logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
135
0
12

Tajemniczy dyrektor Citroëna

Geje w międzywojniu

Dodano: 16.02.2010, Aktualizacja: 16.02.2010

Irena Krzywicka tak po latach pisała o Boyu i pewnej wspólnej wycieczce: pederaści, dlatego, że stanął w ich obronie, uznali go niejako za swojego patrona. Temu zawdzięczam, że jakaś zakochana para w spodniach zaproponowała Boyowi wycieczkę samochodem...

Tadeusz Boy-Żeleński był pierwszym, który w swojej twórczości poruszał tematy uważane za kontrowersyjne, w tym także homoseksualizm. Ten wybitny publicysta, tłumacz i lekarz wielokrotnie pisał o tym w swojej twórczości, począwszy od połowy lat 20. XX wieku. W tekście "Literatura 'mniejszości seksualnych'" przybliżał niemieckie pismo dla 'homoerotów' "Das Freundschaftsblatt": "W każdym numerze oprócz jakiegoś artykułu, przeważnie skierowanego przeciw paragrafowi [175] lub liczącego sympatyczne głosy uczonych - a jest ich coraz więcej - istnieje część literacka. Czytałem ją z uśmiechem i kiwałem głową: więc tak wygląda przy bliższym poznaniu owa osławiona rozpusta! Są tam nowelki o przyjaźni, są wierszyki godne zbiorków dla dzieci, są nowelki na Boże Narodzenie i na dzień Zaduszny". Jak to było w Polsce Nie było dziełem przypadku, że w ręce Boya-Żeleńskiego wpadły pisma o męsko-męskiej miłości. Dla polskich homoseksualistów pisarz był bodaj jedyną osobą życia publicznego do której mogli się zwrócić, sam zresztą o tym pisał: "Od czasu mego felietonu pt. 'Przedwiośnie' reprezentanci tej mniejszości w Polsce uważają mnie za swego sympatyka. Dostaję listy, w których zwierzają mi swoje niedole. Często - pod ścisłym incognito - rozmowy telefoniczne. W następstwie jednej z takich telefonicznych spowiedzi otrzymałem paczkę specjalnych pism, wychodzących w języ...   ( Pozostało znaków: 5856 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186860   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Tajemniczy dyrektor Citroëna Tadeusz Boy-Żeleński (NAC)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku