Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Przewodnik Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Wtorek, 02.02.2021, Aktualizacja: Środa, 01.04.2026

Odeszła Legenda. SOPHIE zmarła w wieku 34 lat w Atenach

Podziel się Tweetnij Skomentuj (6)
Podziel się Tweetnij Skomentuj (6)

Szkocka producentka muzyczna, artystka, DJ-ka oraz ikona społeczności LGBT zmarła o 4 rano 30 stycznia 2021 roku w swoim domu, w Atenach. Wytwórnia Transgressive, która wydała debiutancki album Sophie -"Oil Of Every Pearl's Un-Insides", zamieściła oświadczenie, w którym podano, że artystka poślizgnęła się podczas wspinaczki na górę i upadła, kiedy chciała ujrzeć pełnię księżyca.

Urodzona 17 września 1986 roku, w Glasgow Sophie od dziecka okazywała zainteresowanie muzyką – słuchała muzyki elektronicznej wraz ze swoim ojcem na jego kasetach oraz uczęszczała z nim na rave (rodzaj imprezy, na której puszczana jest elektro muzyka). SOPHIE łączyła różne gatunki muzyczne, elektro, pop, hyperpop, przekraczała wszelkie granice i była innowacyjną, jedyną w swoim rodzaju artystką. Jako producentka była współodpowiedzialna za singiel „Bitch, I’m Madonna” Madonny (oczywiście) i współpracowała z takimi artystami i artystkami jak Charlie XCX, A. G. Cook, Kim Petras, Shygirl oraz Vince Staples. Slayyyter, artystka znana z gatunku muzyki określanej jako „hyperpop” sama przyznała, iż Sophie zainspirowała ją swą twórczością i nikt nie miał takiego wpływu na nią jak Sophie. SOPHIE możemy także usłyszeć w nowej grze Cyberpunk 2077 wyprodukowanej przed CD Projekt RED.
ZOBACZ TEŻ JoJo Siwa dokonała coming outu! Nastoletnia gwiazda youtube'a ujawniła się jako część społeczności queer

SOPHIE wypuściła swój debiutancki singiel „Nothing More to Say” w 2013 roku i od samego początku tożsamość artystki była owiana tajemnicą – SOPHIE nie używała swego głosu w swych utworach, a podczas wywiadów i koncertów zasłaniała twarz oraz swe części ciała. Nawet podczas jednego show, drag performer Ben Woozy został zrekrutowany, by mimować bycie SOPHIE jako DJ, podczas gdy SOPHIE była przebrana za ochroniarza. Gdy spytana o wybór pseudonimu SOPHIE, artystka odpowiedziała „Dobrze smakuje i jest jak balsam”. W 2017 SOPHIE dokonała coming outu jako trans kobieta i po raz pierwszy użyła swego głosu w utworze i swej twarzy w teledysku „It’s Okay to Cry”. Teledysk został wykorzystany także podczas pokazu mody Louis Vuitton jesienno-letniej kolekcji.



Jej debiutancki album został nominowany do nagrody Grammy w kategorii najlepszego albumu dance/electro roku w 2019. SOPHIE była znana z przekraczania granic muzyki pop oraz poszerzania ich i wyrafinowanych, hiperkinetycznych utworów.


W mediach społecznościowych artyści i artystki oraz wierni fani i fanki artystki, zwłaszcza osoby transpłciowe, którzy i które jednogłośnie wyznają, jak bardzo muzyka Sophie była dla nich ważna podczas odkrywania prawdziwych siebie lub podczas procesu tranzycji. Wśród artystów którzy wyrazili swą żałobę w social mediach, można znaleźć takie osobistości jak Grimes, Kim Petras, Slayyyter, Shygirl, Sam Smith, Nile Rodgers, Rina Sawayama, Rihanna, Cupcakke, Arca i Flying Lotus.

Żegnaj SOPHIE, na zawsze w naszych sercach. Nigdy nie zapomnimy twego wpływu na społeczność LGBT, zwłaszcza na naszych trans braci i siostry.

OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (6)
dave-kota ns91 platypus araxielolgardsier
Nie podoba mi się (1)
kierownik2
Komentarze (6)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Ikona
04.02.2021 11:43 Doremifasola
NS91:
:-(
NS91:
:-(

Potrzebowali ją do chóru anielskiego
cytuj zgłoś 1 0
NS91
02.02.2021 17:41 NS91 (35) Nowy Sącz
:-(
cytuj zgłoś 2 0
Ikona
02.02.2021 17:37 OnchybaAs
Wypadku niestety się zdarzają
Smutne gdy odchodzi ktoś młody
cytuj zgłoś 1 0
Greta Zandberg
02.02.2021 17:22 Greta Zandberg
Dostalem powiadomienie wiec wszedlem. Moj poprzedni post, ten znak zapytania to byla smutna buzka, nie wiem dlaczego nie wyswietlilo.
cytuj zgłoś 3 0
Araxiel
02.02.2021 13:38 Araxiel (30) Gdynia
Spoczywaj w pokoju SOPHIE
cytuj zgłoś 3 0
Greta Zandberg
02.02.2021 12:37 Greta Zandberg
Spoczywaj w pokoju ?
cytuj zgłoś 0 3
Olgierd "Araxiel" Chudy
Autor
Olgierd "Araxiel" Chudy
Z wykształcenia pedagog urodzony w Szczecinie. Gaymer, Storyteller, fan popkultury, fantastyki i wszystkiego, co z nią związane. Hobbystycznie także streamer i współtwórca Kroniki Asturii - polskiego RPG LGBT friendly.
TAGIWięcej
artystka transpłciowa Ateny Charlie XCX Glasgow Grecja hyperpop Kultura Madonna muzyka elektroniczna Śmierć SOPHIE SOPHIE Społeczeństwo społeczność LGBT
Powiązane
Obraz Środa, 25.11.2015 Grecki marazm, węgierski spleen Obraz Czwartek, 16.10.2014 Helleńska miłość zawieruszona Obraz Środa, 29.05.2024 Monumentalna biografia Madonny autorstwa Mary Gabriel wkrótce w księgarniach Obraz Środa, 06.03.2024 Grecja: Stavros i Dimitris pierwszym małżeństwem jednopłciowym w kraju Obraz Piątek, 16.02.2024 Grecja: Pierwszy prawosławny kraj z legalizacją małżeństw jednopłciowych mimo mocnego silnego sprzeciwu Kościoła.
Inne tematy
Eurowizja 2026: Finlandia faworytem bukmacherów. Jakie szanse ma Polska? Piątek, 15.05.2026 Eurowizja 2026: Finlandia faworytem bukmacherów. Jakie szanse ma Polska?
Minister Kierwiński o parach jednopłciowych: "będą korzystać z większości praw, które mają wszyscy polscy małżonkowie" Wtorek, 19.05.2026 Minister Kierwiński o parach jednopłciowych: "będą korzystać z większości praw, które mają wszyscy polscy małżonkowie"
Transkrypcja małżeństw jednopłciowych: była radość - są problemy, niepewność i rozczarowanie Wtorek, 26.05.2026 Transkrypcja małżeństw jednopłciowych: była radość - są problemy, niepewność i rozczarowanie
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram WhatsApp
© 1996-2026 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatnościPrzerwij abonamentOdstąpienie od umowy







🌈
Odkryj więcej na Queer.pl
Zalogowani użytkownicy mogą oglądać zdjęcia innych osób, zakładać profile, komentować artykuły i oceniać filmy.
Dołącz do nas Zaloguj się