logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
42
18
77

Sport i gender: biegacz czy biegaczka?

Zarzuty pod adresem mistrzyni olimpijskiej, Caster Semenyi

Dodano: 23.08.2016, Aktualizacja: 24.08.2016

"Wstrzyknę sobie trochę testosteronu i też będę tak biegać" - powiedziała po biegu na 800 metrów w Rio Joanna Jóźwik, która zajęła piąte miejsce (przegrywając z Caster Semenyą, Francine Niyonsabą i Margaret Wambui). Polska biegaczka podkreślała też, że czuje się jakby była druga. "Sport powinien łączyć ludzi, a nie dzielić" - komentowała Semenya, wokół której po olimpijskim złocie powróciły kontrowersje i wysypały się trans- oraz interfobiczne komentarze.

Interpłciowość, hiperandrogenizm, transpłciowość - te pojęcia są w ostatnich dniach odmieniane w polskich mediach przez wszystkie przypadki. Dodajmy do tego "babochłopa" oraz "międzypłeć" (cytaty z TVP) i od razu widać, że sprawa Semenyi wywołuje nie tylko emocje, ale po prostu otwartą trans- i interfobię. Caster Semenya jest południowoafrykańską biegaczką na średnich dystansach, świat o niej usłyszał w 2009 roku, gdy w spektakularny sposób zdobyła mistrzostwo świata w biegu na 800 metrów. Już wtedy pojawiły się sugestie (głównie ze strony rywalek, które nie miały z nią szans) dotyczące jej płci. Po prawie roku testów i badań medycznych, które zleciło Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), organizacja dopuściła biegaczkę do dalszych zawodów. Nigdy nie poznaliśmy oficjalnych rezultatów tych badań, sama Semenya, która po atakach na jej osobę się załamała, mówiła o badaniach, że naruszyły jej prawa człowieka i godność. Media donosiły o hiperandrogenizmie (nadmierne wydzielanie androgenów - w tym testosteronu u kobiet) i interseksualizmie (wrodzone zaburzenia różnicowania nar...   ( Pozostało znaków: 4742 )
Magda Dropek Autor: Magda Dropek Redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl Współtwórczyni krakowskiego cyklu spotkań dyskusyjnych Klub Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Interesuje się kwestiami związanymi z feminizmem i teorią queer

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 197933   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Sport i gender: biegacz czy biegaczka? Violet Raseboya i Caster Semenya, od zeszłego roku małżonki (Fot. za: Instagram)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku