel ILGA Nigel Warner powiedział, że pod względem stosunku do tej mniejszości seksualnej Polska znajduje się w dolnej części rankingu ze względu na atmosferę bardzo intensywnego ucisku, mającego korzenie w tradycji konserwatywnego katolicyzmu. Przyznał, że w polskie prawo nie dyskryminuje homoseksualistów (wyjątkiem jest prawo spadkowe, zmuszające do płacenia wysokiego podatku od spadku po zmarłym partnerze), ale w praktyce gorzej niż w Polsce jest tylko w Bułgarii, Rumunii i na Słowacji.

Najbardziej tolerancyjne wobec homoseksualistów są Czechy i Estonia. Jednym z tego przejawów jest otwarte poparcie prezydenta Vaclava Havla dla równouprawnienia społeczności homoseksualnej. Dla kontrastu Warner przytoczył wypowiedź byłego prezydenta Lecha Wałęsy z ubiegłorocznej kampanii wyborczej, że tacy ludzie potrzebują leczenia. Raport o Polsce zawiera również wzmiankę o podobnych wypowiedziach prymasa Józefa Glempa i o całkowitej wrogości Kościoła do homoseksualistów".

(za Wirtualną Polską)
OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (0)
Nie podoba mi się (0)
Komentarze (3)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Ikona
30.06.2001 1:53 luke
To że na Zachodzie nikt nie zwraca na jakieś wydarzenie uwagi, nie znaczy że nie jest to ważne wydarzenie. Akurat coś na ten temat wiem i wydaje mi się, że Ukraińcy mają nieco inne zdanie niż "Zachód"...
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
28.06.2001 18:04 luc
a jakie komentarze są pod artykułem. zwroty typu "pedały i lesby do gazu" przeważają...
cytuj zgłoś 0 0
Ikona
28.06.2001 17:55 Szymon Niemiec
Juz w niedziele w TVN kolejny program na ten temat. Tym razem na żywo "Pod Napieciem". Postaram sie, razem z moimi wspolpracownikami godnie reprezentowac nasze srodowisko. Musimy zaczac byc widzialni. Musimy zaczac mowic o sobie coraz glosniej. Inaczej rzeczywiscie staniemy sie ostatnia enklawa homofobii w Europie.
cytuj zgłoś 0 0
Autor
Redakcja Queer.pl
Pierwszy polski portal ludzi LGBT
TAGIWięcej
Bruksela dyskryminacja ILGA Józef Glemp katolicyzm Kościół Lech Wałęsa Nigel Warner Parlament Europejski Polityka Polska Prawo prawo spadkowe raport Raport ILGA o dyskryminacji Społeczeństwo tolerancja Unia Europejska
Powiązane
Obraz Piątek, 29.06.2001 Przesłuchanie w Parlamencie Europejskim Obraz Piątek, 29.06.2001 Outing w Gazecie Wyborczej Obraz Poniedziałek, 17.05.2010 Buzek: "UE jest zobowiązana do walki z homofobią" Obraz Sobota, 01.09.2001 Prawa gejów i les w krajach kandydujących do UE Obraz Poniedziałek, 01.10.2012 Dyskryminacja transseksualistów ma się dobrze?
Inne tematy
Minister Kierwiński o parach jednopłciowych: "będą korzystać z większości praw, które mają wszyscy polscy małżonkowie" Wtorek, 19.05.2026 Minister Kierwiński o parach jednopłciowych: "będą korzystać z większości praw, które mają wszyscy polscy małżonkowie"
Prezydent Nawrocki zapowiada weto ws. ustawy o statusie osoby najbliższej. Będzie projekt prezydencki? Czwartek, 28.05.2026 Prezydent Nawrocki zapowiada weto ws. ustawy o statusie osoby najbliższej. Będzie projekt prezydencki?
Eurowizja 2026: największy bojkot w historii wydarzenia od 1970 roku. Kto i dlaczego odwrócił się od konkursu? Sobota, 16.05.2026 Eurowizja 2026: największy bojkot w historii wydarzenia od 1970 roku. Kto i dlaczego odwrócił się od konkursu?
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram WhatsApp
© 1996-2026 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatnościPrzerwij abonamentOdstąpienie od umowy







🌈
Odkryj więcej na Queer.pl
Zalogowani użytkownicy mogą oglądać zdjęcia innych osób, zakładać profile, komentować artykuły i oceniać filmy.
Dołącz do nas Zaloguj się