„Literatura i homoseksualność” Ewy Chudoby
Przegląd wątków homoerotycznych w literaturze, od starożytności do dziś, w Polsce i na świecie. Napisane przystępnie i z równościowej perspektywy.
Przegląd wątków homoerotycznych w literaturze, od starożytności do dziś, w Polsce i na świecie. Napisane przystępnie i z równościowej perspektywy.
Tytuł, a przede wszystkim podtytuł tej książki może sugerować, że mamy do czynienia z hermetycznym badaniem naukowym nad homoseksualnością. Nic bardziej mylnego, „Literaturę i homoseksualność” można polecić już uczniom i uczennicom gimnazjum, jeśli chcą uzupełnić swoją wiedzę na temat mniej znanych wątków w życiu i twórczości pisarek i pisarzy przerabianych w szkole. Dla całej reszty będzie to po prostu książka opowiadająca lub systematyzująca wiedzę o homoseksualności w naszej kulturze, od zarania dziejów do chwili obecnej.
Ścisnąć dłoń, strzelić palcami
Główny trzon książki Ewy Chudoby stanowi blisko trzydzieści portretów ludzi pióra. Autorka najpierw prezentuje ich życiorys, a potem sposób prezentowania tematyki homoerotycznej w twórczości. Zaczyna się od Safony i Sokratesa, a dalej są m.in. Michał Anioł, William Shakespeare, Oscar Wilde, Colette, Walt Whitman, Thomas Mann, Jean Genet, Virginia Woolf. To wielkie nazwiska, wielokrotnie przywoływane i omawiane, ale nawet w ich przypadku często wątek poruszania tematyki homoseksualnej jest pomijany lub marginalizowany. Nowa perspektywa pozwala także wskazać osoby nieco mniej znane, jak np. Klaus Mann czy Radclyffe Hall.
Już z tej krótkiej wyliczanki widać, że większość omawianych osób tworzyła w odległych czasach, ... ( Pozostało znaków: 6092 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.