logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
3

Szukanie queer Wielkiej Nocy

Zawsze w mniejszości, odtrąceni i skazani przez większość

Dodano: 11.04.2007, Aktualizacja: 11.04.2007

Kogo szukacie? W poranek wielkanocny pytanie to stawiają anioły kobietom, Mariom, nawiedzającym grób rabbiego Jeszui, Jezusa. Grób okazuje się pusty. W teatrze średniowiecznym mnisi grali role z Nowego Testamentu - przebrani za kobiety, niczym drag queens, przedstawiali Trzy Marie. I padło pytanie "Kogo szukacie?" Szukanego nie ma tu, z-martwych-wstał. Sfilmowana i właśnie inscenizowana przez Krzysztofa Warlikowskiego tragedia o AIDS "Anioły w Ameryce" Tony Kushnera powraca do poezji biblijnej. Czy usłyszymy poezję biblijną - odnowioną, performowaną i przeżywaną? Kogo szukamy?

- Tomek Kitliński - Kogo szukacie? W poranek wielkanocny pytanie to stawiają anioły kobietom, Mariom, nawiedzającym grób rabbiego Jeszui, Jezusa. Grób okazuje się pusty. W teatrze średniowiecznym mnisi grali role z Nowego Testamentu - przebrani za kobiety, niczym drag queens, przedstawiali Trzy Marie. I padło pytanie "Kogo szukacie?" Szukanego nie ma tu, z-martwych-wstał. Sfilmowana i właśnie inscenizowana przez Krzysztofa Warlikowskiego tragedia o AIDS "Anioły w Ameryce" Tony Kushnera powraca do poezji biblijnej. Czy usłyszymy poezję biblijną - odnowioną, performowaną i przeżywaną? Kogo szukamy? To kobiety towarzyszą nauczycielowi swemu-rabbuni Jezusowi, nie wypierają się go, nie torturują, nie ranią, lecz pielęgnują - zwraca uwagę artystka i pisarka Ewa Kuryluk. Za kobietami biegnie do grobu szukać Jezusa jego ukochany apostoł, Jan. Według Ewangelii, Jan jest uczniem umiłowanym. Sześciokroć Jan nazywa siebie w swej Ewangelii uczniem, którego Jezus miłował (padają tu słowa agapa i efilef). Ten, "którego miłował Jezus, a który w czasie uczty spoczywał mu na piersi", głosi Dobra Nowina. Owo przedstawienie uczuć powraca w ikonografii. Sztuka przedstawia ich czule, z głową Jana na torsie Jezusa. Jan, najmłodszy apostoł, miał szczególną więź z Maryją. To z krzyża padły słowa Jezusa: "Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: "Niewiasto, oto syn twój". Następnie rzekł do ucznia: "Oto matka twoja". I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie" ( Jan 18, 26-27). O Janie pisze profesor historii Uniwersytetu Yale John Boswell w studium "The Marriage of Likeness. S...   ( Pozostało znaków: 6856 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186613   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku