logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
2
0
19

Rozlewanie mleka

Obywatel Milk i sprawa polska

Dodano: 29.01.2009, Aktualizacja: 29.01.2009

Najnowszy film Gusa van Santa "Obywatel Milk" jest znakomitą okazją, aby zastanowić się nad kondycją polskiego ruchu oraz społecznością LGBT.

- Samuel Nowak - Najnowszy film Gusa van Santa "Obywatel Milk" jest znakomitą okazją, aby zastanowić się nad kondycją polskiego ruchu oraz społecznością LGBT. Nakręcona z hollywoodzkim dramatyzmem opowieść o pierwszym otwartym polityku geju w Ameryce jest dobrą lekcją dla polskich gejów i lesbijek. Lekcją, której nie odrobili przez ostatnie 20 lat i nic nie zanosi się, aby sytuacja miała ulec zmianie. Film Van Santa porusza bowiem wszystkie istotne dla formującego się ruchu gejowsko-lesbijskiego kwestie: strategie kreowania wizerunku i polityki tożsamościowe, tworzenie sojuszy i poszukiwania wsparcia na zewnątrz grupy, związki emancypacji i rynku, a nade wszystko temat budowania wspólnoty opartej na aktywizmie obywatelskim i pracy nad sobą. Niewtajemniczonym przypomnijmy tytułowego bohatera filmu Van Santa: Harvey Milk był jednym z kluczowych aktywistów ruchu gejowsko - lesbijskiego. Jako organizator życia społecznego zaczynał późno, bo po czterdziestce i wtedy właśnie rozpoczyna się właściwa narracja filmu. Obraz ma formę autobiografii, którą Milk uwiecznia na taśmie magnetofonowej na wypadek swojej śmierci i - jak się okazuje - na krótko przed nią. W roku 1971 czterdziestoletni Milk porzucił pracę w sektorze ubezpieczeń w Nowym Jorku i przeniósł się do San Francisco. Tam otworzył sklep fotograficzny "Castro", który wkrótce stał się miejsce spotkań lokalnych gejów. Wywierając coraz większy wpływ na dzielnicę i okoliczne sklepy Milk szybko zdobył nieformalną władzę w dzielnicy. Te sklepy i miejsca, które nie dyskryminowały gejów zwiększały swoje zyski, te natomiast które znalazły się na czarnej liście, musiały liczyć się z bankructwem. To jednak Milkowi nie wystarczało - czasy były ponure, a policja wciąż dokonywała nalotów na gejowskie kluby i dyskoteki. Milk postanowił kandydować na radnego miasta San Francisco. Po kilku nieudanych próbach osiągnął sukces - w roku 1978 został zaprzysiężony jako pierwszy w USA polityk otwarcie przyznający się do swojego homoseksualizmu. Jako radny przeforsował prawo zabraniające dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, stoczył zwycięską bitwę z antygejowską kampanią, której celem było m.in. zwalnianie homoseksualnych nauczycieli i zbudował sojusz reprezentujący różne grupy społecznie: seniorów, związki zawodowe i mniejszości. Zginął w roku 1979 zastrzelony razem z burmistrzem San Francisco przez katolickiego radnego Dana White'a. Obraz Van Santa kończy scena zmontowana z materiałów archiwalnych i nakręconych na potrzeby filmu: jest to ponad 30 - tysięczna demonstracja ku pamię...   ( Pozostało znaków: 10811 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186759   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Rozlewanie mleka Kard z filmu "Obywatel Milk"
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku