logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
5
0
34

Pedale, Lesbo my was tu nie chcemy!

Bezsilność i złość

Dodano: 10.08.2007, Aktualizacja: 10.08.2007

Na murze w Edynburgu ktoś napisał farbą: "Nie wybaczę ci Polsko!". Nie wiem co konkretnie miała na myśli osoba w ten sposób zaznaczająca swoje rozgoryczenie, ale coraz częściej rozumiem to hasło. Tu nie chodzi o banalną czerwień i nijaką biel, o orzełka i to jak ten nadwiślański kraj się nazywa. Chodzi o przestrzeń, którą znam od zawsze, w której dorastałem, która robiła mi za tło gdy po raz pierwszy całowałem się nad brzegiem Motławy z moim pierwszym chłopakiem...

- Bartek Lis - Na murze w Edynburgu ktoś napisał farbą: "Nie wybaczę ci Polsko!". Nie wiem co konkretnie miała na myśli osoba w ten sposób zaznaczająca swoje rozgoryczenie, ale coraz częściej rozumiem to hasło. Tu nie chodzi o banalną czerwień i nijaką biel, o orzełka i to jak ten nadwiślański kraj się nazywa. Chodzi o przestrzeń, którą znam od zawsze, w której dorastałem, która robiła mi za tło gdy po raz pierwszy całowałem się nad brzegiem Motławy z moim pierwszym chłopakiem, albo gdy w sierpniowe, gorące popołudnie po raz pierwszy przemierzałem łódzki kirkut na Bałutach. Wspomnienia, miejsca, ludzie - to jest też moje. To należy do mnie! Tymczasem codziennie, systematycznie, niemal programowo z różnych komunikatorów sączy się monotonny, z rzadka zakłócany nienawistny przekaz: "Pedale, Lesbo my was tu nie chcemy!" Nie jestem już żadnym podmiotem działań jestem po prostu pomiotem. Figurą funkcjonującą w przestrzeni publicznej tylko po to aby podtrzymywać męską, heteroseksualną dominację. Inny jest wywlekany niemal przy każdej okazji bo jest potrzebny do podkreślania sztucznie wyprodukowanej różnicy. Zaś ta ostatnia ma uzasadniać dyskryminację i nierówny status gejów i lesbijek. Najbardziej jednak w tym wszystkim wkurza mnie, że homofobiczny dyskurs ubiera się w piórka dobrotliwej polityki tworzonej w trosce o populację, o płodzenie i mnożenie dzieci, o czystość moralną, prawdę i piękno, Karola Wojtyłłę i polską, umęczoną w walkach o państwo, rodzinę. W Polsce nie dyskryminuje się przecież gejów - cedzą przez zaciśnięte od nienawiści zęby bracia bliźniacy. Lesbijka to im nawet do głowy nie przyjdzie. W końcu te są niewidoczne, ich nie ma. A te dla których otwiera się przestrzeń publiczną robią w niej za zaanektowany na potrzeby męskiej wyobraźni obiekt seksualny. Polska odwołująca się od decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie przegranego przez RP procesu ...   ( Pozostało znaków: 8080 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186641   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku