Tydzień temu radni Sejmiku województwa Małopolskiego przegłosowali "Deklarację w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych". "Straszenie Polaków i Polek LGBT jest najgorszym przykładem ideologii. Zdrowy rozsądek nakazuje przyjąć do wiadomości, że nie wszyscy są osobami heteroseksualnymi. I jako osoby nieheteroseksualne kochają się, uprawiają seks, wchodzą w związki i budują rodziny" - pisze Maciej Gdula, kandydat małopolsko-świętokrzyskiej listy Wiosny do Parlamentu Europejskiego, w liście do społeczności LGBT w Małopolsce i zaprasza na Marsz Równości w Krakowie, który już 18 maja.
Drodzy mieszkańcy i mieszkanki Małopolski, którzy jesteście gejami, lesbijkami, osobami biseksualnymi i transpłciowymi. Drodzy rodzice, przyjaciele, bliscy osób LGBT. W obliczu aktu niechęci, jakim jest uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego “W sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych” trudno nie poczuć się niechcianym i osamotnionym. Na pewno nie jesteście sami!
Z oburzeniem, ale i niedowierzaniem przyjąłem wiadomość o uchwale Sejmiku. Dowiadujemy się z niej, że
działania na rzecz równego traktowania są “anihiliacją wartości ukształtowanych przez wielowiekowe dziedzictwo chrześcijaństwa”, a “ideologia ruchów LGBT” narusza “podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego i kwestionuje wartości chronione w polskiej konstytucji” poza tym “ingeruje w porządek społeczny”.
Obsadzanie grup mniejszościowych w roli zagrożenia dla porządku społecznego i tożsamości kulturowej ma niechlubną historię i często tragiczne konsekwencje. Uchwała tej treści w ogóle nie powinna trafić pod głosowanie. Akty prawa międzynarodowego, w tym unijnego, podkreślają często rolę i potrzebę ochrony społeczności LGBT przed dyskryminacją. Dzieje się tak nieprzypadkowo, bo w demokracji liberalnej oprócz rządów większości podstawową zasadą jest także ochrona mniejszości.
Straszenie Polaków i Polek LGBT jest najgorszym przykładem ideologii. Zdrowy rozsądek nakazuje przyjąć do wiadomości, że nie wszyscy są osobami heteroseksualnymi. I jako osoby nieheteroseksualne kochają się, uprawiają seks, wchodzą w związki i budują rodziny. Zdrowy rozsądek nakazuje też akceptację prawa do zalegalizowania związków osób nieheteroseksualnych. Dlatego, że państwo powinno chronić relacje, w których osoby kochają się i stanowią dla siebie wsparcie. Czas porzucić ideologię i stanąć po stronie ludzi.
Małopolska zawsze była regionem, gdzie obok siebie mieszkali ludzie o różnym pochodzeniu, religii. Sam Kraków jest tego najlepszym przykładem: to miasto wibrujące życiem, różnorodnością, które chętnie odwiedzają turyści z całego świata - także LGBT. Wierzę, że to się nie zmieni. Ale, żeby tak się stało potrzebna jest solidarność. Wkrótce będzie na to szansa.
18 maja odbędzie się w Krakowie Marsz Równości. Zachęcam wszystkich, którym nie jest obojętna demokracja i wrażliwość do wzięcia w nim udziału.Nie jesteście sami. Możecie na nas liczyć!
Maciej Gdula
Ps. Może chociaż przyszły premier będzie firmowal Marsz ?
Wielu baranów nadal nie potrafi uwierzyć, że inna orientacja jest tak samo naturalna, jak bycie rudym czy czarnoskórym. Powielają bzdurę, że homoseksualizm to choroba. " A bo kiedyś to było wpisane na listę chorób WHO" ; Standardowe mieszanie z pedofilią czy zoofilią. Dramy wywoływane przez kościół i partię rządzącą nadal rozpalają niepokój oraz lęk narodu wybranego. Nie ma co prędko liczyć na równość małżeńską. To proces, który będzie trwać latami.
Mimo wszystko trzeba to przetrwać. Przede wszystkim być sobą i mieć gdzieś, co inni mówią.