logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
5
0
0

Wywiady Repliki - Kinga Dunin

Pierwszy był Indianin

Dodano: 17.10.2008, Aktualizacja: 17.10.2008

Kinga Dunin - publicystka i pisarka. Szara eminencja środowiska Krytyki Politycznej, jedna z najbardziej znanych polskich feministek. Felietonistka "Wysokich Obcasów", autorka wielu książek z których ostatnie to "Czytając Polskę" (2004) i "Zadyma" (2007), na swoim koncie ma także powieści "Tabu" (1998) i "Obciach" (1999)

- Wiele osób bierze cię za lesbijkę. Wiesz o tym? - Wiem. - I co? - Nic. - Ale jakie to uczucie? Przyjemne? Nieprzyjemne? - Obojętne. - Kiedy sobie uświadomiłaś, że jesteś tak postrzegana? - Pierwszy raz usłyszałam, że jestem lesbijką dawno temu w bardzo śmiesznych okolicznościach, to mógł być '76 rok. Siedziałam w londyńskim urzędzie emigracyjnym, żeby sobie przedłużyć wizę. Za mną ktoś rozmawiał, chyba z moich studiów, ale nie z mojego roku. Obgadywali różnych znanych mi ludzi, między innymi mnie. Wtedy usłyszałam o sobie: wszyscy wiedzą, że ona jest lesbą. - Świadomie używałaś kodów lesbijskich (krótkie włosy, spodnie itp.)? - Nie, miałam długie włosy, nosiłam warkocz. Rzeczywiście chodziłam w spodniach, przyjaźniłam się tylko z facetami. Chyba zostałam nazwana lesbijką za karę, bo nie lubiłam wtedy kobiet. - Co to znaczy? - Kobiety, które znałam nie ciekawiły mnie, nudziły. Bez przerwy rozmawiały o strojach albo innych bzdetach i nie można było z nimi porozmawiać o polityce. Dlatego wolałam mężczyzn, zazwyczaj było tak, że siedziałam w pokoju z facetami, rozmawialiśmy o "ważnych sprawach" i piliśmy wódkę, a panie w kuchni przygotowywały nam jedzenie. Właściwie to było bardzo przyjemne, chętnie bym wróciła do tamtych czasów (śmiech). - W "Zadymie", swojej ostatniej książce, napisałaś, że dorastając miałaś seksualne przygody z koleżankami. Czy można to uznać za swoisty coming out? - Jeśli coming out to taki na poziomie raportu Kinseya, potwierdzenie, że większość z nas, szczególnie w okresie dojrzewania, miało doświadczenia z osobami tej samej płci. Napisałam o tym we fragmencie o homoseksualizmie, ale to nie było zwierzenie sensacyjnie, które miało pomóc sprzedać więcej egzemplarzy, tylko wskazanie, że to co sądzimy o homoseksualizmie często nijak ma się do naszych doświadczeń. Ludzie, którzy sami mieli takie kontakty mogą to latami wypierać albo w żaden sposób nie problematyzować. - Ty wypierałaś? - Nie myślałam o tym jako czymś szczególnie ważnym. Niekiedy dopiero po pewnym czasie zaczyna się porządkować wł...   ( Pozostało znaków: 8866 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186744   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wywiady Repliki - Kinga Dunin Kinga Dunin (fot. Replika)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku